Kaza anında yapılması gerekenler

Adı üstünde kaza ve herkesin başına gelebilir. Özellikle araç sayısının yüksek olduğu ve trafiğin yoğun olduğu şehirlerde siz tüm trafik kurallarına uyup tedbirli bir sürücü olsanız bile kaza sizin kontrolünüz dışında gerçekleşebilir ve kaçınılmaz olabilir. Kaza anında derin bir nefes alın ve soğukkanlılığınızı koruyun. Aşağıdaki adımları izlemeyi unutmayın.

 • Ölen veya yaralanan olup olmadığını kontrol edin.
  Kaza anında ölü veya yaralı varsa Hızır Acil 112 ve Alo Trafik 154 aranmalıdır.
  Her şeyden önce sizin sağlık durumunuz iyi mi, bundan emin olmalısınız. Vücudunuzun herhangi bir yerinde acı, yaralanma, kanama, ağrı var mı? Herhangi bir şekilde yaralandığınızı düşünüyorsanız bulunduğunuz konumu tespit edin ve ambulans çağırın.
  Sizin sağlık durumunuz iyiyse arabada sizden başka birileri var mı? Onların sağlık durumundan emin olun. Kazaya başka bir araç karıştıysa ve araçtan inmeniz güvenli ise araçtan inin ve diğer araçtakilerin sağlık durumlarını kontrol edin, ölü veya yaralı varsa onlar için ambulans çağırın.
 • Araçlarda gaz kaçağı veya yakıt sızıntısı var mı, kontrol edin.
  Aracınız tehlike arz ediyorsa vakit kaybetmeden İtfaiye 110 çağırın.
  Önce kendi aracınızı ve kazaya karışan başka araç varsa onların tehlike durumlarını kontrol edin. Gaz veya yakıt sızıyorsa, duman çıkıyorsa, aracın tehlike arz ettiğini düşünüyorsanız vakit kaybetmeden İtfaiye 110 aranmalıdır.
 • Gerekli güvenlik önlemlerini alın.
  Kazaya karışan araçlar trafiğin akışını engelliyorsa başka kazalara sebebiyet verebilir. Bu durumda ışıklı uyarıcı trafik işaretleri trafiğin yönüne göre kaza yerine 50 metre ile 150 metre mesafeyle yerleştirilerek diğer sürücüler uyarılmalıdır. Fosforlu, reflektif veya ışıklı uyarıcı işaretler araçlarda zorunlu olarak bulundurulmalıdır.