Trafik sigortası ve kasko sigortası arasındaki farklar nelerdir?

Zorunlu trafik sigortası isminden de anlayacağımız gibi yasal bir zorunluluktur. Kasko isteğe bağlı olarak yaptırılır. Zorunlu trafik sigortası poliçede tanımlanan motorlu aracın işletilmesi sırasında, bir kimsenin ölümüne veya yaralanmasına veya bir şeyin zarara uğramasına sebebiyet verirseniz Karayolları Trafik Kanunu’na göre size düşen sorumluluğu, zorunlu sigorta limitlerine kadar karşılar. Kasko sigortası sizi ve aracınızı güvence altına alır.

Zorunlu trafik sigortasında devletin tavan fiyat uygulaması vardır. Ücret üst limiti devlet tarafından açıklanır ve bu üst limiti aşmayacak şekilde her bir sigorta şirketi farklı ücretlendirme yapabilir. Kasko için böyle bir fiyat kısıtlaması yoktur. Kasko teminatlarının kapsamı sizin tercihinize göre genişletilebilir veya daraltılabilir.

Sigorta şirketleri kasko sigortası tekliflerini verirken seçtiğiniz teminatların kapsamı, araç yaşı, modeli, araç kullanan kişinin tecrübesi, daha önce kaza yapmış veya yapmamış olma durumu gibi bir çok faktörü değerlendirerek serbestçe fiyatlandırma yapabilir.