2019 Yılında Trafik Cezaları
Yayınlanma Tarihi : 3 Ocak 2019

2019 Yılında Trafik Cezaları

1 Ocak 2019’dan itibaren uygulanacak olan trafik cezaları belli oldu. Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan değişikliğin TBMM’de kabul edilmesiyle cezalarına gelen zam oranları tam anlamıyla netleşti. Bununla birlikte 2019 yılında en düşük trafik cezası, trafik işaretlerine veya işaretçilerine uymayanlara verilecek olan 108 liralık ceza olarak belirlendi.

Trafik Cezalarının Zamlı Halleri

TBMM’de kabul edilen zam oranlarına göre 2019 yılı için trafik cezalarının fiyatları şu şekilde güncellendi:

  • Kırmızı ışıkta geçmenin cezası 235 TL oldu. Kırmızı ışık ihlalinin son bir yıl içinde üç kez yaptığı tespit edilen sürücülerin ehliyetlerine 30 günlüğüne el konulacak. Aynı ihlalin üç kez daha yapıldığı takdirde 45 gün ve yine üç kez daha ihlal gerçekleşirse 60 gün ehliyete el konulma durumu söz konusu olacak.
  • Yayaların geçiş önceliğine saygı göstermeyenlere uygulanan ceza 488 TL’ye çıkarıldı.
  • Seyir halindeyken cep telefonu kullanan sürücelere kesilen ceza 235 TL olarak belirlendi.
  • Abart egzoz kullananlara artık 1.002 TL ceza kesilecek.
  • Makas atma diye tabir edilen drift ve spin gibi insanların hayatlarını tehlikeye sokacak hareketler yapanlara 5.002 TL ceza kesilecek.
  • Muayenesi olmayan araçların trafikte kullanılmasının cezası 235 TL olarak belirlendi.
  • Mevzuatta bulunan araçların dışında kimse çakar lamba, siren ve benzeri cihazlar kullanamayacak. Bu durum tespit edilirse 1.002 TL ceza kesilecek.
  • Okul önlerinde hız sınırını aşan sürücüler 1.002 TL ceza ödeyecek.

Bu cezaların dışında hız sınırıyla ilgili olarak iki kademeli olarak uygulama üç kademeye çıkartıldı. Buna göre hız sınırını %10 ila %30 aşanlar 235 TL, %30 ila %50 arasında aşanlar 488.TL ve %50’den fazla aşanlar ise 1.002 TL para cezası ödeyecek.

 

Bütün bu trafik kuralları ihlallerinin yanı sıra bildiğiniz üzere zorunlu trafik sigortası olmadan trafiğe çıkmak da cezaya davetiye çıkaran bir durum. Tamoniki.com ile farklı sigorta şirketlerinin kasko veya trafik sigortası tekliflerini bulabilirsiniz. Ayrıca poliçe detaylarını sorgulayıp teminatları karşılaştırarak bütçenize en uygun sigortayı öğrenebilir ve en ucuz trafik sigortası poliçenizi 7/24 online olarak karşılaştırabilirsiniz. Böylelikle trafik sigortası cezasıyla uğraşmak durumunda kalmazsınız.