2. El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yayınlanma Tarihi : 28 Ağustos 2019

2. El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el araç almak isteyen sürücülerin dikkat etmesi gereken birçok farklı konu vardır. Bu konularda gerekli araştırmaları yapan sürücülerin, ihtiyaçlarına ve bütçelerine en uygun aracı bulmaları daha kolay bir hal alacaktır.

1. Alacağınız Araca Karar Verin

İkinci el araç alma kararı verildikten sonra, hangi marka ve model araç alınacağı araştırılmalıdır. Burada bütçeye uygun araçlarla ilgilenen sürücüler, genellikle aracın fiziksel özelliklerini ve donanımlarını ihmal edebilmektedir. Ayrıca hangi aracın alınacağına karar verilirken, aracın Türkiye’deki servis ve yedek parça ağı da dikkate alınmalıdır.

2. Karar Verdiğiniz Aracı Araştırın

Araç marka ve modeline karar verildikten sonra gelinen ikinci aşama ise aracın araştırılmasıdır. Özellikle internetteki kullanıcı yorumları, akla takılan birçok soru işaretine cevap olabilir. O aracı kullanan diğer insanlardan, varsa aracın kronik sorunları, yakıt sarfiyatı gibi konularda bilgi almak mümkün. Bu araştırma sürecinin sonunda, o aracı almaktan vazgeçmeniz de ihtimal dahilinde. O durumda da, birinci maddeden tekrar başlayabilirsiniz.

3. Bütçenizi Doğru Değerlendirin

Yeni bir araba almak için belirlediğiniz bütçenin içerisinde sadece araç fiyatının bulunmadığını unutmayın. Eski araç sahibinin, aracını satmaya karar vermesinden dolayı yaptırmadığı bazı küçük arızalar olabilir ve bunları tamir ettirmeniz gerekebilir. Yine, araç sahibi aracını satmayı düşündüğü için muayene tarihi yaklaşmış olmasına rağmen yeniletmemiş olabilir. Ayrıca aracın devir işlemleri, trafik sigortası, kasko ve vergiler de araç almak için ayırdığınız bütçenin içinde bulunmalı.

4. Aracın Fiyatına Dikkat Edin

Otomotiv piyasasında her marka ve model aracın ortalama bir piyasa değeri vardır. Özellikle 15 yaşından daha genç bir araç almak istiyorsanız, o aracın kasko değerini öğrenerek işe başlayabilirsiniz. Bir aracın satışa koyulduğu fiyat, kasko değerinin çok altındaysa, o araç ağır bir kaza geçirmiş veya devam eden bir arızaya sahip olabilir. Kasko değerinin çok üstündeyse ve ekstra bir donanımı yoksa da fahiş bir fiyat belirlenmiş olabilir. Dolayısıyla 15 yaşından daha genç araçlarda fiyat değerlendirmesi yaparken kasko değerini baz almak avantaj sağlayacaktır.

 

Daha eski model araçlarda ise fiyat değişkenliği duruma göre artabilmektedir. Bu araçlarda dikkat edilecek hususlar da başkadır. Örneğin klasik kategorisinde değerlendirilen araçlarda, ,fiyat yaşına göre yüksek olabilir. Eski araçlarda satış fiyatını, değişen parçalar ve boya gibi tamirler, yeni araçlardaki kadar etkilemez. Bu araçların fiyatı daha çok, aracın kaç bin kilometrede olduğuna göre değişir. Daha fazla mesafe kat etmiş bir aracın motoru daha yorgun, fiyatı daha düşük olacaktır.

5. Aracı Satın Almadan Önce Mutlaka Ekspere Götürün

Arabalardan iyi anlıyor olsanız bile, bir araçtaki boyalı veya değişen parçaları tam olarak anlayamayabilirsiniz. Şanzıman ve motorda, görünürde bir arıza olmamasına rağmen, yıpranan parçalar olabilir ve bunlar yakın gelecekte tamir gerektirebilir. Dolayısıyla beğendiğiniz ve sahibiyle fiyat konusunda anlaştığınız aracı ekspertiz gözetimine sokmanızda fayda var. Bunun için de son yıllarda büyük popülerlik kazanan tarafsız ekspertiz kuruluşlarını tercih edebilirsiniz.

6. Haklarınızı Bilin

Otomotiv galerilerinden yapılan satışlarda garanti süresi ve kapsamı söz konusudur. Tüketiciyi Koruma Kanunu ile sunulan bu opsiyondan faydalanabilmek için bazı şartlar vardır.

 

Aracın, alıcı tarafa bildirilmeyen ayıplı, arızalı bir durumu kullanım esnasında ortaya çıkarsa, cayma hakkından faydalanmak mümkündür. Bu hakkı kullanmak için itiraz süresi 30 gündür.

 

Bir aracın satışının ardından diferansiyel, elektrik aksamı ve motor gibi mekanizmalarda ortaya çıkan arızalarda itiraz hakkı 3 ay veya 5.000 kilometreye kadar geçerliliğini korumaktadır. Bu gibi arızaların ortaya çıkması halinde, arıza eksper raporuyla belgelenmeli ve galeriye başvurulmalıdır. Sonrasında da, yapılan görüşmeye göre aracın iadesi veya tamirinin galeri tarafından üstlenilmesi gündeme gelecektir.

 

İkinci el satışında alıcılara tanınan bu haklar, 8 yaşını ve 160.000 kilometreyi geçmemiş araçlar için söz konusudur. Ayrıca Tüketiciyi Koruma Kanunu’nun sunduğu bu hakları kullanabilmek için aracın sigortasının yapılmış olması gerekmektedir.