2019 Ehliyet Sınavı Tarihleri
Yayınlanma Tarihi : 12 Haziran 2019

2019 Ehliyet Sınavı Tarihleri

Gençlerin heyecan içinde bekledikleri önemli gelişmelerden biri de ehliyet, yani sürücü belgesi sahibi olmaktır. Ehliyet sahibi olmak için alınması gereken eğitimler ve gerçekleştirilecek bazı prosedürler bulunmaktadır. Bu süreçteki eğitim ve sınavları başarıyla tamamlayan sürücü adayları, ehliyet almaya hak kazanırlar.

2019’da Ehliyet Sınavları Ne Zaman?

Ehliyet sınavları 2019 yılı itibariyle elektronik ortama taşındı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından ilan edilen tarihlerde sürücü adayları sınavlarını elektronik olarak tamamlayabilecek.

 

Ehliyet almak isteyen adayların, öncelikle bir ehliyet kursuna kaydolarak teorik eğitim alması gerekiyor. İlk yardım, trafik ve motor bilgisi ile trafik adabı konusunda alınan sözlü eğitimin ardından aday sürücüler teori sınavına tabi tutuluyor. Bu sınav için başvurular her ayın 1’i ila 10’u arasında MEB tarafından kabul ediliyor.

 

Başvurunun ardından, bölgedeki sınav salonu yoğunluğuna bağlı olarak adayların sınav tarihleri yine MEB tarafından ilan ediliyor. Uygulanan bu teori sınavı, 2019 yılında geçilen sistemle birlikle tamamen online ortamda yapılıyor ve sonuçlar da 1 saat içerisinde açıklanıyor. Teori sınavını başarıyla geçen adaylar, direksiyon sınavına giriyor.

Ehliyet Sınavının İçeriği

Ehliyet almak için başvuruda bulunan adayların katıldığı teori sınavında 12 ilk yardım, 23 trafik, 9 motor ve 6 da trafik adabı sorusu bulunuyor. 50 sorudan oluşan bu sınav için adaylara 45 dakika süre veriliyor. Bu süre zarfında sınavını tamamlayan sürücü adaylarının sınav sonuçları 1 saat içerisinde açıklanıyor.

 

Bir sürücü adayının sürücü kursunun ardından 4 defa teorik sınava girme hakkı bulunuyor. Bu sürede teorik sınavdan geçemeyen sürücüler direksiyon sınavına katılma hakkını kaybediyor. Sürecin devam edebilmesi için tekrar sürücü kursuna başvuruda bulunup teorik eğitim alınması gerekiyor.

 

Elektronik olarak düzenlenen teori sınavını başarıyla tamamlayan sürücü adayları, yine MEB tarafından ilan edilen tarihlerde direksiyon sınavına tabi tutuluyor. Fakat direksiyon sınavı tarihi, bölgesel yoğunluğa göre değişiklik gösterebiliyor. Direksiyon sınavı, teori sınavından en az iki hafta sonra yapılıyor. Bu esnada da sürücü adayları, kayıtlı oldukları kurslarda sürüş eğitimlerini tamamlıyor.

 

Direksiyon sınavı 5+30 dakikadan oluşuyor. Toplamda 35 dakika süren bu sınavın ilk 5 dakikasında gözetmenler tarafından sürücüye araç ve aracın donanımlarıyla ilgili sorular soruluyor. Direksiyon sınavını da başarıyla tamamlayan sürücüler, gerekli belgeleri bir araya getirerek ehliyet başvurusunda bulunabiliyor. Ehliyet almaya hak kazanan sürücüler ise ilk 2 yıl boyunca stajyer sürücü belgesi kullanıyor.

Stajyer Ehliyet Nedir?

2016 yılından beri yürürlükte olan stajyer ehliyet uygulaması, sürücülerin ilk 2 yıl boyunca trafik kurallarına riayet bakımından değerlendirilmesi temeline dayanıyor. Bu süre zarfında sürücülerden 75 ceza puanını geçmemeleri bekleniyor. 75 ceza puanına ulaşan veya bu puanı geçen sürücülerin ehliyetine el konuluyor. Söz konusu sürücü adaylarının tekrar araç kullanabilmesi için, hiç ehliyet almamış gibi tüm süreci en başından tekrar etmeleri gerekiyor. Ayrıca araç kullanabilmesi için hiçbir engel bulunmadığını gösteren bir psiko-teknik test de talep ediliyor. Stajyer ehliyet ve ceza puanları hakkında detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.