MTV 2. Taksit Ödemeleri Ne Zaman?
Yayınlanma Tarihi : 8 Nisan 2019

MTV 2. Taksit Ödemeleri Ne Zaman?

Her yıl iki taksit olarak ödenen MTV, tüm motorlu taşıtlar için geçerli olan bir vergidir. Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ilk ödemesi ocak ayında yapılırken ikinci taksit ödemesi ise temmuz ayında gerçekleşiyor. Araç sahipleri MTV 2. taksit ödemelerini 1-31 Temmuz 2019 tarihleri arasında yapabilecek.

MTV 2019 Ödemeleri Ne Kadar?

2019 yılı başında MTV ödemeleri %23.73 zam oranıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklandı. Yeni açıklanan MTV oranları ile birlikte ödemeler aracın türü ve kullanım amacına göre şekilleniyor. MTV hesaplanırken otomobil ve motosikletlerde aracın yaşı ve motor silindir hacmi; minibüs ve otobüslerde ise yine aracın yaşı ve oturma kapasitesi dikkate alınır.

MTV Ödemesi Zamanında Yapılmazsa Ne Olur?

MTV ödemesinin zamanında ödenmemesi ve geciktirilmesi durumunda vergi mükellefi olan kişinin ceza ödemesi gerekmektedir. Eğer 2019 ilk ödemesi ocak ayında yapılmadı ise, temmuz ödemesinde her iki vergi ve geciktirme cezası birlikte talep edilmektedir. Yılın ikinci ödemesinin de yapılmadığı durumlarda önce tebligat ile uyarı ve hatırlatma yapılır. Belirtilen süre içerisinde ödenmeyen vergiler, Maliye Bakanlığı tarafından kişinin banka hesaplarına haciz koyularak tahsil edilir. Bu gibi zor durumlara düşmemek için MTV ödemelerinin zamanında yapılması önem arz etmektedir.

Yeni Araçlar için MTV Ödemeleri

Yeni alınan bir aracın Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ne zaman ödeneceği, aracın satın alındığı tarihle ilgilidir. Bahsedildiği üzere MTV her yıl iki dönem halinde ödenmektedir. Şayet yılın ilk 6 aylık döneminde araç satın alındı ise, MTV ödemeleri takvim yılı başından, son 6 ayda alındı ise gelecek ikinci taksit ödemeleri ile vergi ödenmeye başlanır. Bu durum, trafiğe yeni kaydedilen araçlar için geçerlidir.

 

2019 MTV fiyatları hakkında detaylı bilgi alabileceğiniz yazımızı okumak için tıklayınız.

MTV Nasıl Ödenir?

MTV ödemeleri, aracın trafik siciline kayıtlı olduğu il ve ilçe vergi dairelerinde yapmak mümkün. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesi olan gib.gov.tr adresinden de kolayca MTV sorgulama ve ödeme işlemleri gerçekleştirilmektedir. Ayrıca anlaşmalı bankalar ile de MTV ödeme işlemlerinizi kolaylıkla tamamlayabilirsiniz. Bazı bankaların uyguladığı taksit seçeneği ile ani bir maddi külfetten kurtulmak da mümkün. Fakat internet bankacılığı ile yapılan ödemelerde verilen e-dekontlar vergi makbuzu yerine geçmediği için ödeme sonrasında ilgili bankaya gidip tahsilat makbuzu edinmekte fayda var.