2019’da Trafik Cezaları ve Trafik Sigortası
Yayınlanma Tarihi : 29 Nisan 2019

2019’da Trafik Cezaları ve Trafik Sigortası

2019 yılındaki trafik cezası miktarları araç sahiplerinin gündemi olmaya devam ediyor. Yenilenen trafik cezası fiyatları 1 Ocak 2019 itibariyle uygulanmaya devam ediyor. Bununla birlikte trafik sigortasında yapılan yeni düzenleme ile trafik cezalarının önemi bir kat daha artıyor.

 

24 Nisan 2019 tarihinde Resmî Gazete’nin 30754. sayısında ilan edilen yönetmelik ile trafik sigortası prim tespitinde trafik kuralları ihlalleri de önem kazandı. Yönetmeliğin 4. maddesinde yapılan güncelleme ile trafik kuralları ihlalleri sonucu sürücülere uygulanan ceza puanları ile sürücü belgelerine el konulma süreleri ve nedenleri de sigorta priminin düzenlenmesinde etkili olacak.

2019 Trafik Ceza Oranları

En sık rastlanan trafik kuralları ihlalleri sonucu sürücülere uygulanan trafik cezaları aşağıdaki listedeki gibidir.

  • Trafik Işığı İhlali: Kırmızı ışıkta geçmenin cezası 2019 yılında 235 TL oldu. Son 1 yıl içerisinde 3 defa trafik ışığı ihlali yapan sürücüler için sürücü belgelerine 30 günlük bir süre ile el konulması cezası uygulanacak. Aynı ihlal 3 defa daha yaşandığında bu süre 45 güne, 3 defa daha yaşanması halinde ise 60 güne çıkacak.
  • Yaya geçitlerinde, yayaların geçiş önceliğine saygı gösterilmemesinin cezası 488 TL.
  • Seyir halinde cep telefonu kullanmanın cezası 235 TL.
  • Abartı egzoz kullanımı 1.002 TL.
  • İnsan hayatını tehlikeye atan drift ve spin gibi hareketlerin cezası 5.002 TL.
  • Muayenesi olmayan bir araçla trafiğe çıkmanın cezası 235 TL. Erken ödeme indirimi ile 176.5 TL olan bu ceza, sürücüye de 10 ceza puanı olarak yansıyor. 7 gün içerisinde aracının muayenesini yenilemeyen sürücüler, tekrar seyir halinde yakalanmaları halinde 488 TL ve ilave 10 ceza puanı ile işlem görüyor.
  • Okul önlerinde hız sınırını aşan sürücüler için 1.002 TL cezai işlem uygulanıyor.
  • Mevzuatta geçen araçların dışında çakar lamba, siren ve buna benzer diğer aksesuarları kullanan sürücüler de 1.002 TL ile cezalandırılıyor.
  • Hız sınırını %10’a kadar aşan araçlara cezai işlem uygulanmayacak. %10 ilâ %30 arasında hız sınırı aşımları 235 TL, %30 ilâ %50 arası aşımlar 488 TL, %50 ve üzeri aşımlar için ise 1.002 TL ceza uygulanacak.
  • Ehliyetsiz araç kullanmanın cezası 2.048 TL. Eğer cezayı alan kişi araç sahibi değilse, araç sahibine de ayrıca 2.048 TL cezai işlem uygulanıyor.

Trafik Cezası İtiraz ve İndirimleri

Trafik cezalarına itiraz etmek mümkün. Yüz yüze veya yazılı tebliğ yoluyla kesilen trafik cezaları için Sulh Ceza Mahkemesi’ne itiraz başvurusu yapılıyor. Cezanın yazıldığı ilçenin Sulh Ceza Mahkemelerine yapılan itirazlar uygun görülerek kabul edilirse işleme konulan ceza iptal oluyor; reddedilmesi halinde ise aynen uygulanmaya devam ediyor.

 

Araç sahiplerinin sıkça yaptığı yanlışlarda biri de mahkeme yoluyla itiraz edilen cezaları ödememek. Bilindiği üzere trafik cezalarında ilk 15 gün içerisinde yapılan ödemelerde erken ödeme indirimi uygulanmaktadır. Kendisine kesilen cezanın haksız olduğunu düşünen sürücüler, yaptıkları itirazın sonucunu beklerken bu erken ödeme indirimini kaçırabilmekte; mahkemenin itirazın reddine karar vermesi durumunda ise mağdur olabilmektedirler.

 

Trafik cezası için yapılan itirazlarda sonucu beklemeden cezanın ödemesini yapmakta fayda var. Mahkemenin, itirazı haklı bulması durumunda ödenmiş olan ceza Vergi Dairesi tarafından sürücüye iade edilmektedir. Trafik cezası itiraz süreci hakkında daha detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Trafik Sigortasında Köklü Ceza Puanı Değişimi

Bilindiği üzere trafik sigortası, yaşanabilecek trafik kazalarında karşı tarafın hasarını güvence altına almaya yarayan bir sigorta türü. Araç sahiplerinin trafik sigortası primleri belirlenirken geçmiş kazaları kaynak alınıyor. Dolayısıyla bir sürücü ne kadar az kaza yaptı ise o kadar az prim ödüyor. Azami prim sistemi denilen bu tarife ile trafikte dikkatli sürücülerin daha az prim ödemesi sağlanıyor.

 

24 Nisan 2019 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan yönetmelik ile araç sahiplerinin ödeyeceği trafik sigortası primleri belirlenirken, trafik ceza puanlarının da etkili olmasının önü açıldı. Kaza geçmişi kabarık olmasa dahi, trafikte daha sık kural ihlali yapan sürücüler daha yüksek trafik sigortası primi ödemek durumunda kalacaklar.