Arabanız Çalınırsa Ne Yapmanız Gerekiyor?
Yayınlanma Tarihi : 2 Ocak 2019

Arabanız Çalınırsa Ne Yapmanız Gerekiyor?

Ülkemizde sık sık yaşanan durumlardan biri de otomobil hırsızlığıdır. 2014 yılı verilerine göre Türkiye’de günde 63 araç, hırsızlar tarafından çalınıyor. İstanbul’da bir ayda yaklaşık 768 araç çalınmaktadır.

Hemen hemen her araç sahibinde otomobilinin çalınacağının korkusu vardır. Araba çalınması durumunda yapılması gerekenleri bilmek sigorta şirketlerinden almak isteyeceğiniz hasar tazminatı açısından kritik bir öneme sahiptir. Peki bu durumda yapılması gerekenler nedir?

Çalınan Aracın Anlaşıldığı Anda Yapılması Gerekenler

Araç sahibi, aracının çalındığını fark ettiği anda hemen 155 Polis’i arayarak gerekli bilgiyi verilmelidir. Sonrasında polis karakoluna gidilip yetkililerce çalınan araç hakkında tutanak tutulmalıdır. Tutanakta aracın çalınmadan önce nerede bulunduğu ve aracın son haline dair tüm bilgiler eksiksiz yer almalıdır. Tutanakta belirtilen bilgilerin ayrıntılı olması çalınan aracın daha hızlı bulunması için faydalı olacaktır.. Ayrıca aracınızın çalındığını sigorta şirketinize 5 iş günü içerisinde bildirmeniz gereklidir.

Çalınan Aracın Bulunmaması Durumunda Yapılması Gerekenler

İlk aşamadan sonra çalınan aracınız 30 günlük yasal bekleme süresi dahilinde bulunamamışsa ilgili resmi makamdan alacağınız yazı ile sigorta şirketine başvurmalısınız. Sigorta şirketinden Hırsızlık Masası, Karakol ve Asayiş Şube Müdürlüğüne çalınan aracın bulunup bulunamadığını soran bir dilekçe göndermelerini talep edin. Şube müdürlüğünden gelen yazı sigorta şirketine verildikten sonra araç hâlen bulunamamışsa Trafik Tescil Müdürlüğüne başvurun. Burada aracın kaydının trafikten silinmesi için işlem tarihi ile birlikte çalınmıştır ibaresi bulunan kaşelenmiş ruhsatı alın. Aracın tescil kaydının çalıntı tarihi itibariyle silindiği Gelir İdaresi Başkanlığına elektronik sistemle, bunun mümkün olmaması halinde ise en geç 15 iş günü içinde yazılı olarak ilgili vergi dairesine bildirilmesi gerekiyor. Çalınan araç ile birlikte içindeki belgelere de ulaşılamıyorsanız aracın kayıtlarına ‘çalınmıştır’ şerhi konulduğuna dair bir yazı almanız gerekecektir. Ardından çalınan aracın vergi borçları kapatılarak tüm evraklar sigorta şirketine verilmelidir. Sigorta şirketi aldığı evraklarla gerekli kontrolü yapar ve ilgili kurumlardan onay alır. Sonrasında poliçede yazılı teminatlara göre tazminat bedeli çıkarılır.

Sigorta Şirketi Tazminat Bedeli İçin Hangi Belgeleri İstemektedir?

Sigorta şirketinin istediği belgeler eksiksiz ve zamanında teslim edilmelidir. Aksi takdirde maddi hasar talebi hakkı geçersiz sayılır. İstenilen belgeler ise;

  • Poliçe aslı ve fotokopisi
  • Poliçe prim makbuzları
  • Sigortalı kişinin beyanı
  • 2 adet fotoğraf
  • 30 gün geçmesine rağmen araç bulunamadı ise bulamadığına yönelik rapor
  • Hasar gören malların tamamının faturaları

Sigorta Şirketinin Ödeyeceği Bedel Nasıl Belirlenmektedir?

Sigorta şirketi öncelikle çalınan aracın ikinci el piyasasındaki değerini araştırır. Bu değere göre çıkardıkları tutarı ödemeyi teklif eder. Araç sahibinin teklife itiraz etme hakkı bulunur. Böyle bir durum söz konusu olduğunda karşılıklı anlaşmaya gidilir.

 

Çalınan aracın sigorta şirketi tarafından ödemesi yapıldıktan sonra aracın bulunması halinde araç, sigorta şirketinin malı sayılır. Araç sahibi bu durumda ya kendisine ödenen bedeli sigorta şirketine iade ederek aracını geri alabilir ya da bu bedeli iade etmeyerek aracın sigorta şirketinde kalmasını isteyebilir.

Sigorta Şirketi Çalınan Aracın Sahibine Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz?

Sigorta şirketi, 45 günlük bir bekleme süresinin ardından araç hala bulunmamış ise aracın bulunamadığına dair polisten belgeleri aldıktan sonra 30 gün içinde ödeme yapar. Ancak sigorta şirketleri aracını bilerek çaldıran ve ödeme almak isteyen kişilere karşı birçok önlem almaktadır. Bu yüzden bazı durumlarda sigorta şirketleri ödeme yapmamaktadır.

 

Araç sahibi, aracın anahtarını bir yerde unutursa ve araç çalınırsa bu durumda çoğu sigorta şirketi ödeme yapmaz. Ancak araç sahibi ek bir sözleşme maddesi ile anahtar kaybolması vb. durumları da sigorta sözleşmesine ekletebilir.

Araç Sahibi Aracı Kendisi Bulursa Ne Yapmalıdır?

Araç sahibi tarafından araç herhangi bir yerde bulunursa araç sahibi kesinlikle aracına dokunmamalıdır. Polis aracın bulunduğu yere gelerek araç üzerinde parmak izi taraması yapacaktır. Bundan dolayı araç sahibi, aracı gördüğü anda hemen polisi aramalıdır. Şayet araç sigorta tazminatı alındıktan sonra bulunursa, sigorta sahibi bu durumu sigortacıya bildirmek zorundadır. Bu aşamada sigortalı kişi aldığı bedeli şirkete geri ödeyerek aracının mülkiyetini kendi üzerine alabilir.

 

Tamoniki.com üzerinden yapabileceğiniz kasko fiyat ve kapsam karşılaştırması sonucunda dilediğiniz kaskoya ve ek teminatlara ulaşabilirsiniz.