Araç Muayenesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Yayınlanma Tarihi : 19 Haziran 2019

Araç Muayenesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ülkemizde, trafiğe çıkan tüm araçlar için zorunlu tutulan 2 yasal yükümlülük bulunmaktadır. Bunlardan biri trafik sigortası, diğeri de muayenedir. Araç muayenesi, bir aracın trafiğe çıkabilmek için yeterli şartları sağlayıp sağlayamadığını göstermektedir. Bu sebeple, muayenesi olmaksızın trafiğe çıkan bir araç hem kendi sahibi için hem de trafikte seyreden diğer araçlar için tehlike yaratmaktadır.

 

Araçlar için zorunlu tutulan bu muayene işlemi, devlet tarafından tek yetkili kuruluş olarak kabul edilen TÜVTÜRK bünyesinde yapılır. Bu muayene sonucuna göre araç ya trafiğe elverişli, ya da “emniyetsiz” olarak kabul edilir. Muayenesi olmayan araçların satışı da normal araç statüsünde yapılamaz. Bu araçlar kanunen hurda hükmündedir ve sadece çekme belgeli olarak satılabilir.

Araç Muayene Aralıkları

Muayene, trafiğe çıkan tüm motorlu ve motorsuz araçlar için zorunludur. Ancak aracın türü ve kullanım maksadı, kontrol aralıklarının değişmesine sebep olabilmektedir.

 

Hususi ve Resmi Otomobiller: Bu tür araçlar ve bu araçlara bağlı her türlü römork, üçüncü yaşında ve sonrasında da her iki yılda bir muayeneye girmek zorundadır.

 

Lastik Tekerlekli Traktörler: Bu araçlar da ilk defa üçüncü yaşında, sonrasında da her iki yılda bir defa muayeneye girmek zorundadır.

 

Diğer Motorlu Araçlar: Taksi, kamyon, otobüs gibi taşıt türlerinin de dahil olduğu bu kategorideki araçlar ilk bir yaşın sonrasında ve ardından her yıl muayene edilmelidir.

 

İki veya Üç Tekerlekli Araçlar: Bu araçlar da ilk defa üçüncü yaşında ve sonrasında da her iki yılda bir defa muayene edilir.

Araç Muayenesi için TÜVTÜRK Randevusu Nasıl Alınır?

Ülkemizde araç muayene işlemleri tek yetkili kuruluş olan TÜVTÜRK tarafından yapılmaktadır. Bu kurum dahilinde yapılacak muayene işlemleri için önceden randevu almak gerekmektedir.

 

Araç muayene randevu işlemleri online olarak TÜVTÜRK web sitesi üzerinden veya 0 850 222 8888 telefon numarası ile yapılabilmektedir. Araç sahiplerinin burada plaka, ruhsat seri numarası ve şehir bilgilerini eksiksiz ve doğru olarak girmeleri gerekmektedir. Ardından yine aynı sistem üzerinden  randevu tarihi ve saati öğrenilebilmektedir.

 

TÜVTÜRK muayene istasyonlarında tüm ödemeler nakit olarak yapılmaktadır. Dolayısıyla aracını muayene ettirmeye giden sürücülerin yanında nakit bulundurmasında fayda vardır. Araç muayene randevusu ve güncel muayene ücretleri hakkında daha detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Araç Muayenesine Gitmeden Önce

Araçların muayeneden tek seferde geçebilmesi için bazı gereklilikle bulunmaktadır. Çünkü TÜVTÜRK tarafından yapılan araç muayene işlemleri yalnızca aracın motoruyla ilgili değildir. Aynı zamanda aracın herhangi bir kazaya veya hasara hazır olup olmadığı da incelenmektedir.

 

Öncelikle muayene öncesinde aracın egzoz emisyon muayenesi yapılması gerekmektedir. Egzoz muayenesi olmayan araçlar “ağır kusurlu” kabul edilir ve muayeneden geçemez. Egzoz muayenesini, aynı TÜVTÜRK istasyonunda yaptırabilirsiniz.

 

Muayeneye giren araçların herhangi bir vergi veya trafik cezası borcunun olmaması gerekmektedir. Bu doğrultuda, muayeneye girmeden önce tüm trafik cezası, vergi borcu ve trafik sigortası primleri ödenmelidir. Ayrıca muayeneye giderken aracın ruhsatı, ehliyet ve trafik sigortası poliçesi de araçta bulunmalıdır.

 

TÜVTÜRK muayenesinde aracın trafikte karışabileceği bir hasar durumunda gerekli olabilecek gereçler ve tıbbi malzemeler de denetlenmektedir. Araç türüne göre bulundurulması gereken tüm malzeme ve gereçlere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Araç Muayeneden Geçemezse Ne Olur?

Aracın TÜVTÜRK muayenesinden geçememesi halinde araç sahibine, eksiklikleri gidermesi için bir ay süre tanınır. Bu bir aylık süre zarfında araç sahibi aracı, muayeneden geçememesine sebep olan kusurları tamir ettirerek muayeneye hazır hale getirir. Ardından muayene işlemi tekrar edilir.

 

Belirtildiği gibi, trafiğe çıkan tüm araçların muayenesinin yaptırılmış olması yasal bir zorunluluktur. Bu zorunluluğun ihlali durumunda da idari para cezası uygulanmaktadır. Muayene yaptırılmadan geçirilen her ay için muayene bedelinin %5’i kadar ceza faizi uygulanır. Bu sebeple sürücülerin, araçlarını muayeneye götürmek için muayene tarihinin bitmesini beklememeleri gerekir. Çünkü gecikilen süre bir gün de olsa, bir ay da olsa aynı ceza faizi uygulanmaktadır. Muayene gecikme cezaları hakkında daha detaylı bilgiye içeriğimizden ulaşabilirsiniz. Muayene gecikme faizi TÜVTÜRK web sitesi üzerinden hesaplanabilmektedir.