Araç Sigorta Fiyatı Nasıl Hesaplanır?
Yayınlanma Tarihi : 15 Nisan 2019

Araç Sigorta Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Araç sigorta fiyatı hesaplaması araç sahiplerinin poliçe dönemi sonlarında en çok araştırma yaptığı konulardan biridir. Aracını olası kazalara karşı güvence altına almak isteyen sürücüler, aynı zamanda daha az sigorta primi ödeyebilmek için en uygun araç sigortası fiyatını aramaktadırlar.

 

Araç sigortaları genel olarak ikiye ayrılmaktadır. Kasko ve trafik sigortası, araç sahiplerinin farklı ihtiyaçlarına yönelik hazırlanan poliçe türleridir. Trafik sigortası zorunlu bir sigorta türü iken, kasko sigortası tamamen isteğe bağlı bir türdür.

Kasko Sigorta Fiyatı Hesaplaması

Araç sigortaları içinde tercihe bağlı bir sigorta türü olan kasko sigortası, olası trafik kazalarında araç sahibinin hasarını karşılamak üzerine kurulu bir sistemdir. Sigorta şirketleri, sürücünün aracı için arzu ettiği teminatlara uygun poliçeler düzenlemektedir. Birçok teminata sahip olan kasko sigortaları, aracı akla gelebilecek hemen hemen tüm hasarlara karşı güvence altına alabilmektedir.

 

Kasko sigortası genel olarak 4 türden oluşur. Dar kasko, kasko, genişletilmiş kasko ve tam kasko olarak adlandırılan bu türler, poliçenin kapsadığı teminatlara göre isimlendirilmektedir. Sürücüler, bütçe ve ihtiyaçlarına göre bu türlerden birini tercih etmektedirler.

 

Kasko sigortası, 4 ana teminatı kapsayan, bunun dışında herhangi bir ek teminat barındırmayan kaskoya verilen addır. Kasko sigortasının ana teminatları olan çarpışma, çarpılma, çalınma ve yanma teminatlarının herhangi birinin poliçeden çıkarıldığı kaskoya dar kasko denilmektedir. Az bir bütçeyle kasko yaptırmak isteyen sürücüler, ana teminatların bazılarını barındıran dar kaskoyu tercih etmektedirler. Genişletilmiş kasko ise, ana teminatların yanı sıra, ihtiyaca yönelik bazı ek teminatları da barındıran kasko türüdür. Anahtar kaybı teminatı, sel ve su baskını teminatı, yol yardımı teminatı gibi çeşitli ek teminatlar içerisinden, araç sahibi ihtiyacına uygun olanı seçebilmektedir. Tam kasko ise, tüm ana ve ek teminatları barındıran, tam kapsamlı kasko türüdür. Bu kasko ile sürücü, kaskonun tüm avantajlarını kullanabilmektedir.

 

Araç kasko fiyatı hesaplamasında temel olarak bahsedilen bu kasko türlerinin hangisinin tercih edildiği etkilidir. Fakat ayrıca sürücünün kaza geçmişi ve araç model ve yaşı da kasko fiyat hesaplaması üzerinde etkili olmaktadır. Yedek parçası kolay bulunabilen ve yaşı daha genç olan araçlar için kasko fiyatları daha uygun olurken, yedek parçası zor bulunan nadir modellerde kasko fiyatları daha yüksek olabilmektedir.

 

Kasko fiyatı hesaplaması esnasında dikkat edilmesi gereken diğer detaylara “Kasko Teklifi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Trafik Sigortası Fiyat Hesaplaması

Trafik sigortası, trafiğe çıkan her araç için yasalar tarafından zorunlu tutulan bir sigorta türüdür. Araç sigortaları içerisinde önemli bir yer tutan trafik sigortası, birkaç değişkene göre hesaplanmaktadır. Bunlardan en önemlisi, sürücünün kaza geçmişidir. 2017 yılında geçilen “Azami Prim Sistemi” ile artık araç sigorta fiyatı hesaplanırken sürücünün geçmiş hasarları baz alınarak bir üst prim limiti belirlenmektedir. Sürücünün basamak tarifesinde bulunduğu kademeye göre maksimum ödeyeceği prim her yıl güncellenerek belirlenmektedir. Bu konu hakkında detaylı bilgiye “Trafik Sigortası Basamak Tarifesi” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Trafik sigortası fiyatını belirleyen önemli diğer etkenler ise teminat kapsamlarıdır. Trafik sigortası, trafik kazalarında karşı tarafın masraflarını ödüyor olsa dahi, bazı ek teminatlar ile sürücünün de temel bazı hasarlarını karşılayabilmektedir. Yol yardımı ve mini onarım teminatı gibi teminatlarla trafik sigortası daha kullanışlı hale gelmektedir. Ek teminatlar ile genişletilen trafik sigortalarına “artı trafik sigortası” denilmektedir. Artı trafik sigortası ve ek teminatlar hakkında detaylı bilgiye yazımızda bulabilirsiniz.

 

Trafik sigortası fiyatları, iki temel belirleyici ile son halini almaktadır: Sürücünün kaza geçmişi ve ek teminatlar. Sürücünün kaza geçmişine göre bulunduğu basamak, sigorta fiyatının üst limitini belirlemektedir ve sigorta şirketleri bu limitin üstünde bir fiyat teklifi veremezler. Eklenen teminatlar ile son halini alan trafik sigortası, nihai fiyatına ulaşmış olur.

Araç Sigorta Fiyatı Hesaplama ve Karşılaştırma

Birbirinden farklı birçok etken hem kasko hem de trafik sigortası türlerinde fiyata etki edebilmektedir. Bu durumda sürücüler, en uygun ve en geniş teminatlara sahip poliçeyi ararken zorlanmaktadır. Bu bakımdan sigorta fiyat karşılaştırması yapmak büyük öneme sahiptir.

 

Tamoniki.com ile 7 gün 24 saat online olarak araç sigorta fiyatı hesaplamak ve karşılaştırma yapmak mümkün. Birçok kasko ve trafik sigortası tekliflerine 2 dakika içinde ulaşabilir, sizin için en uygun olan poliçesi kolayca bulabilirsiniz.