Araç Sigortası Yaptırmazsanız Ne Olur?
Yayınlanma Tarihi : 2 Ocak 2019

Araç Sigortası Yaptırmazsanız Ne Olur?

Uzun araştırmalar sonucu bir araç beğendiniz ve hayalinizdeki o arabayı nihayetinde satın aldınız. Güzel günlerde, kazasız belasız kullanmanız en büyük temennimiz ancak kaza bu, ne zaman ve nasıl geleceği belli olmaz. Oysa sigorta, küçük bütçeler ayırarak sizi yıl boyunca maddi yükümlülüklerden kurtaran bir tedbir yöntemidir. Aracınız için 2 tür sigorta yaptırabilirsiniz. İlki her aracın mutlaka yaptırması gereken zorunlu trafik sigortasıdır. İkinci sigorta yöntemi ise kaskodur. Kasko, tercihe bağlı olup, yalnızca sizin hasarınızı temin eden bir sigortadır.

Kasko Sigortası Yaptırmazsanız Ne Olur?

Kasko, araç sahiplerinin inisiyatifinde olan bir sigorta çeşididir. Yani yaptırmak kanunen zorunlu değildir. Ancak günümüz şartları, her yıl meydana gelen trafik kazaları ve kaza masrafları düşünüldüğünde trafik sigortasının kapsamı araç sahiplerini tam anlamıyla koruyamadığı görülmekte. 2017 verilerine göre Türkiye’de meydana gelen trafik kazası sayısı 1 milyon 200 binin üzerinde. Bunun %10’luk bir kısmı ölümlü ve yaralanmalı kaza olarak kayda geçmiş durumda. Kasko, kaza riskinizi azaltmaz ancak olası bir kaza sonrası bir de masraflarla boğuşmanızı engeller.

 

Kasko sigortası yaptırmazsanız;

  • Olası bir kazada tüm maddi sorumluluk sizin olur.
  • Arabanız çalındığında ya da herhangi bir sebepten ötürü yandığında yine tüm sorumluluk sizde olur.
  • Değeri ve önemi kaza yaptıktan sonra anlaşılan kasko, “keşke” demenizin önüne geçer.

Trafik Sigortası Yaptırmazsanız Ne Olur?

Kanunlara göre her araç trafiğe çıkmadan önce trafik sigortasını yaptırmak zorundadır. Zorunlu Trafik sigortası, araç sahiplerinin maddi ve manevi olarak korunması için alınmış bir tedbir olduğu kadar, bu sigorta kaza anında zarar gören 3. kişilerin de korunması için de yapılmakta ve her yıl yenilenmesi gerekmektedir. Peki trafik sigortanız yokken trafiğe çıkarsanız ne olur?

  • Olası bir kaza ya da hasar durumunda oluşan masrafları cebinizden ödersiniz.
  • Aracınız trafikten men edilerek, Trafik şube otoparkına çekilir.
  • Aracınız otoparkta kaldığı süre boyunca park ücreti ödemek zorunda kalırsınız.
  • Aracınızı geri alabilmek için, trafik sigortanızı yaptırmanız ve sigortasız trafiğe çıktığınız için kesilen cezayı ödemeniz gerekir.

Trafik sigortası nedir ve neden gereklidir sorularını yanıtladığımıza göre aracın durumuna göre farklılık gösteren trafik sigortası yaptırma kurallarından bahsedebiliriz. Sigorta aşamaları her araç için aynı değildir. Mesela aracınız, trafiğe ilk kez çıkacağınız sıfır bir araçsa sigorta yaptırma zamanlamaları ikinci el araçlara göre farklılık gösterir.

İkinci El Araçlarda Trafik Sigortası Yaptırma Süresi Nedir?

Aldığınız ikinci el aracın trafik sigortası, aracı 15 gün boyunca prim ödemeden kullanmanıza olanak sağlar. Bu sayede bu süre içinde yapacağınız herhangi bir kazada, maddi sorumluluk taşımazsınız. Ancak 15 günlük süre tamamlanmadan aracınıza yeni bir trafik sigortası yaptırmalısınız. Birtakım aksilikler oldu ve size sigortanızı yeniletmeniz için tanınan 15 günlük süre içerisinde aracınızın sigortasını yaptıramadınız. Sigortasız bir şekilde trafiğe çıkmanız ve bunun polis kontrolü üzerine fark edilmesi durumunda trafikten men edilme cezasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Üstelik sigortalama süresinin geçtiği her 30 gün için sigorta priminize %5 gecikme faizi uygulanır.

Sıfır Kilometre Araçlar Ne Zaman Trafik Sigortası Yaptırmalıdır?

Aracınız trafiğe ilk kez çıkacaksa, trafik sigortanız ruhsat başvurunuz esnasında yapılmış olmalıdır. Çünkü Emniyet Müdürlüğüne yapacağınız ibraz belgeleri arasında zorunlu trafik sigortanızın da olması gerekir. Aracınızın henüz ruhsatı yoksa, sigorta şirketiniz aracılığıyla sigorta işlemlerinizi sorunsuz bir biçimde yaptırabilirsiniz.

Trafik Sigortası Şirketi Nasıl Seçilmelidir?

Araç almayı düşünüyor ya da aldıysanız, sigorta şirketlerinin aracınıza özel tekliflerini ücretsiz olarak sorgulatabileceğiniz Tamoniki.com karşılaştırma sitesini kullanabilirsiniz. Üstelik Tamoniki.com yalnızca bir karşılaştırma sitesi olduğundan, önerilen tarafsız sonuçlar arasından dilediğiniz şirketi seçer, satış işlemini direkt olarak şirket yetkilileriyle güvenle gerçekleştirebilirsiniz. Tamoniki.com’da fiyat karşılaştırma yapabileceğiniz gibi sigorta kapsam karşılaştırması da yapabilirsiniz. Böylece ihtiyacınıza en uygun kapsamı en uygun fiyata bulabilirsiniz. Aracınıza özel hızlı ve ücretsiz trafik sigortası teklifi almak için burayı, kasko sigortası teklifinizi almak için buraya tıklayabilirsiniz.