Görünmez Kazalara Dikkat: Aracınızı Görünmez Kazalardan Korumanız için Yapmanız Gerekenler
Yayınlanma Tarihi : 2 Ocak 2019

Görünmez Kazalara Dikkat: Aracınızı Görünmez Kazalardan Korumanız için Yapmanız Gerekenler

Kaza geliyorum demez. Evde veya işyerlerinde olduğu gibi araçlarda da meydana gelen kazalar, sıkça karşılaşılan durumlar arasında gösterilebilir. Ancak görünmez kazalara karşı tedbir almak, olası birçok sorunun önüne geçecektir. Bu noktada, araç bakımını aksatmadan yapmak büyük önem taşımaktadır.

Görünmez Kazalara Karşı Alınacak Tedbirler Nelerdir?

Basit gibi gözüken arıza veya hasarların birçoğu görünmez kazalara sebebiyet verebilir. Görünmez kazalara karşı alınacak tedbirler için öncelikle her araç sürücüsünün başına gelebilecek çeşitli arızaları tespit etmek gerekmektedir. Bunun yanında isteğe bağlı olarak, görünmez kazalar sonucu oluşan hasarların karşılanması için ilgili sigorta şirketleri devreye girmektedir.

Bir Gözünüz Akü Ömründe Olsun!

Akünün deşarj olması genellikle en çok karşılaşılan sorunlardan biridir. Genellikle ateşleme problemi ile meydana çıkan bu arıza, ilk anda paniğe yol açabilir. Bir akünün ömrünün yaklaşık dört yıl olduğunu bilerek bakımına özen göstermek, bu durumun önüne geçmenize yardımcı olacaktır. Akünün deşarj olması durumunda izlenecek ilk yol ise, çekici çağırmak veya aküyü yenisiyle değiştirmektir.

Lastiklere Dikkat!

Görünmez kazaların bir diğeri ise, araç lastiklerinde karşılaşılan problemlerdir. Lastiklerin inmesi veya patlaması araç sahibi tarafından sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bu sorunu engellemenin püf noktası, lastikleri mevsim şartlarına uygun olacak şekilde değiştirmek ve aracı engebeli yollarda dikkatli bir şekilde kullanmaktır. Basit bir sorun gibi gözüken bu hasar, seyir halinde meydana geldiğinde tehlikeli kazalara sebep olabilmektedir.

Cam ve Aynalar

Araç cam veya aynalarında meydana gelebilecek sorunlar, görünmez kazalara davetiye çıkartabilir. Araç camının kırılması veya patlaması gibi durumları engellemek için seyir halindeyken özellikle hafriyat kamyonları ve diğer araçlarla olan mesafe korunmalıdır. Bunun dışında sağlıklı bir sürüş için, cam veya aynada meydana gelen olası hasarları en kısa sürede onarmak gerekmektedir.

Hava Koşulları

Özellikle kış mevsiminde hava durumuna bağlı olarak görüş mesafesinden kaynaklı sorunlar, önü alınamaz kazalara sebep olabilir. Yol durumunu kontrol etmek kadar hava durumunu kontrol etmekte araçta oluşabilecek hasarları büyük ölçüde engelleyecektir. Özellikle geceleri araç kullanmadan önce görüş mesafesi ve farların durumu kontrol edilmelidir.

Bahsi geçen hasarlar, araç kullanıcısından bağımsız olarak veya yaşanan bir kaza sonucunda da gerçekleşebilmektedir. Bu durumda, ihtiyacınız olan kasko veya trafik sigortası kapsamı dahilinde aracınızı koruma altına alabilirsiniz. Zamandan tasarruf etmek için ise sigorta şirketlerinin kasko ve trafik sigortası fiyat tekliflerini ve poliçe kapsamlarını Tamoniki.com adresinden hızlıca karşılaştırabilirsiniz.