Araç Değer Kaybı Tazminatı Nedir?
Yayınlanma Tarihi : 11 Mart 2019

Araç Değer Kaybı Tazminatı Nedir?

Sürücüler, trafik kazası ihtimaline karşı araçlarını farklı yöntemlerle teminat altına almaktadır. Gerek trafiğe çıkan tüm araçlar için zorunlu tutulan trafik sigortası, gerekse isteğe bağlı olarak düzenlenen kasko poliçeleri, araç sahiplerini büyük ölçüde rahatlatmaktadır. Trafik sigortası, sürücünün kusurlu olduğu kazalarda karşı tarafın hasarını tazmin ederken; kasko, araç sahibinin hasarını karşılamaktadır.

 

Fakat bir trafik kazasının araçta sebep olabileceği zarar, tamire ihtiyaç duyan parçalardan ibaret değildir. Kusurlu veya kusursuz olarak, araç sahibinin karıştığı her kaza, aracın piyasa bedelinin düşmesine sebep olmaktadır. Özellikle kaza sonucu bir veya daha fazla sayıda parça değişmesi gerektiğinde, bu durum aracın ikinci el piyasası içindeki değerini olumsuz etkileyecektir. Kasko veya trafik sigortası kapsamında aracın bozulan parçaları değiştirilse, boyansa, tamir edilse dahi düşen araç rayiç bedeli sebebiyle araç sahibi aracı satması durumunda zarar edebilmektedir. Bu gibi durumlarda araç değer kaybı tazminatı, iki farklı yol ile kazaya karışan karşı tarafın sigorta şirketinden tahsil edilebilmektedir.

Tazminat Ödemesi Nasıl Yapılır?

Kusurun karşı tarafa ait olduğu bir kaza sebebiyle aracın rayiç değerinde yaşanan düşüşün tazmini için yapılan başvurulara STK tarafından olumlu geri dönüşler yapılması durumunda, kazada kusurlu olan tarafın sigorta şirketi belirlenen bedeli sürücüye ödemekle yükümlüdür. Şayet belirlenen tazminat bedeli 5.000 TL’den fazla ise sigorta şirketi süreci Yargıtay’a taşıyarak itirazda bulunabilir.

Araç Değer Kaybı Tazminatı Nasıl Tazmin Edilir?

Araç değer kaybı tazminatı, miktar ve yöntem bakımından göreceli ve bu yüzden de farklı süreçler gerektirebilen bir tazminat türüdür. Genel itibariyle araç değer kaybı tazminatı talebinde bulunmak için karıştığınız kazada kusurlu olmamanız gerekmektedir. Kusurun karşı tarafa ait olduğu kazalarda araç değer kaybı tazminatı başvurusu yapmanız hayli kolaydır.

 

Tazminat başvurusu yapabilmek için kaza sonrasında aracın tamir işlemleri bitince aracı ekspertiz kontrolüne sokarak, ikinci el piyasa değerinin düştüğünü belgelemeniz gerekmektedir. Bu belge ve söz konusu kazaya ait kaza tespit tutanağı ile mahkemeye veya Sigorta Tahkim Komisyonu(STK)’na başvurabilirsiniz. Araç kasko değeri ve rayiç bedel belirleme konusunda Türkiye Sigortacılar Birliği yetkili olduğu için, STK’da başvuru ve sonuç süreci daha hızlı ilerlemektedir. Ayrıca, STK’nın başvurulara en geç 4 ay içerisinde cevap verme yükümlülüğü söz konusu iken, mahkemeler için bu durum geçerli değildir. Dolayısıyla bu iki yol içerisinde STK daha hızlı sonuç vermekte ve başvuru yapmak isteyen sürücüler tarafından daha sık tercih edilmektedir.

Kasko, Değer Kaybı Tazminatı Öder mi?

Kasko sigortası, özü itibariyle, kaza sonrası sürücünün kendi aracında oluşan maddi hasarları gidermek için uygulanan bir poliçe türüdür. Dolayısıyla kasko, yalnızca aracın tamir masrafları ile kaza sebebiyle ortaya çıkacak diğer mağduriyetleri giderir. Örneğin, karıştığı bir trafik kazası sonucu sağ kapısından darbe alan bir aracın tamir ve bakımı kasko tarafından karşılanabilir. Bu durumda kasko kapsamında kapı değiştirilip boyanabilir fakat kapının değişmesinden kaynaklanan değer düşüşünü kasko sigortası karşılamaz.

Değer Kaybı Tazminatında Nelere Dikkat Edilmeli?

Karıştığını kaza sonucunda değer kaybı tazminatına başvurabilmeniz için öncelikle kusurun karşı tarafa ait olması ve bunun kaza tespit tutanağıyla belgelenmiş olması gerekmektedir. İki tarafında kusurlu olduğu veya sadece sizin kusurlu olduğunuz kazalarda tazminat talebined bulunmanız mümkün değildir. Ayrıca tazminat başvurusunun, kazanın gerçekleştiği tarihten itibaren 2 yıl içerisinde yapılması gerekmektedir.

 

Bir araç sahibinin, karıştığı ve kusurlu olmadığı her kazada değer kaybı tazminatı talep etme hakkı bulunmaktadır. Fakat tazminat hesaplanırken kazanın gerçekleştiği tarihteki güncel fiyatlar baz alınmaktadır. Örneğin bir aracın, karıştığı kaza sonucunda, piyasa değeri 50.000 TL’den 47.000 TL’ye düştüyse, bu araç tekrar bir kazaya karıştığında değer kaybı 47.000 TL üzerinden hesaplanacaktır. Şayet daha önce değişmiş olan bir parça, yeni bir kaza sonucu tekrar değiştirilirse, bu durum değer kaybına sebep olmayacağı için sigorta şirketi tarafından tazmin de edilmeyecektir. Ayrıca değer kaybı tazminatına başvuruda bulunmak için, araç sahibinin aracını satışa çıkarma kararı alması veya aracını satmış olması da gözetilmemektedir.