Eşdeğer Parça Nedir?
Yayınlanma Tarihi : 16 Aralık 2019

Eşdeğer Parça Nedir?

Kasko ve trafik sigortası alanlarında en önemli gündem maddesi, riskin gerçekleşmesi halinde tazminatın ödenmesidir. Sigorta şirketleri kullanıcılarına aslında ödenecek tazminatın ve karşılanacak hasarın güvencesini verirler. Ancak araç sahiplerinin sigorta şirketleri arasında tercih yaparken dikkat ettiği başka detaylar da vardır.

 

Sürücülerin sigorta konusunda yaşadıkları en büyük kaygılardan biri, kazanın gerçekleşmesi halinde gidecekleri servislerdir. Dolayısıyla poliçe yaptırma döneminde bu noktaya dikkat ederler. Özellikle bir parçanın değişmesi gereken durumlarda, sigorta şirketinin, araç firmasının yetkili servisinde güvence sağlayıp sağlamadığı önemli bir faktördür.

Eşdeğer Parça Uygulaması Nedir?

Haziran 2015 tarihinde hayata geçirilen eşdeğer parça uygulaması ile Hazine Müsteşarlığı tarafından “eşdeğer parça sertifikası” yürürlüğe koyuldu. Bu sertifika ile sigorta şirketleri ile sigortalılar arasında yaşanan uyuşmazlıkların çözülmesi amaçlandı.

 

Uygulanmaya başlayan eşdeğer parça uygulaması ile sigorta şirketlerine, poliçe kesim anında müşteriye eşdeğer parça sertifikası ibraz edilmesi zorunlu kılınıyor. Bu sayede hasar sonrasında parça değişimi gerektiğinde, orijinal olmayan fakat orijinaliyle aynı olan eşdeğer parçaların kullanılmasına olanak sağlanıyor.

Eşdeğer Parça Uygulamasının Faydaları

Eşdeğer parça uygulaması sayesinde kasko ve trafik sigortası kapsamında değişimi sağlanan parçalarda, orijinal parça dışında da parça kullanımı mümkün oluyor. Böylelikle sigorta şirketi için tazminat maliyeti azaldığından, bu fiyat düşüşü tüketiciye de yansımış oluyor.

 

Örneğin, orijinal parça ile değişim garantisi veren bir sigorta şirketi, hasar anında ortaya çıkacak maliyeti 2.000 TL hesaplıyor. Fakat aynı parçanın yerli üretim eşdeğeri 750 TL ise, orijinal parça değişimi garantisi verilen poliçenin de sigorta primi yükselmiş oluyor. Sigorta kullanıcılarının daha uygun poliçe prim tutarlarına ulaşabilmesi için hayata geçirilen bu uygulama ile sigortalılık oranında da artış hedefleniyor.

 

2018 yılında yedek parça ve servis maliyetlerinde enflasyon %67 olarak tamamlandı. Dolayısıyla gelecek yıllarda, yerli yan sanayi girişimlerinin artacağını ve eşdeğer parça uygulamasının faydalarının daha net gözlemlenebileceğini söylemek mümkün.

Eşdeğer Parça Sertifikası Nasıl Verilir?

Eşdeğer parça uygulamasının en önemli kilometre taşlarından birini de bağımsız ve tarafsız sertifikasyon kurumlarının kurulmasıdır. 1 Haziran 2015’te yürürlüğe giren değişiklik ile birlikte sigorta şirketleri, parça değişimi durumunda kullanılacak parçanın eşdeğer olduğunu belirten bir sertifika vermek durumunda.

 

Bu yasal düzenlemenin getirdiği yenilik de tarafsız sertifikasyon kurumları. Bu kurumların yapısına ilişkin bilgiler de “Motorlu Araç Sigortalarında Eşdeğer Parça Belgeleme Esaslarına İlişkin Genelge” ile açıklanmaktadır. Buna göre sigorta şirketleri yasalara uygun bir şekilde eşdeğer parça takibi yapabilecek yetkinliğe sahip kurumlardan sertifika almak durumunda.