Hasarlı Araç Satışı
Yayınlanma Tarihi : 4 Eylül 2019

Hasarlı Araç Satışı

Özellikle ikinci el araç satışı, otomotiv sektörünün lokomotif satış kanallarından biri olmayı sürdürüyor. İkinci el araç satışında ise birçok farklı satış formları söz konusu. Bireysel satışlar, araç kiralama firmalarının yaptıkları filo satışları ile birlikte sigorta ve bankalar tarafından satışa çıkarılan araçların sayısı da oldukça fazla.

 

İkinci el araç alışverişinde oldukça sık karşılaşılan bir diğer satış formu da hasarlı araç satışı. Bu araçların uygun fiyatlara sahip olması, araç sahibi olmak isteyenleri cezbetse de; araçların hasar durumları hakkında bilgi sahibi olamamak da soru işaretlerine sebep oluyor.

Hasarlı Araç Nedir?

Bir araç için “hasarlı” veya “ağır hasarlı” denilebilmesi için bazı şartların oluşması gerekiyor. Hasarlı araç, herhangi bir parçası için servise giren tüm araçları kapsayan bir tanım. Araç almak isteyen sürücüler, aracın TRAMER’de kaydının olmadığını görünce, aracın hasarsız olduğunu zannedebilir. Ancak bir araca hasar sebebiyle TRAMER kaydı oluşturulması için, hasara sebep olan kazanın mutlaka trafikte ve en az iki aracın karışması sonunda gerçekleşmesi gerekiyor. Fakat bir araç üstüne saksı düşerek veya duvara çarparak da hasar görebilir. Bu doğrultuda, almak istediği aracın hasarsız olmasını isteyen sürücülerin TRAMER kaydı ile yetinmemesi ve aracı oto eksper kontrolüne götürmesi gerekiyor.

 

Tüm motorlu araçlar için kullanılan “hasarlı” tabiri, aracın TRAMER’de hasar kaydı olsun olmasın, satış öncesinde hasar görmüş olduğunu ifade ediyor. Bu hasarın gerektirdiği tamir ise hasarlı aracın satış fiyatını doğrudan etkiliyor. Örneğin sadece boya gerektiren hasarlar araç fiyatında büyük düşüşlere sebep olmazken, bir parçanın değişmesini gerektiren durumlar çok daha fazla fiyat düşüşüne imkan tanıyor. Bunun sebebi, hem aracın tamir ve parça masrafının artması; hem de orijinalliğini kaybetmesi sebebiyle ortaya çıkan değer düşüşü olarak düşünülebilir. Hasarlı araçlar, genellikle sürücüsü tarafından tamir ettirilmek istenmediği için satışa koyulmaktadır. Ancak tamir masrafının yüksek olduğu durumlarda da araç sahibi aracını satmak isteyebilir.

Ağır Hasarlı Araç Nedir?

“Ağır hasar” ifadesi ise hem sigorta hem de otomotiv sektörü için ayrı bir anlama sahip. Bir aracın tamir masrafının, o aracın güncel piyasa değerinin %70’ini bulması veya bu oranı geçmesi halinde o araç sigortacılık bakımından “ağır hasarlı” olarak tanımlanıyor. “Pert” ve “tam ziya” kelimeleri de aynı anlama gelerek araçtaki ağır hasar durumunu tarif ediyor. Aracınızın kasko değerini Kasko Değer Listesi sayfasından öğrenebilirsiniz.

 

Kasko sigortasına sahip bir aracın, geçirdiği bir kaza sonrasında ağır hasarlı, yani pert olması durumunda, sigorta şirketi araç sahibine kasko poliçesinde ilgili teminat bulunması halinde, aracın piyasa değeri kadar ödeme yapıyor. Bunun ardından, perte çıkan araç da sigorta şirketinin mülkiyetine geçmiş oluyor. Araç sahibi isterse, aracın belirlenen pert değeri kadar öneme yaparak ağır hasarlı aracını geri alabiliyor. Ağır hasarlı araç satışları da genellikle sigorta şirketleri tarafından yapılmaktadır.

Hasarlı ve Ağır Hasarlı Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir aracın hasarlı olması, o aracın satış fiyatını düşüren en önemli etkenlerden biridir. Bütçe sebebiyle hasarlı veya ağır hasarlı araç almak isteyen sürücülerin de bu durumu göz önünde bulundurmasında fayda var. Ağır hasarlı bir aracın, tamir edilerek trafiğe çıkmaya müsait hale getirilmesi oldukça zor ve maliyetli bir süreçtir. Bu doğrultuda, doğru ve avantajlı bir hasarlı araç alışverişi için aşağıdakilere dikkat edilmelidir:

 

  • Bir aracın ağır hasarlı olması için mutlaka çok şiddetli bir kaza geçirmiş olması gerekmez. Örneğin sele kapılan ve su sebebiyle elektrik aksamı bozulan bir araç da pert araç kategorisine girebilir. Bu yüzden sadece kaportadaki hasarlara odaklanmak yerine, aracın tüm aksamlarının kontrol edilmesi ve hasarın doğru belirlenmesi gerekir.
  • Satın alınmak istenen hasarlı aracın tamire ihtiyaç duyan aksamları öğrenildikten sonra, ilgili servislerle görüşülerek ortaya çıkacak maliyet öğrenilmelidir.
  • Aracın şase ve direklerinde ortaya çıkan arızalar, uzun vadede sürücü için büyük problemler yaratabilmektedir. Bu yüzden özellikle şase ve direklerde ortaya çıkabilecek oynamalar önceden kontrol edilmelidir.