Hasarlı Araç Satışında Dikkat Edilecekler
Yayınlanma Tarihi : 14 Mayıs 2019

Hasarlı Araç Satışında Dikkat Edilecekler

2018 yılında Türkiye’de sıfır araç satış oranları yaklaşık %26 azalırken, ikinci el araç satışına olan talep ise %10’un üzerinde artık gösterdi. Satılan ikinci el araçların ise yaklaşık %54’ü 10 yaş ve üzeri araçlardan oluşuyor. İkinci el araç satışının yükselmesiyle birlikte, araç sahibi olmak isteyenler de araçların hasar durumu hakkında yoğun araştırmalar yapıyor. Peki, hasarlı araç alırken nelere dikkat edilmeli? Araçların hasar durumu neye göre belirleniyor?

Sigortada Araç Hasar Oranı

Araçlar, geçirdikleri hasara ve değişen parçalarına bağlı olarak birçok farklı şekilde değerlendirilebilmektedir. Kasko sigortası kapsamında ise aracın hasar oranı belirleyici bir etkiye sahiptir. Yaşanan kaza veya hasar sonrasında tamiri güncel piyasa değerinin %70’i kadar veya daha yüksek olan bir araç sigorta şirketi tarafından “tam hasarlı” olarak kabul edilir. “Tam ziya” ve “pert” olarak da adlandırılan bu araçlar kasko poliçesini hazırlayan şirket tarafından alınarak, araç sahibine aracın güncel kasko değeri ödenir. Kasko değer listesi hakkında daha detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Sigorta şirketi pert durumunda kasko ödemesi yaptığında aracın mülkiyetine de sahip olmuş olur ve bu araçları bizzat kendileri veya aracı şirketler ile satışa çıkarırlar. Eğer araç sahibi aracının mülkiyetine sahip olmak isterse aracın pert satış değeri hesaplanarak tazminat ödemesinden düşülür ve aracın mülkiyeti mal sahibinde kalır. Kaskolu aracın pert olması durumunda yapılması gerekenleri detaylı olarak yazımızdan öğrenebilirsiniz.

 

Bir aracın tam ziya, yani pert olarak kabul edilmesi tamamen tamir maliyetiyle ilişkilidir; mutlaka çok şiddetli bir kaza geçirmiş olması gerekmez. Örneğin; sel ve su baskınları da araçların elektrik aksamını bozarak tam ziya olarak kabul edilmesine sebep olabilir. Bu durumda da sigorta şirketlerinin genel kabulü, aracın ne kadarlık kısmının su altında kaldığıdır. Aracın kaportası görünmeyecek kadar suyun altında kaldı ise, elektrik aksamındaki bozulmalar ve içeri su girmesi sebebiyle araç tam hasarlı olarak kabul edilir.

İkinci El veya Hasarlı Araç Alırken Dikkat Edilecekler

İkinci el araç alırken dikkat edilecek en önemli konulardan biri de aracın hasar geçirip geçirmediğidir. Aracın yaşı arttıkça hasar geçirmiş olma ihtimali de artarak, daha kabul edilebilir bir hal almaktadır. Daha avantajlı bir ikinci el araç alışverişi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır:

 

  • Ekspertiz Raporu: İkinci el araç satın alırken aracı mutlaka ekspertiz kontrolüne sokmak gerekir. Bu sayede, geçirdiği hasarların şiddeti anlaşılabilirken, aracın ilerleyen yıllarda yaşayabileceği kronik arızalar da tahmin edilebilir.

 

  • AirBag: Eğer bir aracın ekspertiz raporu sonucunda hava yastığının açıldığı anlaşıldıysa bu, aracın şiddetli bir çarpışma yaşadığı anlamına gelir. Dolayısıyla hava yastığı açılmış olan bir aracı almadan önce tekrar düşünmek gerekebilir.

 

  • Boyalı ve Değişen Parçalar: Aracın kaportasında bir kısmının boyanması, kaza dışında bazı sebeplerden de mümkün olabilir. Çizilme, sürtme, güneş yanığı veya temizlik amaçlı boyamalar sıkça yapılmaktadır. Ancak kaporta yüzeyinde değişen parçalar varsa, bunların ne sebepten değiştiği araştırılmalıdır. Özellikle tavan ve kaput değişiklikleri şiddetli bir çarpmaya işaret edebilir.

 

  • Tavan Boyası: Araçlarda tavan boyası genellikle güneş yanığı sebebiyle yapılmaktadır. Ancak tavan boyası, aracın ters döndüğü ağır bir kazaya da işaret edebilir. Dolayısıyla incelikle araştırılması gereken bir konudur.

 

  • Motor Performansı: Hasarlı olsun veya olmasın özellikle 10 yaşını geçmiş dizel veya LPG’li araçların motor performansı önemlidir. Günümüzde araçların motor performansı yüzde halinde belirlenebilmektedir. İkinci el araç alışverişinde ekspertiz uzmanı tarafından yapılacak motor performans değerlendirmesi de büyük öneme sahiptir.

Aracın Hasar Kaydı Nasıl Öğrenilir?

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM)’nin sunduğu TRAMER hizmetiyle her aracın hasar kaydı ve varsa ekspertiz raporuna ulaşılabilmektedir. SMS ile hasar kaydı sorgulama, 5664 numarasına araç plakası boşluksuz olarak gönderilerek yapılır. Bu sorgulama ile aracın geçmiş hasarları, hasar tarihleri ve bedelleri öğrenilir. Eksper raporu için ise yine 5664’e PARCA boşluk PLAKA boşluk HASAR TARIHI yazılarak gönderilir ve böylece aracın değişen parçaları da öğrenilebilir. SBM üzerinden hasar kaydı sorgulayabileceğiniz diğer yöntemlere yazımızdan ulaşabilirsiniz.