İsofix Nedir, Araçta İsofix Zorunlu mu?
Yayınlanma Tarihi : 21 Ekim 2019

İsofix Nedir, Araçta İsofix Zorunlu mu?

Trafikte, sürücü ve yolcu güvenliği için uyulması gereken birçok kural vardır. Yaşanabilecek bir kaza durumunda, araçta bulunanların kazayı en az fiziksel hasarla atlatması için de birçok önlem bulunmaktadır. Araç dışında trafik kuralları, araç içinde ise emniyet kemeri kullanımı, kazalardaki yaralanma ve ölüm risklerini en aza indirmek için yasalarca zorunlu tutulmuştur.

 

Ancak çocukların emniyet kemeri kullanması genellikle mümkün olmamaktadır. Yetişkinler için ve yetişkinlerin vücut ölçülerine uygun olarak üretilen emniyet kemerleri, çocukların için yeterli korumayı sağlayamamaktadır.

İsofix Nedir?

Hem emniyet kemerinin, çocukların güvenliği için yetersiz kalması hem de oldukça hareketli olan çocukların sabit kalabilmeleri adına üretilen bebek koltuklarına İsofix adı verilir.

 

Bu teknolojinin öncülü olarak kabul edilen oto bebek koltukları genellikle emniyet kemeri ile sabitlenen bir yapıdaydı. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda, bu formdaki koltukların, kaza anında bebek üzerinde fazladan bir baskı yaptığı ve hasar riskini artırdığı ortaya çıktı. Ayrıca bu koltukların %52 oranında hatalı olarak sabitlendiği de ispatlandı.

 

Tüm bu süreçlerin sonunda 2006 yılı itibariyle piyasaya çıkan neredeyse tüm araçlarda İsofix uyumlu koltuk modülleri kullanılmaya başlandı. Günümüzde ise Avrupa’da trafiğe çıkan araçların %60’ında isofix uyumlu koltuk sistemleri bulunmaktadır.

İsofix Neden Önemli?

İsofix’in, eski tip bebek oto koltuklarına göre çok daha güvenli olduğu açık bir gerçek. İsofix’in sağladığı faydalar ise aşağıdaki gibi:

 

  • İsofix bebek koltuklarının, hatalı takılma ihtimali, emniyet kemeri ile kullanılan eski tip bebek koltuklarından çok daha azdır.
  • İsofix bebek koltuklarının hem takılması hem de sökülmesi daha kolaydır.
  • Eski tip bebek arabalarında kaza ve ani fren durumunda bebeğin üzerinde büyük bir baskı ve ağırlık oluşur. Ancak İsofix bebek arabaları, araç içerisinde sabit olarak bulunduğundan bu baskı en düşük seviyededir.
  • İsofix özelliği bulunan araçlarda, bebek arabasının doğru bir şekilde takılıp takılmadığını teyit etmek için test ve uyarılar bulunmaktadır.

 

Hangi Araçlarda İsofix Bulunur?

İsofix uygulamasının başlangıcındaki milat 2006 yılıdır. Bu yıl ve sonrasında üretilen araçların hemen hepsinde isofix koltuk bulunmaktadır. Ancak 2013 yılında, tüm araçlar için İsofix zorunlu hale getirilmiştir. Araçta İsofix bulunup bulunmadığı, aracın kullanım kılavuzunda belirtilmektedir. Ayrıca arka koltuk kenarlarında da İsofix logosu bulunmaktadır.