7 Fark: Kasko ve Trafik Sigortası
Yayınlanma Tarihi : 2 Ocak 2019

7 Fark: Kasko ve Trafik Sigortası

Yeni bir araç aldınız, fakat kasko mu trafik sigortası mı derken kafanız karıştı. Olası bir kazada hangi sigortanın hangi güvenceyi verdiğini bilmek çok işinize yarayacaktır. Kasko ile trafik sigortası arasındaki farkları sizler için en sade haliyle anlatıyoruz.

Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası, aracınızla yaptığınız kazalar sonucu zarar gören 3. şahısların korunması için devlet tarafından uygulanan zorunlu bir sigortadır. 3. şahısların zararı neler olabilir?

  • Karşı aracın hasarı trafik sigortası tarafından karşılanır.
  • Ölümlü veya yaralanmalı trafik kazalarında ortaya çıkan tedavi ve diğer masraflar için kullanılır. Ayrıca yaralanmalı kazalardan sonra yaralının kısmi olarak ya da süresiz çalışamaz hale gelmesi durumunda trafik sigortası devreye girer.
  • Kazaya araç karışmasa bile sokak hayvanlarına, taşınmaz mallara ya da herhangi bir kamu malına verdiğiniz zarar trafik sigortasından karşılanır. Örneğin kaza sonucu trafik lambası devirdiğinizde bu trafik lambasının masrafı trafik sigortanızdan karşılanır.

Kasko Nedir?

Araç kaskosu; karşı tarafın değil, araç sahibinin hasarını karşılamaya yönelik olan sigorta türüdür. Herhangi bir kurum tarafından zorunlu tutulmamış, tamamen araç sahibine bırakılmıştır.

 

Kasko; aracınızın çarpma, çarpılma, çalınma, yanma gibi ana teminatlarını geri ödemeyi taahhüt eder. Fakat kasko şirketi ile anlaşmanız doğrultusunda kaskonuzu genişleterek sel ve terör gibi felaketleri de kaskonuza ekleyebilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Trafik sigortası zorunlu, kasko ise isteğe bağlıdır. Trafik sigortası neden zorunlu derseniz; sigorta yaptıran aracın değil tamamen karşı tarafın hasarını karşılamaya yöneliktir.
  • Trafik sigortanızın günü geçtiyse ya da hiç yaptırmadıysanız aracınız çevirmeye takıldığına trafikten men edilir. Trafik sigortası süresi bitmeden yenilenmelidir. Araç kaskosu için böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. Kasko takibi yapmak araç sahibinin ve kasko şirketinin inisiyatifindedir.
  • Trafik sigortası teminatları devlet tarafından belirlenmiştir. Sınırları ve limitleri her yıl devlet tarafından güncellenir. Fakat kasko poliçeleri hazırlanırken limitler ve teminatlar sizin inisiyatifinize bırakılır. Ayrıca kasko içerisine ferdi teminatlar eklenebilmektedir. Ferdi teminatlar; sigortalıya yapılacak tedavi için aile üyelerinin sevki, acil mesajların iletilmesi, yolculuğun durdurulması sonucu erken dönüş gibi konuları içermektedir.
  • Trafik sigortası devlet tarafından sınırları çizilmiş bir sigorta türüdür. Bütün sigorta şirketleri aynı sigorta içeriğini kullanır fakat farklı fiyatlandırmalar sunabilir. Bu yüzden zorunlu trafik sigortası yaptırmadan önce birkaç sigorta şirketinden teklif almalı, en ucuz olanı tercih etmelisiniz.
  • Kasko için durum çok farklıdır. En ucuz olan kasko çoğu zaman en işe yarar kasko modeli olmayabilir. İhtiyaçlarınızı çok iyi bilmeli ve bu yönde en çok işinize yarayacak olan kaskoyu yaptırmalısınız. Kasko içerinde deprem, yangın, çalınma gibi sizin elinizde olmayan sebeplerden oluşabilecek maddi kayıplar da karşılanmaktadır.
  • Trafik sigortası araç satın alındıktan sonra 15 gün içinde yapılmalıdır. Kasko ise araç sahibine bağlıdır, herhangi bir süre kısıtlaması ya da yaptırma zorunluluğu bulunmamaktadır.
  • Kasko poliçenize bağlı olarak istediğiniz zaman iptal edilebilir, trafik sigortasını iptal ettirmek gibi bir durum söz konusu değildir. Yalnızca aracınızı satarsanız iptal edebilirsiniz.

En uygun kasko ve trafik sigortasını tamonikiden vurmak için sigorta şirketlerinin fiyat tekliflerini ve poliçe kapsamlarını Tamoniki.com adresinden karşılaştırabilirsiniz.