Kaza Tespit Tutanağı Doldurulmaması Gereken Durumlar
Yayınlanma Tarihi : 28 Mart 2019

Kaza Tespit Tutanağı Doldurulmaması Gereken Durumlar

 

Maddi hasarla sınırlı trafik kazalarında 2008 yılından bu yana kolluk kuvvetleri çağrılmaksızın sürücüler tarafından kaza tespit tutanağı tutuluyor. Bu belge kaza sonrasındaki sigorta işlemleri için önem arz ediyor. Fakat kaza tespit tutanağı doldurmayıp bölgeye göre trafik polisi veya jandarmanın aranması gereken bazı durumlar da söz konusu.

 

1. Sürücünün yaşı:

Kazaya karışan sürücülerden en az biri, sürücü belgesi almak için gereken asgari yaş sınırının altındaysa tutanak tutulamıyor. Örneğin 18 yaşını doldurmadan araba, 17 yaşını doldurmadan motosiklet kullanan birinin karıştığı kazada, kaza tespit tutanağı doldurulamaz.

 

2. Alkol kullanımı:

Kaza yapan tarafların en az birinde alkol kullanımı veya akıl sağlığı şüphesi varsa trafik polisi veya jandarmanın devreye girmesi gerekiyor.

 

3. Kamu aracı ile kaza:

Kazaya karışan taraflardan en az biri kamu hizmeti için kullanılan kamu aracıysa kaza tespit tutanağı doldurulamıyor. Tam kusura sahip olan taraf kamu aracı sürücü dahi olsa, tutanağın trafik polisi tarafından doldurulması gerekiyor. Bu kural, sadece Sağlık Bakanlığına ait ambulans ve acil sağlık araçları için geçerli değil.

 

4. Kamu malı hasarı:

Kaza sonucunda kamuya ait bir eşya veya mekanda hasar meydana geldiyse, kaza tespit tutanağı doldurulamıyor. Örneğin, bir otobüs durağının hasar gördüğü kazalarda tutanak tutulamıyor.

 

5. Ehliyetsiz sürücü:

Taraflardan en az birinin ehliyeti yoksa tutanak doldurulamıyor. Aynı şekilde, sürücünün ehliyeti varsa fakat kullandığı araç için yeterli değilse, bu durumda da tutanak tutulmaksızın polis çağrılması gerekiyor.

 

6. 3. kişinin hasarı:

Kaza sonucunda, kaza tarafları dışında 3. bir kişinin zarar gördüğü durumlarda tutanak doldurulamıyor.

 

7. Trafik sigortası:

Kazaya karışan araçlardan en az birinin trafik sigortası yoksa, tutanak tutulamıyor. Kaza tespit tutanağı doldurulurken sigorta evrakları gerektiği için, zaten belgeyi tamamlamak mümkün olmazken, zorunlu trafik sigortası yaptırmamak da suç olduğu için polis tarafından tutanak tutulması gerekiyor.

 

8. Ölüm ve yaralanma:

Kaza sonucunda ölüm veya yaralanma durumları ortaya çıktığında da tutanak tutulmaması ve olay yerine polis çağrılması gerekiyor.

 

Yukarıda listelenen durumların biri veya birkaçı söz konusu olduğunda 155 aranarak polise veya 156 aranarak jandarmaya haber verilmesi gerekmektedir.