Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama
Yayınlanma Tarihi : 17 Temmuz 2019

Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama

Kaza tespit tutanağı, maddi hasarla sınırlı kazalarda sürücüler tarafından hazırlanan ve kazanın nasıl gerçekleştiğini bildiren bir belgedir. Bu tutanak ile kaza sonrasındaki kusur oranı, hasar tespit işlemleri, itirazlar ve sigorta tazminat ödemeleri yapılmaktadır.

Kaza Tespit Tutanağı Ne İşe Yarar?

Kaza tespit tutanağı, maddi hasarla kısıtlı kazalarda polis veya jandarma gibi kolluk kuvvetlerinin olay yerine gelmesi beklenmeksizin, kazaya karışan tarafların kazayı tarif ettikleri sistemdir. Böylelikle kaza yapan araçlar yola daha çabuk devam eder ve trafik aksamalarına engellenirken, polisin veya jandarmanın fazla mesai harcamasının da önüne geçilmiş olur.

 

Hasar sonrasında, kaza tespit tutanağı tarafların onayının ardından sigorta şirketlerine gönderilir. Sigorta şirketleri, en geç ertesi iş gününün sonuna kadar bu belgeyi Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM)’ye iletmek durumundadır. Ardından sigorta şirketleri bu tutanakları kendi iç yapılarında kusur oranları bakımından değerlendirirler. Eğer her iki tarafın sigorta şirketi de aynı kusur oranlarını tespit ederlerde dosya kapanır. Aksi takdirde, yani sigorta şirketlerinin farklı oranlarda kusur tespit ettiği durumlarda, konuyu SBM üstlenir ve dosya Tutanak Değerlendirme Komisyonu’na iletilir. Komisyon, dosyayı 3 iş günü içerisinde sonuçlandırarak, tarafların sigorta şirketlerine iletir.

 

Tutanağın doldurulmaması ve kazanın yaşandığı bölgede hizmet veren kolluk kuvvetlerinin, yani polis veya jandarmanın olay yerine çağrılmasını gerektiren bazı durumlar bulunmaktadır. Tutanağın doldurulmamasını gerektiren durumlar hakkında detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Sorgulanır?

Kaza tespit tutanağı sorgulama işlemleri SBM’nin bir hizmeti olan sigortam360.com aracılığı ile yapılabilir. Bu sitede güncel kaza tespit tutanaklarını 3 farklı teyit yöntemi ile görüntülemek mümkün:

 

  • Araç plakası ve sigortalı T.C. kimlik numarası ile sorgulama,
  • Araç plakası ve sigortalı vergi kimlik numarası ile sorgulama,
  • Araç plakası ve sürücü T.C. kimlik numarası ile sorgulama.

 

Bu yöntem ile yapılan sorgular tamamen ücretsizdir. Yaşanan hasarlardan sonra sigortalıların, bu ekran ile sonuçları takip etmesi, itiraz sürelerinin kaçırılmaması bakımından büyük öneme sahiptir.

Kaza Tespit Tutanağına İtiraz Edilebilir mi?

Tarafların onaylayarak sigorta şirketlerine gönderdiği kaza tespit tutanağı, itiraza açık bir belgedir. Sigorta şirketlerinin aynı kusuru tespit ettiği veya SBM’nin sonuçlandırdığı dosyalarda itiraz mekanizması işlemektedir.

 

Kaza tespit tutanağına, sonuçlar taraflara iletildikten en fazla 5 iş günü sonrasına kadar itiraz edilebilir. İtiraz işlemleri sbm.org.tr ve sigortam360.com adresleri üzerinden kaza tespit tutanağı itiraz formu ile yapılabilir.