Kış Lastiği Uygulaması 2019
Yayınlanma Tarihi : 4 Kasım 2019

Kış Lastiği Uygulaması 2019

Trafik kazalarının yaşanmasına en büyük etken sürücü hatalarıdır. 2018 yılında yaşanan trafik kazalarının sebeplerinde, sürücü kusurları %89,5 oranıyla ilk sırada yer almaktadır. Sürücü kusurları, genellikle aracın kontrolden çıkması şeklinde gerçekleşmektedir. Bu durumun da en önemli sebeplerinden biri olarak, aracın mevcut iklim ve yağış şartlarına uygun olmaması görülmektedir.

Araçların yol tutuşu ve sürüş güvenliği bakımından en önemli konulardan biri kullanılan lastiklerdir. Lastiklerin hem kalitesi hem de mevsim ve yağışa uyumluluğunun, kaza oranlarını büyük oranda azalttığı, bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Dolayısıyla mevsiem uygun lastik kullanılması, yasalarca da zorunlu kılınmıştır.

Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

Kış lastiği uygulaması her yıl aynı tarihler arasında yapılmaktadır. Özellikle kar yağışının yurt genelinde hakim olduğu kış aylarında kar lastiği kullanılması zorunludur. Bu yıl da 1 Aralık 2019 ile 1 Nisan 2020 tarihleri arasında kış lastiği takma zorunluluğu bulunmaktadır.

 

Ancak kış lastiği kullanmak için muhakkak kar yağmasını beklemek gerekmiyor. Daha doğrusu, kış lastiği sadece kar yağması durumunda devreye girmiyor. Hava sıcaklığının 7 derecenin altına indiği her durumda, sürüş ve can güvenliği için kış lastiği takılması gerekiyor.

Kış Lastiği Takmama Cezası

Kış lastiği uygulaması, yasal bir zorunluluk olarak bulunuyor. Dolayısıyla taktırılmaması halinde de yasal sorumluluklar ortaya çıkarıyor. 1 Ocak 2019 itibariyle kış lastiği takmayan bir sürücüye 885 TL veriyor. Kış lastiği takmama cezasının güncel halinin ise 1 Ocak 2020’de açıklanması bekleniyor.

 

Kış lastiği takılmasının zorunlu olduğu tarih aralığında, lastik takmama durumunda uygulanan maddi ceza dışında sürücüleri zor durumda bırakabilecek farklı şartlar da söz konusu olabilir. Özellikle trafik sigortası ve kasko gibi oto sigortalarında, kaza sonucunda tazminat ödenememesi gibi durumlar ortaya çıkabilir.

 

Trafik sigortasının bir kazayı teminat altına alması ve kaza sonucunda tazminat ödemesi için bazı şartların sağlanması gerekir. Öncelikle kazanın, yasal trafik yolları üzerinde ve en az iki araç arasında gerçekleşmesi gerekiyor. Ayrıca bir sürücünün, kazanın gerçekleşmesinde açık bir şekilde kusurlu olması da trafik sigortasının devreye girmesine engel oluyor. Örneğin kış aylarında, aracına kış lastiği taktırmamış bir sürücünün fren mesafesini ayarlayamaması, yol tutuşunu ve kontrolünü kaybetmesi sonucunda başka bir araca çarpması halinde sigorta eksperi, bu araç sahibini kusurlu bulacaktır. Bu yönde verilecek bir eksper raporu sonucunda da sürücü “ağır ihmal” sebebiyle tazminat alamayacak, karşı tarafta yol açtığı hasarı da kendisi ödemek durumunda kalacaktır.

 

Aynı şekilde kasko sigortasında da, belirtilen tarih aralığında kış lastiği takılmaması ve bu ihmalden kaynaklanan bir kaza yaşanması halinde sigorta şirketi zararı ilgili sürüden rücu etmektedir. Kasko sigortasında rücu işlemleri ile ilgili daha fazla bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Doğru Kış Lastiği Nasıl Bulunur?

Kış lastikleri diğer lastik türlerinden farklı olarak yol tutuşunu artırmak üzere dizayn edilmiştir. Kış lastiklerinin üzerinde, bu lastiklerin diğerlerinden ayırt edilebilmesi için M+S yazısı veya kar tanesi işareti bulunmaktadır. Ayrıca satın alınan kış lastiğinin RMA (Rubber Manufacturers Association) ve ASTM şartlarını sağlaması gerekmektedir. Kış lastiklerini, normal lastiklerden ayırt etmenin bir diğer yolu da desenleridir. Kış lastiklerinin desenleri, yol tutuşunu artırmak ve sürüş güvenliği sağlamak adına ince lameli ve geniş blokludur.

Kış Lastiği Yakıt Sarfiyatını Artırır mı?

Kış lastiği kullanımı araçların fren ve kalkış anlarında, bu iki aksiyonu da daha güçlü bir şekilde sağlaması için gereklidir. Dolayısıyla kış lastikleri hem kalkış hem de duruş esnasında daha yüksek güç harcanmasına sebep olabilir.

 

Normal lastiklere göre %10-15 daha fazla yakıt sarfiyatına sebep olan kış lastiklerinin, sadece kış aylarında kullanılması tavsiye edilmektedir. Ancak bölgesel şartlara göre bu kullanım süresi 1 Aralık’tan daha erken başlayıp, 1 Nisan’dan da daha geç bitebilir. Burada dikkat edilmesi gereken unsur, günlük en düşük sıcaklığı 7 derecenin altına düşüp düşmediğidir. +7 derecenin altındaki her sıcaklıkta, kuru veya yaş zemin ayrımı gözetilmeksizin kış lastiği kullanılmalıdır.

Kış Lastiği Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kış lastikleri mevsimsel kullanım sağlayan ürünler olduğu için, ürün kalitesini mevsim özelinde değerlendirmek gerekmektedir. Kış lastiğinde en önemli detay diş derinliğidir. Bir lastiğin kış lastiği olarak değerlendirilmesi için kabul edilen diş derinliği yasal sınırı ise 1.6 mm’dir.

 

Kış lastiklerinin kullanım süresi, markaya ve kullanım sıklığına göre değişmekle birlikte, yaklaşık 5 yıldır. Ayrıca kış lastiğinin satış öncesinde korunma şartları da önemlidir. Doğrudan güneş ışığına veya radyatör gibi yüksek ısı salınımı yapan bir kaynağa maruz kalmamış, yatay pozisyonda korunan kış lastikleri tercih edilmelidir.

Araç Kış Bakımları Nelerdir?

Araçlar da tıpkı insanlar gibi yaz ve kış için farklı yaşam ve çalışma koşullarına sahiptir. Dolayısıyla araçları da mevsime, sıcaklığa ve diğer şartlara uygun olarak kışa hazırlamak gerekmektedir.

 

Silecekleri Kontrol Edin

 

Sonbahar ve kış ayları ülkemizin en sık ve yoğun yağış aldığı dönemlerdir. Özellikle yağmur birçok sürücünün hayatını zorlaştırmakta, birçok büyük şehirde trafiğin kilitlenmesine sebep olmaktadır. Şiddetli yağışlarda zor durumda kalmamak için, yaz aylarında daha az kullandığınız sileceklerinizi, kış başlamadan kontrol edin. Silecek lastikleri ile birlikte elektrik aksamı ve silecek temizleme suyunu da gözden geçirmeyi unutmayın. Ayrıca kış aylarında temizleme suyuna buz çözücü cam suyu ilave ediniz.

 

Fren ve Balataları Kontrol Edin

 

Kış lastikleri, araçların kalkışta ve fren durumunda kaymamasını sağlamak üzere dizayn edilmiştir. Ancak kar lastiklerinden daha iyi performans alabilmek ve olası kazalardan uzak durabilmek için aracın fren mekanizmasının da doğru çalışması gerekir. Dolayısıyla kış gelmeden önce aracın fren ve balatalarını bir serviste kontrole sokmakta büyük fayda var.

 

Akü ve Klima Bakımı

 

Akü, tüm mevsimsel şartlardan bağımsız olarak aracın çalışması için gerekli olan bir aksamdır. Ancak yağışın daha yoğun olduğu kış aylarında, aküsünün bitmesini kimse tercih etmez. Zor durumda kalmamak adına kış öncesinde akü de kontrol edilmeli.

 

Klima ise özellikle sabah araca binildiğinde, yola çıkabilmek için büyük bir gerekliliktir. Hem araç içindekilerin üşümemesi hem de camlardaki buğulanmaların daha çabuk giderilebilmesi için, araç kışlık bakımları listesine klima bakımı da eklenmelidir.

 

Antifriz ve Motor Bakımı

 

Antifriz; araç motorunun kış aylarında daha çabuk ısınmasını sağlayan bir maddedir. Bu yönüyle araç motorunun daha kolay çalışmasını sağlayan antifriz, bir diğer taraftan da, donma ihtimalini azaltarak araç ve motor ömrünü uzatmaktadır.

 

Antifrizle birlikte aracın motor bakımı da kış bastırmadan önce yapılmalı, araç içindeki tüm aksamların eksiksiz ve sorunsuz bir şekilde çalışıp çalışmadığı teyit edilmelidir.

 

Ayrıca tüm önlemler alınmış olsa dahi araçta buz kırıcı, kar zinciri, çekme halatı gibi malzemeleri bulundurmak gerekiyor.