Kış Lastiği Zorunluluğu 2019

Kış Lastiği Zorunluluğu 2019

Kış lastiği kullanımı güvenli trafik bilinciyle birlikte artıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın 27.11.2012 tarih ve 2012/KDGM- 07/Denetim sayılı genelgesiyle ticari araçların Aralık – Nisan ayları arasında kış lastiği kullanımı devlet tarafından zorunlu hale getirilmiştir. 1 Aralık 2018 tarihi itibariyle kış lastiği takmayan ticari araç sürücülerine 715 TL para cezası kesilecek.

 

Özel araçlar için henüz kış lastiği zorunlu değildir. Fakat bu zorunluluğun sürekli gündemde olduğunu ve yakın bir zamanda hayata geçirilmeyi planlandığı unutulmamalıdır. Henüz zorunluluk olmasa bile uzmanlar, güvenli seyahat kapsamında, can ve mal güvenliğiniz için kıs lastiğini kullanmanızı tavsiye ediyorlar.

Özel (Hususi) Araçlarda Neden Kış Lastiği Zorunlu Olmalıdır?

“Kışın çok fazla trafiğe çıkmıyorum, ben de kış lastiği almak zorunda mıyım?” gibi birçok soruyla karşılaşıyoruz. Karda kayan araç videoları ya da kışın gelen kaza haberlerinin büyük kısmı hususi araçlardan geliyor. Bu yüzden trafiğe az çıkıyor olsanız bile kış lastiği kullanmanız, daha kısa fren mesafesi için gereklidir. Az çıkmanıza rağmen, yüksek hızlarda yapacağınız kazalar can kaybına neden olmaktadır. Ya da 4 kış lastiği fiyatından daha fazla maddi hasar çıkabilir. Bu yüzden devlet kurumları ve trafikte yer alan herkes bu işin ehli kişilerden gerekli düzenlemeyi beklemektedirler.

Kış Sürüşünde Başınıza Başka Neler Gelebilir?

Genellikle kış şartlarında araç kullanmak açık havada kullanmaktan daha zordur. Bunun ilk nedeni görüş mesafesinin azalmasıdır. Açık havada önünüzdeki birkaç aracı ve yanları daha net görürken fırtınalı ya da karlı havada bu durum daha zordur. Sileceklerinizin ve farlarınızın düzgün çalışması bu sorunu nispeten çözmenize yardımcı olabilir. Gizli buzlanma, en çok dikkat edilmesi gereken ikinci konudur. Özellikle köprü ve viyadüklerde görülen buzlanma aracın hakimiyetini tamamen kaybetmenize ve kazalara neden olmaktadır. Köprülerde ve viyadüklerde çok görülmesi bu alanların aşırı rüzgar almasından kaynaklıdır. Aşırı rüzgar alabilecek alanlara gelmeden önce hızınızı yavaşlatmak önemlidir. Fakat buzlanma olan bölgeye girdiğinizde fren yapmamak, hatta önünüz boşsa aracınızın yol tutuşunu arttırmak için gaza basmak gereklidir. Kışın araba sürmeden önce gerekli önlemleri almak her zaman için önemlidir. Ancak ne kadar önlem alırsanız alın kazalar yine de başınıza gelebilir. O yüzden trafik sigortanızı ve kaskonuzu yaptırmayı ihmal etmeyin. Tamoniki.com aracılığıyla 7/24 online bir şekilde poliçe kapsam ve fiyatlarını karşılaştırarak sizin için en uygun poliçe tekliflerini alabilirsiniz.