Motorlu Taşıtlar Vergisi Hakkında Her Şey
Yayınlanma Tarihi : 23 Ocak 2019

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hakkında Her Şey

Motorlu Taşıtlar Vergisi halk arasında kısaltması olan MTV adıyla daha çok bilinen, araç sahiplerinin yılda iki kez ödemekle yükümlü olduğu bir vergidir. Yalnız kara taşıtlarını kapsamayan bu vergi aynı zamanda uçak, helikopter ve motorlu deniz taşıtları için de geçerlidir.

 

Karayolları Trafik Kanunu’na bağlı olarak trafik şubelerine kayıtlı olan her taşıt MTV’ye tabidir. Sicil kaydının başlangıcıyla ödenmeye başlanan bu vergi yine sicil kaydı silinene kadar ödenmekle yükümlüdür.

 

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ödemelerinin ilk taksidi her yılın Ocak ayında ikinci taksidi ise Temmuz ayında ödenir. İlk 6 ay içerisinde aracınız sicil kaydı silinirse ikinci taksidi ödemeniz gerekmez.

 

Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplanırken otomobil, motosiklet, minibüs, otobüs, kamyon, tır ve benzeri araçların tür özellikleri dikkate alınır. Otomobil ve motosikletlerde aracın yaşı ve silindir hacmine göre vergi hesaplaması yapılır. Otobüslerde ise aracın yaşı ve oturma kapasitesi dikkate alınır. Kamyonlarda da aracın yaşı ve azami toplam ağırlığı MTV hesaplamasında kullanılır.

MTV Sorgulama Nasıl Yapılır?

MTV sorgulama işlemini online olarak iki şekilde yapabilirsiniz. Bunlardan ilki Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesi olan GIB üzerinden yapılırken diğer seçeneğiniz e-Devlet üzerinden bu işlemi yapmaktır. Ayıca e-Devlet üzerinden direkt olarak MTV ödemesi yapabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nereye Ödenir? Ödenmediği Takdirde Ne olur?

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ödemeleri aracın sicil kaydının olduğu il veya ilçedeki vergi dairelerine yapılır. Vergi dairelerinin yanı sıra ödemenizi anlaşmalı bankalar üzerinden de yapabilirsiniz. Eğer internet şubesinden ödeme yaparsanız e-dekontlar vergi makbuzu yerine geçmediği için sonrasında bankanıza giderek tahsilat makbuzu almanız gerekiyor.

 

MTV vergisinin geciktirilmesi durumunda araç sahibinin ceza ödemesi gerekmektedir. Yılın ilk taksidini ödemediğiniz takdirde ikinci taksidi öderken borç da sizden tahsil edilir. Eğer ikinci ödemeyi de yapmadıysanız önce mektupla uyarılırsınız. Bu uyarıdan sonra halen ödeme yapmadıysanız Maliye Bakanlığı’nın yeni uygulamasıyla, araç sahibinin banka hesaplarına haciz konarak ödenmemiş MTV vergileri tahsil edilir. Bu yüzden MTV ödemesini yapıp yapmadığınızı hatırlamıyorsanız MTV borç sorgulamadan tekrar kontrol etmeyi unutmayınız.