Araç Muayene Gecikme Cezası Nedir?
Yayınlanma Tarihi : 18 Mart 2019

Araç Muayene Gecikme Cezası Nedir?

Araç muayenesi trafiğe çıkan motorlu araçların teknik ve fiziki yeterlilikler bakımından incelendiği ve her motorlu taşıt için zorunlu tutulan bir uygulamadır. Aracın türüne göre muayene periyodu değişiklik gösterirken yasal olarak da araç muayenesi trafik sigortası kadar büyük bir önem arz etmektedir.

 

Araç muayenesi özellikle 2. el araç alım satım işlemlerinde sürücüler tarafından dikkat edilen bir husus olmakla beraber, devamında da takibi ve kontrolü yapılması gerekiyor. Muayenesi olmayan araçların trafiğe çıkması Karayolları Trafik Kanunu kapsamında yasak ve bu noktada birçok ciddi yaptırım söz konusu.

Araç Muayene Gecikme Cezaları

Araç muayenesinin periyodu aracın türüne göre farklılık gösterebiliyor. Araçlar genel olarak, taşıtın kullanım amacı ve türüne göre 1 veya 2 yıllık periyotlarda muayene ediliyor. Bu durumda araç sahibinin muayene evrakları üzerinde aracının muayene tarihini takip edip, araç muayene süresi dolmadan TÜVTÜRK muayene istasyonlarından randevu alarak muayeneyi yenilemesi gerekiyor. Zamanında rutin muayene kontrolü yapılmayan araçlar için ise ciddi maddi yaptırımlar söz konusu. Muayenesi olmadan trafiğe çıkan araçlara kesilen ceza tutarı 235 TL. Bu ceza, erken ödeme indirimi ile 176,25 TL olarak ödeniyor. Ayrıca muayenesi olmayan araçla trafiğe çıkan sürücüye de 10 puan ceza veriliyor.

 

Bu cezaya tabii olan araçlar için 7 gün içerisinde muayene yenilenmesi de şart koşuluyor. Şayet belirtilen süre içerisinde aracın muayenesi yenilenmez ve araç tekrar trafiğe çıkarsa, bu defa 488 TL idari para cezası kesiliyor. Bu ceza erken ödeme indirimiyle 366 TL’ye inerken, sürücüye de 10 puan daha ceza veriliyor. Bu hüküm uyarınca ceza alan araçlar trafikten men edilerek çekici ile çekiliyor. Şayet araç sahibi tekrar muayene yaptırmazsa cezalar ve trafikten men edilmeler artarak devam ediyor.

Muayeneden “Emniyetsiz” Raporu Alan Araçlar

Şayet araç yetkili TÜVTÜRK istasyonları dahilinde muayeneye girdiyse fakat geçemediyse, bu durumda da benzer bir işlem uygulanıyor. TÜVTÜRK muayenesi sonucunda “emniyetsiz” görülen araçlara, eksiklerinin giderilmesi için süre tanınıyor. Muayene sonucunda emniyetsiz raporu verilen araçlarla trafiğe çıkıldığında 488 TL idari para cezası uygulanıyor. Yine bu ceza da erken ödeme indirimi ile 366 TL’ye inebiliyor.

 

Ayrıca muayene yapılmayan süre için gecikme faizi de uygulanıyor. Aracın muayenesiz geçirdiği her ay için muayene ücreti üzerinden %5 oranında faiz uygulanıyor. Muayene süresi geçen araçların ödeyeceği gecikme faizini hesaplamak için tıklayınız.

 

Muayene randevu alma için TÜVTÜRK web sitesini ziyaret edebilir veya 0 850 222 8888 telefon numarası ile tüm illerde bulunan muayene istasyonlarına ulaşabilirsiniz.

 

“Araç muayene randevusu nasıl alınır?” konusundaki yazımızı okumak için tıklayınız.