Otomatik Vites Arabaların Avantajları
Yayınlanma Tarihi : 5 Eylül 2019

Otomatik Vites Arabaların Avantajları

Özellikle yoğun trafiğe sahip büyük şehirlerde veya uzun yolda araç kullanan sürücülerin tercih ettiği otomatik vitesli araçlar, son yıllarda oldukça popüler. Otomatik vitesli arabaların sağladığı birçok avantajın yanı sıra bazı dezavantajları da mevcut.

Otomatik Vites Arabaların Sağladığı Faydalar

Araç alırken her sürücü, aracın sağladığı faydaları detaylı olarak inceler. Kendi ihtiyaçları, bütçesi ve beklentilerine uygun bir araç almak isteyen sürücülerin öncelikli olarak karar vermeye çalıştığı konulardan biri de aracın düz vites mi yoksa otomatik vites mi olacağıdır.

 

Otomatik vitesli araçlar özellikle acemi sürücüler için büyük kolaylık sağlar. Yokuş iniş ve kalkışlarında arabanın geri gitmesini önlemesi ve vites değiştirme gereği olmadığından yola olan konsantrasyonu artırması kaza riskini azaltan faktörlerdir. Bunlar dışında otomatik vitesli araçların diğer faydaları aşağıdaki gibi:

 

 • Otomatik vitesli arabaların kullanımı kolaydır. Özellikle yoğun bir trafiğe sahip olan şehirlerde, sürekli dur kalk yapılması sebebiyle düz vites araçlar sürücüyü yorabilir. Ancak otomatik vitesli araçlar çok daha kolay ve güvenli bir yolculuğa imkan tanır.
 • Otomatik vitesli arabalar yokuş ve rampalarda geriye kaçmaz. Böylelikle olası kazaların önüne geçilmiş olur. Son yıllarda üretilen birçok araçta yokuş kalkış desteği olsa dahi, daha eski araçlarda bu ayrım otomatik vites ile sağlanıyordu.
 • Park ederken veya dar bir sokağa girerken yapılacak manevralarda kolaylık sağlar. Bu gibi durumlarda sürekli olarak ileri ve geri vitesler arasında değişim yapılmasını gerekli kılan düz vitesli araçlar, kullanımı zorlaştıracaktır.
 • Özellikle uzun yolculuklar, şoförlerin konsantrasyonlarını kaybedebilecekleri yolculuk türleridir. Otomatik vitesli araçlar, vites değiştirme gereği duyulmadığı için sürücünün yola ve direksiyona olan hakimiyetini artırır.
 • Otomatik vitesli araçlarda sadece fren ve gaz pedalları bulunur. Düz vitesten farklı olarak debriyaj pedalı bulundurmayan otomatik vitesli araçlar sol ayağın dinlenmesine olanak tanır.
 • Otomatik vitesli araçların piyasa değeri daha yüksektir ve satılmak istendiğinde daha kolay alıcı bulur. Ayrıca muadili olan modellerden daima bir miktar yüksek bedellerle satışı sağlanabilir.

 

Otomatik Vitesli Araçların Dezavantajları

Otomatik vitesli arabalar her ne kadar büyük bir kullanım rahatlığı ve çeşitli avantajlar sağlasalar da, bazı dezavantajları da bulunmaktadır.

 

 • Otomatik vitesli araçlar, düz vites olanlara göre daha zor kontrol edilen araçlardır.
 • Kilometre başına ortalama yakıt tüketimi otomatik vitesli araçlarda, düz viteslilere kıyasla yaklaşık %10 daha fazladır.
 • Düz vitesli araçlarda vites geçişleri ve dolayısıyla aracın devri manüel olarak yönetilir. Otomatik vitesli araçlar bu özelliğe sahip olmadıkları için daha yavaş hızlanır.
 • Otomatik vitesli araçların fren balataları daha çabuk yıpranır.
 • Bu araçlarda şanzıman arızaları daha sık görülür. Ayrıca bakımları da daha pahalıdır.
 • Bu araçların satışındaki hız ve yüksek bedel, alışında da geçerlidir. Dengi olan başka araçlara kıyasla genellikle daha yüksek bir fiyata sahiptirler.