Plakadan Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?
Yayınlanma Tarihi : 26 Haziran 2019

Plakadan Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Özellikle araç satın alırken, aracın geçmişte karıştığı kazalar ve TRAMER hasar kaydını öğrenmek büyük öneme sahiptir. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM)’nin sunduğu hasar kaydı sorgulama işlemi birçok farklı yolla yapılabilmektedir. Bunlardan en çok tercih edileni plaka ile hasar kaydı sorgulamasıdır.

TRAMER Sorgulama Nasıl Yapılır?

TRAMER, zorunlu trafik sigortası poliçeleri ile araçlara ait sigorta kayıtlarının tutulduğu sistemdir. Bu veri tabanı ile bir aracın geçmişte karıştığı hasarlar, bu hasar sonucunda yapılan tazminat ödemeleri, değişen parçalar gibi birçok bilgiye ulaşılabilir. TRAMER hasar kaydı sorgulama işlemlerinin, yöntem ve sorgu bakımından farklı yolları bulunmaktadır.

SMS ile Hasar Kaydı Sorgulama

Özellikle ikinci el araç almadan önce sürücülerin en çok tercih ettiği yol, aracın plakası ile hasar kaydı sorgusu yapmaktır. Böylelikle aracın karıştığı kazalar öğrenilerek, değişen parçalar ve ödenen tazminatlar ile de kazanın şiddeti tahmin edilebilir. Yaşanan bir kaza sonrası aracın plakası değiştirilmiş olsa dahi TRAMER ile gerçek sonuçlara ulaşılabilmektedir.

 

SMS ile hasar kaydı sorgulaması yapmak için arada boşluk bırakmadan (Örnek: 01ABC123) yazarak 5664’e mesaj göndermek yeterlidir. Bu SMS hizmeti tüm operatörlerde 7 TL ile ücretlendirilmektedir. Gönderilen SMS sonrası SBM, aracın geçmişte karıştığı kazalar ile birlikte kaza tarihleri ve ödenen tazminat bilgilerini de iletmektedir.

 

Belirtmekte fayda var ki, SMS hasar kaydı sorgulama hizmetinde yalnızca 2003 yılı sonrasında yaşanan kazalar bulunmaktadır. Ayrıca SBM bir sigorta kurumu olduğu için sunduğu tüm bilgiler, tarafların üzerinde uzlaştığı kaza tespit tutanağı ile sigorta şirketleri ve eksperlerin sağladığı bilgilerdir. Bu sebeple polis ve jandarma kayıtları SBM bünyesinde tutulmaz.

Çağrı Merkezi ile Hasar Kaydı Sorgulama

Bir aracın hasar kaydını öğrenmek için uygulanabilecek bir diğer yöntem de SBM’nin çağrı merkezini aramaktır. 11890 numaralı çağrı merkezini arayarak SMS ile yapılan tüm işlemleri yapmak mümkün. Bu hizmetin ücretlendirmesi tüm operatörlerde 3,49 TL/dk’dır.

Sigortam360 ile Hasar Kaydı Sorgulama

TRAMER hasar kaydı sorgulamalarının internet üzerinden yapıldığı kaynak da sigortam360.com web sitesidir. Bu site ile SMS ve çağrı merkezi opsiyonlarında sunulan tüm hizmetlere ulaşmak mümkün. Yapılmak istenen her sorgu başına ücretlendirme ise 5 TL’dir.

 

SBM’nin sunduğu bu kanallar aracılığıyla plakadan hasar kaydı sorgulaması yapılabilmektedir. SBM hakkında daha fazla bilgiye ve aynı kanallarla yapılabilen diğer işlemlere “SBM ve TRAMER Sorgulama Hakkında Her Şey” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

e-Devlet ile Hasar Kaydı Sorgulama

SBM kanalları ile ücretli olarak hem kendi aracınızın hem de başka araçların hasar kayıtlarına ulaşabilirken, e-Devlet web sitesi üzerinden de kendi aracınız trafik sigortası poliçe bilgileri ile hasar kaydını ücretsiz olarak sorgulayabilirsiniz.