Radar Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?
Yayınlanma Tarihi : 18 Şubat 2019

Radar Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Radar sisteminin yaygınlaşması pek çok sürücünün farkında olmadan ceza ödemesine sebebiyet veriyor. Teknolojinin gelişmesi sayesinde bu sistemin daha çok yerde yer alması insanlara yavaş sürmelerini hatırlatmak için yerinde bir önlem. Emniyetin yayınladığı raporlara göre kazaların %44’ü aşırı hız sebebiyle gerçekleşmiş. Bu bilginin ışığında radarların hayatımızı emniyete alan önemli bir güvence olduğunu kabul edebiliriz.

 

Artık polis çevirmesine gerek kalmayan radar cezaları direkt olarak plakanıza yazılabiliyor. Bu yüzden siz farkında olmasanız da plakanıza yazılmış bir radar cezası olabilir. Adınıza yazılmış bir ceza var mı öğrenmek için sık sık kontrol etmenizde fayda var! Peki bunu nereden kontrol edebilirsiniz?

Radar Cezası Nereden Sorgulanır?

Radar cezasını sorgulamak için internet üzerinden kullanabileceğiniz üç kaynak var. Emniyet Genel Müdürlüğü, E-Devlet ve GİB üzerinden bu ceza sorgulamasını yapabilirsiniz.

 

Emniyet Genel Müdürlüğü:  EGM web sitesi üzerinden hiçbir işlem ücreti ödemeden radar ceza sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken istenen bilgileri eksiksiz bir şekilde girmek.

 

e-Devlet: e-Devlet web sitesi ya da uygulaması üzerinden radar cezası sorgulaması yapabilirsiniz. Hizmetler bölümünden Emniyet Genel Müdürlüğü sekmesine tıklayarak “araç plakasına yazılan ceza sorgulama” bölmesinden sorgu ekranına ulaşabilirsiniz.

 

GİB: Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesi olan üzerinden de “trafik cezası sorgulama ve ödeme” butonuna tıklayarak ihtiyacınız olan bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Radar Cezası Nasıl Kesilir?

Radar cezası kesilirken kullanılan 3 temel yöntem vardır. Birincisi sivil veya resmi polis araçları tarafından hız ölçüm cihazlarıyla kurulan ve araçlar trafikte seyir halindeyken değişken noktalarda uygulanan sistemdir. İkinci yöntem ise günümüzde birçok yolda hız kontrolü içim kurulan “Hız Koridoru” sistemidir. Bu yöntem ile belirli noktalar üzerine konulan kameralar ile mesafe tayini yapılarak, araçların hız koridorunda ortalama ne kadar süratle gittikleri hesaplanmaktadır. Üçüncü yöntem ise gezici araçlarda kurulan hız kontrol sistemidir. Bu yöntem ile gezici radar araçları rahatlıkla hız tespiti yapabilmektedir.

2019 Radar Cezaları Ne Kadar Oldu?

Hız limitinin %10’undan daha azını aştıysanız buna cezai bir yaptırım uygulanmaz. Radar cezaları kesilirken baz alınan limit %10 ve üzerindeki hız sınırı aşımlarıdır. Sürücü belgesi için de ceza puanı olarak uygulanan radar trafik cezalarını ve “radar cezası ne kadar?” sorusunun cevabını aşağıdaki tabloda görebilirsiniz:

 

Ceza TürüCezasıErken ÖdemeCeza Puanı
Hız sınırı aşımı - %10 ila %30 arası290 TL217.5 TL15
Hız sınırı aşımı - %30’dan fazla603 TL452.25 TL15

Size kesilen cezanın haksız olduğunu düşünüyorsanız 15 gün içerisinde Sulh Ceza mahkemelerine itiraz edebilirsiniz.

 

Tamoniki.com üzerinden güncel trafik gelişmelerini takip edebilir, sigorta poliçelerinin kapsamlarını ve fiyatlarını karşılaştırarak sizin için en uygun olanını 7/24 online olarak seçebilirsiniz.