SBM ve TRAMER Sorgulama Hakkında Her Şey
Yayınlanma Tarihi : 4 Mart 2019

SBM ve TRAMER Sorgulama Hakkında Her Şey

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi(SBM) 2003 yılının sonlarında Resmi Gazete’de yayımlanan Trafik Sigortası Bilgi Merkezi Yönetmeliği ile TRAMER adıyla kurulmuştur. Kuruluş yıllarında merkezin amacı trafik sigortalarına dair tüm işlem ve dokümanların dijital ortama aktarılarak işlenmesiydi. Sonradan bu faaliyet ağı genişletilmiş ve tüm sigorta türleri için kullanılmaya başlanmıştır. Bu doğrultuda kurumun adı önce 2008 yılında Sigorta Bilgi Merkezi olarak, ardından 2011 yılında ise Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi olarak değiştirilmiştir.

 

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği çatısı altında tüzel bir kişiliğe sahip olan SBM, ilgili alanlarda faaliyet gösteren tüm sigorta şirketlerini doğal üye vasfı ile bünyesinde barındırır. SBM, usul ve esasları yönetim komitesi kararıyla belirlenen 4 alt bilgi merkezinden oluşmaktadır. Bunlar:

 • TRAMER: Trafik Sigortaları Bilgi ve Gözetim Merkezi,
 • SAGMER: Sağlık Sigortaları Bilgi ve Gözetim Merkezi,
 • HAYMER: Hayat Sigortaları Bilgi ve Gözetim Merkezi,
 • HATMER: Sigorta Hasar Takip ve Gözetim Merkezi’dir.

SBM Hangi Hizmetleri Sağlar?

SBM, tüm sigorta çeşitleri hakkında bilgi toplanan bir merkez olduğu için hemen hemen tüm sigorta sorgulama işlemleri aktif olarak sunulabilmektedir. Kurumun sağladığı hizmetlerin tümüne web sitesi üzerinden ulaşmak mümkün. SBM sorgulama işlemleri Web üzerinden Sigortam360 ile, telefon ve tabletlerde SBMobil ile yapılabiliyor. Ayrıca SMS ve çağrı merkezi hizmetlerinden faydalanmak da mümkün.

 

Araç sahiplerini en çok ilgilendiren başlıca hizmetler ise aşağıdaki gibidir:

 • TRAMER Sorgulama: SMS ve Web site gibi farklı yollarla yapılabilmektedir.
 • Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama: Maddi hasarlı kaza tespit tutanağı indirebilir ve sorgulayabilirsiniz. Ayrıca SBMobil uygulaması ile tutanağı sigorta şirketi ile de online olarak paylaşmak mümkün.
 • İtiraz ve Poliçe Sorgulama: Web sitesi ve çağrı merkezi üzerinden tüm itiraz ve poliçe sorgulama işlemlerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz.

Mobil Kaza Tespit Tutanağı Nedir?

Yaşanan trafik kazaları sonrasında sürücüler tarafından doldurulan kaza tespit tutanağı, gerekli sigorta işlemlerinin yapılması bakımından önemli bir belgedir. Eskiden her trafik kazasında trafik polisi çağrılırken, kaza tespit tutanağı ile birlikte hem polisin iş yükü azaltılmış, hem de kazaya karışan sürücüler daha kısa sürede işlemleri tamamlayabildiği için trafik tıkanmalarına engel olunmuştur. Günümüzde kaza tespit tutanağının doldurulamayacağı istisnai durumlar dışında tüm işlemler bu yöntemle yürütülmektedir.

 

Mobil Kaza Tespit Tutanağı ise kurum tarafından yayınlanan bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde araçlarda kaza tespit tutanağı taşıma gerekliliği ortadan kalkmış ve işlemler daha hızlıca tamamlanabilir hale gelmiştir. Mobil Kaza Tutanağı’na SBMobil uygulaması üzerinden kolayca ulaşılabilir. Bu uygulama, vereceğiniz TCKN ve plaka bilgisi sayesinde sigorta bilgilerinizin tümünü tutanağa otomatik olarak işleyerek, süreci oldukça hızlandırmaktadır.

 

SBMobil, araç sahipleri için aşağıdaki faydaları sağlamaktadır:

 • SBMobil ile doldurulan tutanak doğrudan sigorta şirketlerine bildirilerek, zaman kaybı engellenir.
 • Sonuçları ve kusur oranlarını online olarak takip etmek mümkün olur.
 • İhtiyaç duyulabilecek tamirci, teknik servis veya hastane adreslerine ulaşılabilir.
 • Karekod ile poliçe bilgi dökümü tutanağa eklenebilir.
 • Kaza anında sürücülerin kaza tespit tutanağı ile uğraşmasına gerek kalmaz.

SBMobil uygulamasını telefonunuza Android için buraya, iOS için buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

SBM ile TRAMER Sorgulama Nasıl Yapılır?

SBM’nin sunduğu en önemli hizmetlerden biri TRAMER hasar kaydı sorgulama işlemleridir. Bu işlem ile kendi aracınızın veya satın almak istediğiniz aracın hasar geçmişini öğrenebilirsiniz. TRAMER sorgulama işlemleri için plaka bilgisi yeterlidir. Peki SBM ile TRAMER sorgulama nasıl yapılır?

 

 • SMS Mesaj ile TRAMER Sorgulama:

  5664 numarasına araç plakası boşluksuz olarak yazılıp gönderildiğinde dakikalar içerisinde aracın geçmişte karıştığı kazaların dökümü telefonunuza gelecektir. TRAMER sorgulama işleminde aracın şasi numarası baz alındığı için, plakası değiştirilmiş dahi olsa doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz.

 • SMS ile Eksper Raporu Sorgulama:

  TRAMER sorgusunu yaptığınız aracın, karıştığı kazalarda değişen parçası olup olmadığını da öğrenmek isterseniz ERP(Eksper Raporu) sorgulama işlemini tercih edebilirsiniz. Yine 5664’e PARCA boşluk PLAKA boşluk HASAR TARIHI yazıp göndererek, ilgili kazada aracın aldığı hasarı ve değişen parçaları öğrenebilirsiniz.

 • Şasi No ile Sorgulama:

  Aracın plakası gibi şasi numarası ile de TRAMER sorgusu yapabilirsiniz. 5664 telefon numarasına HASAR boşluk S boşluk ŞASİ NUMARASI yazıp göndererek aracın hasar geçmişini öğrenebilirsiniz.

 • Çağrı Merkezi ile Hasar Kaydı Sorgulama:

  Tüm bu işlemleri 11890 Alo Hasar çağrı numarasını arayarak da yapabilirsiniz. Ayrıca 11890 Alo Hasar çağrı merkezi ile kaskosuz dönem sorgulama, değişen parça sorgulaması, araç poliçe sorgulama, hayat poliçesi sorgulama işlemlerinizi de kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

 • Sigortam360 ile Sorgulama:

  SBM’nin Sigortam360 Web sitesi üzerinden de poliçe ve hasar sorgulamaları ve diğer online işlemler kolaylıkla yapılabilmektedir.

 

Tamoniki.com ile 7 gün 24 saat kasko ve trafik sigortası teklifi alabilirsiniz. Birçok şirketin teklifleri arasında yapacağınız karşılaştırma ile kendiniz ve aracınız için en uygun poliçeyi bulmak sadece 2 dakika!