Servise Gitmeden Araç Tamiri ve Bakımı
Yayınlanma Tarihi : 18 Kasım 2019

Servise Gitmeden Araç Tamiri ve Bakımı

Araç bakım ve tamiri için harcanan miktarlar, genellikle sürücülerin korkulu rüyasıdır. Mümkün mertebe servise gitmek istemeyen sürücüler, arabadan gelen sesleri anlamaya, nerede arıza olduğuna dair fikir sahibi olmaya çalışırlar. Bir otomobil yaklaşık 30.000 parçadan oluşur. Dolayısıyla bir sürücünün, araçtaki tüm arızaları kendi başına gidermesi pek mümkün görünmüyor. Ancak bazı basit tamir ve bakım işlemlerini kendiniz yapabilir; bu sayede hem arıza ihtimalini azaltabilir hem de ortaya çıkacak büyük masraflardan kurtulmuş olursunuz.

Akü Bakımı

Gelin işe en baştan başlayalım. Akünün görevi aracın ilk anda çalışması için marş motoruna enerji göndermektir. Dolayısıyla aracın çalışabilmesi için kritik öneme sahip bir aksamdır. Akü, düzenli aralıklarla yenilenmesi gereken bir parça olduğu gibi, yanlış kullanım sonucunda da ömrünü daha kısa sürede tüketebilir.

 

Aküden daha uzun süre performans almak ve bir sabah kalktığınızda bir türlü çalışmayan bir arabayla karşılaşmamak için yapabileceğiniz bazı bakımlar var. Araç akülerinin hızlı bitmesinin veya dolu olmasına rağmen çalışmamasının en sık rastlanan iki sebebi var. Birincisi akü kutup başlarının oksitlenmesi, ikincisi ise akünün yeterince sıkı bağlanmaması. Bu sorunlarla karşılaşmamak için aküyü sık aralıklarla kontrol etmekte fayda var. Kutup başları oksitlenmeye başlayan aküyü gres yağı ile temizleyebilirsiniz.

Sıvı Kontrolü ve Değişimi

Araçlarda sıvı değişimi kişinin kendisinin de kolaylıkla yapabileceği bir işlem. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta var.

 

Araçlara koyulan sıvı, motor ve iç aksamın soğutulması için kullanılmaktadır. Bu işlevi yerine getirmek üzere üretilen sıvı toksiktir. Dolayısıyla diğer aksam ve parçalara zarar vermemesi için kullanılan bu sıvıyı doldururken, kabın dışına taşırmamaya dikkat edin.

Hava Filtresi Değişimi

Hava filtresi, araç içine hava girişinde toz ve yabancı maddeleri önleyen parçanın adı. Bu parçanın tıkalı olması, kaput içine hava girmesini önleyeceği için hem aracın performansını düşürüyor hem de daha yüksek maliyetli arızaların ortaya çıkmasına sebep olabiliyor.

 

Araç hava filtresi değişimini de kendiniz yapabilirsiniz. Bu bakım çalışmasında dikkat edilmesi gereken püf nokta ise motorun soğuk olması. Yeni durmuş, sıcak bir motorda hava filtresi değişimi mümkün olmuyor.

Lastik Bakımları

Lastik bakımları, sürücülerin kendi kendilerine yapabilecekleri, oldukça kolay bakımlardır. Daha doğrusu lastik bakımı denilen işlem, lastiklerin doğru kullanılmasından ibarettir denilebilir. Lastik bakımında aşağıdakilere dikkat etmelisiniz:

 

  • Araba lastikleri, daha dayanıklı ve uzun ömürlü olması bakımından bazı kimyasallar kullanılarak üretilen aksamlardır. Lastiğin en dış katmanında bulunan kısıma da “wax” adı verilir ve bu yüzeyin formunu kaybetmemesi için yalnızca su ile temizlenmesi gerekir. Dolayısıyla lastiklerinizi hiçbir kimyasalla temas ettirmeden, yalnızca su kullanarak temizlemeniz uzun ömürlü olmalarını sağlayacaktır.

 

  • Lastikler mevsimlik kullanım şartlarına göre üretilmektedir. Kış lastikleri daha derin aralıklara sahip ve yol tutuşunu artıran, fren mesafesini kısaltan lastiklerdir. Ancak kış lastikleri yakıt sarfiyatını da %10-15 kadar artırır. Bu yüzden kış lastiklerinin yaz aylarında kullanılmaması gerekir. Bu konuda daha fazla bilgiye Kış Lastiği Uygulaması 2019 yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

  • Lastiklerin, kullanılmadıkları dönemlerde doğru muhafaza edilmesi de önemlidir. Örneğin kışlık lastikler, yılın sadece 4 ayında kullanılır. Geri kalan 8 ay boyunca lastiklerin dik konumda, güneşle doğrudan teması olmayarak ve oda sıcaklığında saklanması gerekir.

 

  • Lastiklerdeki hava basıncının doğru olması da hem sürüş güvenliği hem de lastik ve jantların uzun ömürlü olması için oldukça önemlidir. Bu yüzden, lastiklerin çok az veya çok fazla değil, doğru ayarında şişirilmiş olduğundan emin olun.

Yağ Değişimi

Motor yağı, motor içerisindeki metal aksamların sürtünme sebebiyle yıpranmasını önleyerek, hem motorun hem de aracın daha uzun ömürlü olmasına olanak sağlıyor. Dolayısıyla aracın motor bakımları içerisinde belki de en önemlisi yağ değişimi. Yağın zamanında değişmemesi ise çok büyük ve maliyetli hasarlara sebep olabiliyor. Siz de aracınızın yağını kendiniz değiştirebilirsiniz. Yeni model araçlarda sadece yağ eklemek yeterli olabiliyor. Ayrıca yağ filtresinin de doğru zamanda değiştirilmesi gerekiyor.

Hangi Durumlarda Araç “Mutlaka” Servise Gitmeli?

Araç bakımlarının ciddi bir kısmı kişisel imkanlarla yapılabilmesine rağmen bazı kritik parçalar ve bu parçaları ilgilendiren bakım, tamir ve onarım işlemleri için mutlaka bir uzmana ulaşmak gerekmektedir. Küçük veya önemsiz görülen bir yansımaya sebep olması hasarın küçük ve onarılabilir olduğu anlamına gelmeyebilir.

 

  • Trigger Kayışı Arızaları: Trigger kayışı aracın çalışma sistemi içerisinde büyük öneme sahip bir parçadır. Yaklaşık olarak her 60.000 kilometrede bir kayışın değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Trigger kayışında bir yıpranma fark edilmesi halinde kopması beklenmeden değiştirilmelidir. Zira araç hareket halinde iken kayışın kopması halinde motorda büyük arızalar ortaya çıkabilir. Trigger kayışının sürüş anında kopması halinde araç güçten düşer, yavaşlar ve egzozdan koyu renkli bir şekilde duman çıkarır. Ardından araç durur. Bu andan itibaren yapılacak en büyük hata aracı tekrar çalıştırmayı denemektir. Trigger kayışının kopma belirtileri görüldüğünde araç durdurulmalı ve tekrar çalıştırılmamalıdır.

 

  • Motor Arızası Göstergesi: Araçta direksiyonun arkasında bulunan gösterge panelinde yer alan göstergelerden biri de motor arızasıdır. Bu ışık araç ilk çalıştığında yanıp söner; yolculuk başladığında da tamamen söner. Ancak yolculuk esnasında da yanıp sönmeye devam ediyorsa araç servise gösterilmelidir. Eğer yolculuk esnasında yanmaya başladıysa, araç en çabuk şekilde servise götürülmeli ve profesyonel olmayan hiç kimse motora müdahale etmemelidir.

 

  • Ciddi Enjeksiyon Hatası Göstergesi: Yine aynı gösterge panelinde yer alan bu simge, araç ilk çalıştığında yanar ve motor çalıştığında söner. Seyahat esnasında ışığın yanması halinde derhal durulması ve yetkili bir teknisyenin aracı incelemesi gerekmektedir.

 

Araç bakımları ile zaman kaybetmek istemiyorsanız, Tamoniki.com üzerinden avantajlı kasko poliçelerini inceleyebilir, farklı servis paketlerini de içerek kasko sigortalarından faydalanabilirsiniz.