Sovtaj Nedir?
Yayınlanma Tarihi : 9 Aralık 2019

Sovtaj Nedir?

Kasko sigortası, trafikte, hatta aracınız park halindeyken bile sizi maddi ve manevi olarak zor duruma düşürebilecek tatsız olaylara karşı güvence oluşturur. Çarpma, çalınma, doğal afetler nedeniyle oluşabilecek hasarlar ve daha fazlası bu araç sigortasının teminatlarından bazılarıdır. Bugün ise Kasko sigortası hakkındaki diğer detaylara nispeten daha az bilinen bir konudan bahsedeceğiz: Sovtaj! Gelin şimdi; bu terimin ne anlama geldiğini, hangi durumlarda devreye girebileceğini inceleyelim.

Sovtaj Ne Demek?

Sovtaj hasarlı bir aracın, sigortalının onayı ile satılması işlemidir. Sovtaj iki şekilde gerçekleşebilir:

 

  • Sigortalı, aracın tespit edilen rayiç bedelini sigortadan tazminat olarak alabilir ve böylece aracın haklarını sigorta şirketine bırakır. Hasara uğrayan malın piyasa değeri, kaza ya da hasar günü baz alınarak belirlenir.
  • Sigortalı hasarsız bölümleri sigorta şirketine bırakmayabilir ve bu nedenle bu bölümler, rayiç bedel üzerinden düşülür.

 

Şimdi, bu durumları küçük bir örnek ile anlatıp daha anlaşılır kılalım. Rayiç bedeli 150.000 TL olan bir aracınız olduğunu varsayalım ve bu araç, bir kaza sonucunda ciddi bir şekilde hasar alıp perte çıkmış olsun. Dilerseniz aracınızın satış ve kullanım haklarını sigorta şirketinizle anlaşıp onlara bırakabilirsiniz; bu durumda aracınızın piyasa değeri olan 150.000 TL’yi tazminat olarak alabilirsiniz. Eğer aracınızın hasarsız bölümleri varsa ve bu bölümleri sigorta şirketinize vermek istemiyorsanız bu durumda rayiç bedelden hasar görmeyen bölümlerin tutarı düşülür. Örneğin aracın zarar görmeyen bölümlerinin tutarı 50.000 TL ise bu durumda sigorta şirketinden 100.000 TL tazminat alabilirsiniz.

 

Sovtaj, bir aracın kaza gibi bir neden sonrasında hasar görmüş olması ile devreye girer. Sovtajın uygulanabilmesi için aracın, ekspertiz raporu ile perte çıktığının kanıtlanması gerekir.

Sovtaj Bedeli Nasıl Belirlenir?

Tüm bu ayrıntıların ardından aklınızda, “Sovtaj bedeli nasıl hesaplanır?” sorusu belirebilir. Sovtaj değeri, eksperin hasarlı araçta yapacağı analizin ardından belirlenir. Verilen eksper raporunun ardından sigorta şirketleri, sigortalının tercihi doğrultusunda gerekli yasal işlemleri başlatır ve bu doğrultuda tazminat ödemesini gerçekleştirir.

Sovtajın Amacı Nedir?

Kasko sigortası, aracın hasar görmesi nedeniyle maddi olarak zarara uğrayan sigortalının zararının karşılamasını amaçlar. Aracı hasar görmüş sigortalıya ödenen tazminat sonrasında sigorta şirketleri zarara uğrayabilir. Sovtaj ile ise kullanılamaz duruma gelen araçların, sigorta şirketi tarafından geri dönüşüme kazandırılmasına ve oluşan maddi zararın bir kısmının, gerçekleştirilecek satış işlemi sayesinde karşılanmasına olanak verir. Yani sigortalının tazminatının bir kısmı satış üzerinden karşılanır ve bu durum, ülke ekonomisine katkı sağlar.

 

Hasarlı aracın satışı, sigorta şirketi ya da sigorta şirketinin belirlediği bir vekil sayesinde gerçekleştirilebilir. Satış; geleneksel yöntemlerin yanı sıra, e-sovtaj sitelerinden, araca fiyat verilerek yani ihale usulü ile de pratik bir şekilde yapılabilir.

Sovtaj Bedelini Kim Öder?

Sigortalıya ödenen toplam tazminatın ardından pert aracın tamamı ya da bir kısmı sigorta şirketine ait olacaktır. Bu sebepler aracının veya araç bölümlerinin satışının ardından elde edilen sovtaj bedeli de sigorta şirketine aittir.

 

Bu makale, MAPFRE Sigorta iş birliği ile hazırlanmıştır.