Trafik Cezası İtirazı Nasıl Yapılır?
Yayınlanma Tarihi : 26 Mart 2019

Trafik Cezası İtirazı Nasıl Yapılır?

Trafik cezası, Karayolları Trafik Kanununca belirlenen kurallara uyulmaması durumunda sürücü veya araç sahibine, bölgede yetkili kolluk güçleri tarafında kesilen cezaların tümünü kapsıyor. Aynı zamanda hakkında trafik para cezası uygulanan herkesin, kendisine kesilen trafik cezasına itiraz etme hakkı da bulunuyor.

Trafik Cezası İtiraz Nereye Yapılır?

Yüz yüze veya yazılı tebliğ sonrası trafik cezası itirazı, trafik cezası itiraz dilekçesi eşliğinde Sulh Ceza Hakimliğine yapılmaktadır. Başvuru yapıldıktan sonra Sulh Ceza Mahkemesi, ya dava dilekçesi ile yapılan başvuruyu haklı bulup cezanın iptaline ya da idarenin uyguladığı cezanın haklılığına karar verecektir. Eğer Hakimlik, başvuruyu olumlu değerlendirip ceza için iptal kararı alırsa, mahkeme kararı ile birlikte ilgili vergi dairesine başvuru yapılarak süreç ilerlemektedir.

 

Şehirlerarası yolculuklarda uygulanan trafik cezaları, sürücülerin kafasını hayli karıştırmaktadır. Örneğin İstanbul’dan İzmit’e giderken Gebze dolaylarında tarafınıza bir trafik cezası kesildiyse nereye başvurmalısınız? Bu gibi durumlarda mahalli idare sınırları baz alınmaktadır. Dolayısıyla, seyahat halindeyken cezanın kesildiği ilçenin Sulh Ceza Hakimliğine başvuru yapılmalıdır.

Trafik Cezası İtiraz Süresi Ne Kadar?

Trafik para cezası için mahkemeye itiraz süreci, cezanın kesilme yöntemine göre değişiklik gösteriyor. Plakaya kesilen cezalarda farklı, sürücüye kesilen cezalarda farklı itiraz süreleri söz konusu olabiliyor. Trafik polisi tarafından yapılan çevirme veya kontroller dahilinde sürücüyle yüz yüze görüşülerek kesilen cezalara itiraz süreci, ceza kesilir kesilmez başlıyor. Fakat plakaya kesilen cezalarda, iptal süreci cezanın tebliğinden itibaren başlıyor. Trafik cezası tebliği ardından 15 gün içerisinde cezaya itiraz etmek mümkün.

Cezaya İtiraz Ettim, Ödeme Yapmalı Mıyım?

Uygulanan trafik cezası için iptal başvurusu yapmış olsanız dahi, cezayı ödemenizde fayda var. Çünkü mahkemenin karar açıklama süreci içerisinde erken ödeme indirimi süresi geçebilir ve eğer mahkeme cezayı haklı bulursa daha fazla ceza ödemek durumunda kalabilirsiniz. Hakkında itiraz başvurusu yaptığınız trafik cezasını 15 gün içinde ödemeniz durumunda %25’lik erken ödeme indiriminden faydalanabiliyorsunuz. Ödemiş olduğunuz ceza, mahkeme tarafından iptal edilirse, mahkeme kararı ile başvurduğunuz vergi dairesi tarafından ödediğiniz meblağ iade edilecektir.

 

Trafik cezalarınız hakkında EGM web sitesinden trafik cezası sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 

Tamoniki.com üzerinden 7 gün 24 saat kasko ve trafik sigortası karşılaştırma işlemlerinizi yapabilir, sizin için en uygun sigortayı bulabilirsiniz.