Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur?
Yayınlanma Tarihi : 11 Ekim 2019

Trafik Cezası Ödenmezse Ne Olur?

Trafik cezaları birçok sürücünün sıkça karşı karşıya kaldığı durumlardan biri. Özellikle hız sınırı ihlalleri sebebiyle uygulanan para cezalarında, son yıllarda daha çok Elektronik Denetleme Sistemi (EDS)’nin kullanılmaya başlaması sebebiyle, sürücüler ceza kesildiğinin farkına varamayabiliyor.

 

Polis veya EDS’nin cezayı uyguladığı tarihe ise trafik cezası tebliğ tarihi adı veriliyor. Trafik cezası tebliğ tarihini takip eden günlerde ödeme yapılması halinde indirim ve taksitlendirme mümkün olduğu gibi, ödeme yapılmaması halinde de başka cezai yaptırımlar uygulanabiliyor.

Trafik Cezasında Erken Ödeme ve Taksitlendirme

Trafik cezalarının uygulandığı tarihe tebliğ tarihi adı veriliyor. Uygulanan cezada belirtilen trafik sigortası tebliğ tarihini takip eden ilk 15 gün içerisinde sürücüler PTT şubelerine, vergi dairesine giderek veya Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) web sitesi üzerinden cezayı ödemek istedikleri takdirde ise cezayı hem %25 indirimli ödüyor, hem de taksitlendirebiliyor. 15 günlük süre geçtiyse indirim hakkı kaybedilmiş olsa bile, 4 aya kadar taksitlendirme hakkı tebliği tarihinden sonra 30 gün boyunca geçerli olmaya devam ediyor.

Trafik Cezası Tarihinde Ödenmezse Ne Olur?

Trafik cezalarının, uygulanmasının ardından ilk bir ay içerisinde ödenmesi gerekiyor. Cezanın ödenmemesi halinde farklı mali ve idari yaptırımlar söz konusu olur.

 

Trafik cezasının ödenmediği her ay için %5 gecikme faizi uygulanıyor. Eğer ceza ödenmemeye devam ederse, sürücünün banka hesaplarına ceza miktarınca haciz koyuluyor. Eğer araç sahibine ait banka hesaplarında yeterli miktarda para bulunmuyorsa, maaşına haciz uygulanıyor. Sürücünün yasal bir iş kaydı ve maaş hesabı bulunmuyorsa, icra takip işlemi başlatılarak ceza miktarınca mülküne el koyuluyor.

 

Trafik cezası ödememe durumlarında uygulanan bir diğer yaptırım ise araç muayene işlemlerinde söz konusu oluyor. Yönetmeliğe göre, Türkiye’de araç muayenesi konusunda tek yetkili kurum olan TÜVTÜRK’ün muayene istasyonlarında, vergi veya trafik cezası borcu bulunan araçlara muayene işlemi uygulanmıyor ve sürücü, cezayı ödemesi için yönlendiriliyor. Ayrıca muayene istasyonlarında, trafik sigortası bulunmayan araçlara da muayene işlemi yapılmıyor. Tamoniki.com ile online olarak trafik sigortası karşılaştırması yapabilir ve sizin için en uygun poliçeyi seçerek satın alabilirsiniz.

 

Uygulanmakta olan trafik cezası rakam ve türlerine 2019 Yılında Trafik Cezaları yazımızdan ulaşabilirsiniz.