Trafik Kazalarından Sonra Açılabilecek Davalar
Yayınlanma Tarihi : 26 Şubat 2019

Trafik Kazalarından Sonra Açılabilecek Davalar

Trafik sigortasının zorunlu hale gelmesiyle birlikte kaza sonucu mağdur olan insanların haklarını koruması kolaylaştı. Çünkü zorunlu trafik sigortası sayesinde kazada mağdur olan kişinin maddi ve manevi hakları güvence altına alındı. Borçlar Kanunu, mağdurun hakkını korumak için gerekli altyapıyı oluşturuyor.

 

TÜİK verilerine göre son 10 yılda 12 milyon civarında kaza oldu. Bu kazalarda 49.300 civarında insan hayatını kaybetti. Yaralı sayısı da 2.5 milyon sayısını aşmış durumda. Bu rakamlardan da görebileceğiniz üzere ülkemizde çok fazla ölüm ve yaralanmayla sonuçlanan kaza oluyor. Peki bir trafik kazası ile karşı karşıya kaldığınızda, hangi koşullarda hangi davaları açmak mümkün?

Sigorta Şirketlerinin Ödeme Yaptığı Durumlar

Zorunlu trafik sigortasına sahip bir araç kazaya karıştıysa maddi hasar, sağlık giderleri, sakatlanma ve ölüm olmak üzere temel teminatlar, poliçe limitlerine ve zarar gören tarafın kusur payına göre sigorta şirketi tarafından karşılanır. Dava giderleri de teminat limitleri çerçevesince poliçe kapsamındadır.

Vefat Durumundan Dolayı Maddi ve Manevi Tazminat

Kaza sebebiyle vefat eden kişinin desteğiyle yaşamını sürdürenlerin maddi ve manevi tazminatı ve buna ek olarak cenaze masrafları karşılanmak durumundadır. Eğer kişi kaza anında değil de hastanede vefat ederse bu süre zarfındaki hastane ve yol masrafları da tazminata eklenecektir.

Fiziksel Zararların Meydana Gelmesi Durumundaki Tazminat

Trafik kazaları hakkında yürütülecek yasal tutum ve sigorta şirketinin ödemeleri genel olarak kazanın maddi hasarla sınırlı kalıp kalmamasıyla belirlenmektedir. Fiziksel zararların meydana geldiği şu durumlarda tazminat talep edilebilir:

  • Kaza sebebiyle kişide kalıcı bir sakatlık oluşması
  • Kaza sebebiyle kişinin geçici bir süreliğine iş göremez olması
  • Kaza sonucu kişide oluşan psikolojik hasar
  • Kaza sonucu büyük çapta sakatlığa uğrayan kişinin ömrü boyunca bakıma muhtaç olması ve bu durumdan kaynaklanan bakıcı masrafları
  • İyileşme sürecindeki tedavi masrafları, ameliyat giderleri ve kaza geçiren kişinin yakınlarının yol, barınma, yeme – içme masrafları
  • Kişide oluşan kalıcı sakatlık sebebiyle iş gücü kaybı nedeniyle uğradığı maddi ve manevi hasar

Kaza Geçiren Kişinin Yakınları Tarafından Alınabilecek Tazminatlar

Kaza geçiren kişinin yakınları, kaza sebebiyle uğradıkları şok, ruhsal bozukluk ve hatta kalp krizi gibi durumlardan dolayı maddi ve manevi tazminat talebinde bulunabilirler. Büyük çapta sakatlık söz konusu olduğu zamanlarda ise tedavi giderleri, kazanç kaybı gibi taleplerde bulunmak mümkün olur.

 

Ayrıca bir trafik kazası sonucu eşya veya aracınızda meydana gelecek hasarı kişinin kusuru oranında karşılamasını talep edebilirsiniz.

 

Kazalar en dikkatli sürücülerin bile başına gelebilir. Tamoniki.com ayrıcalığıyla sigorta ve kasko poliçelerinin fiyatlarını, kapsamlarını karşılaştırabilir ve sizin için en doğru olan seçeneği bulabilirsiniz.