TRAMER nedir? TRAMER Sorgulama Nasıl Yapılır?
Yayınlanma Tarihi : 3 Ocak 2019

TRAMER nedir? TRAMER Sorgulama Nasıl Yapılır?

TRAMER, Trafik Sigortaları Bilgi ve Gözetim Merkezi kurumunun kısaltımış adına denir. Bu bilgi merkezi, tüm sigorta bilgilerinin toplandığı bir veri havuzudur. TRAMER sorgulama ile herhangi bir araca ait sigorta işlemlerini görebilir, aracın hasarının olup olmadığını kontrol edebilir ve kaza bilgilerini takip edebilirsiniz.

 

Trafiğe çıkan insanların her zaman kaza riskini göz önünde bulundurması gerekiyor. Siz ne kadar dikkatli sürücü olursanız olun, kaza kaçınılmaz bir şekilde sizi de bulabilir. Bu ihtimale karşı canınızı ve malınızı sigortalatmanız büyük önem arz ediyor. Zaten trafik sigortası zorunlu kılındığı için bir de kendi hasarlarınızı kapsaması için kasko yaptırmayı gözden geçirebilirsiniz.

 

Sigorta yaptırdıysanız TRAMER’i duymuş olmalısınız. Aracınız ve sigorta poliçenizle ilgili bilgilere kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmak için TRAMER sorgulama online servisini kullanabilirsiniz. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SGM) bünyesinde bulunan TRAMER bu tarz bilgilere ulaşmanız için hazırlanmış bir bilgi havuzudur. Bu sistem tüm bu bilgileri tek bir çatı altında toplamak amacıyla kurulmuştur. TRAMER sayesinde uzun süreli araştırmalardan kurtulup, aradığınız bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.

TRAMER Sorgulama ile Neleri Öğrenebilirsiniz?

TRAMER üzerinden kasko poliçesi, trafik poliçesi, araç hasar kaydı ve kaza hasar tespit tutanağı sonrası belirlenen kusur oranlarına kadar pek çok şeyi öğrenebilirsiniz. Sorgulama esnasında gireceğiniz bilgiler doğrultusunda bu saydığım bilgilere ulaşabilirsiniz. Ancak bu bilgilerin doğruluğundan emin olmalısınız. Yoksa aradığınız bilgilere ulaşamayabilirsiniz.

 

Örneğin trafik sigortası sorgulamasının başarılı olabilmesi için sigorta şirketi, acente ve poliçe numaranızı doğru girdiğinizinden emin olmalısınız.

 

Kasko bilgisi sorguluyorsanız plaka bilgisine ve şasi numarasını bilmeniz gerekiyor. Bu sorgulamada herhangi bir indirimden yararlanıp yararlanamayacağınızı öğrenip, önceki poliçenizin detaylarına vakıf olabilirsiniz.

 

TRAMER ile sorgulaması yapılabilen bir diğer konu da araç hasarıdır. Bu hizmeti 2. el araç almadan önce kullanmak isteyebilirsiniz. Bu sorgulama sayesinde aracın kazalı olup olmadığını, bugüne kadar aracın gördüğü hasarlar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Bu bilgilere ulaşabilmeniz için plaka, saşi numarası, motor numarası ve vergi kimlik numarasına ihtiyacınız var.

TRAMER Sorgulaması Nereden Yapılıyor?

TRAMER sorgulama işlemini SBM’nin internet adresinden online olarak kolaylıkla yapabilirsiniz. Yapacağınız sorgulama işlemine göre bilgilerinizi eskiksiz girmeniz halinde bu bilgilere çok kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. TRAMER sorgulama işlemi için cep telefonunuzun SMS özelliğini de kullanabilirsiniz. Aracınızın plakasını veya saşi numarasını 5664’e kısa mesaj olarak göndererek sonuca SMS yoluyla ulaşabilirsiniz. Her bir plaka için 4 TL değerinde işlem bedeli olacağını da unutmayın. Siz de yeni kasko veya trafik sigortası yaptırmadan önce TRAMER üzerinden kasko bilginizi sorgulayarak herhangi bir indirimden yararlanıp yararlanamayacağınızı öğrenebilirsiniz. Bu indirim bilgisiyle Tamoniki.com’a girerek sizin için en uygun olarak kasko veya sigorta tekliflerini 7/24 online olarak karşılaştırabilirsiniz. Aldığınız tekliflerin kapsamlarını ve fiyatlarını karşılaştırıp en doğru seçime ulaşabilirsiniz.