Türk Lirasının Değer Kaybı Sigorta Şirketlerini Nasıl Etkiledi?

Türk Lirasının Değer Kaybı Sigorta Şirketlerini Nasıl Etkiledi?

Türk Lirası’nın dolar, euro ve sterlin karşısındaki değer kaybı, Türkiye’deki birçok sektörü olumsuz etkiledi. Sektörlerin dövize endeksli girdi maliyetleri artarken bir yandan da halkın alım gücünün düşmesi sebebiyle müşteri sayısında ciddi bir azalma meydana geldi. Bundan araç sigortası fiyatları da etkilendi.

 

Türk Lirası’ndaki değer kaybının alım gücünü düşürmesi ve piyasada bir güvensizlik ortamı oluşması tüketiciyi daha temkinli davranmaya itiyor. Tüketicide oluşan ekonomik kriz korkusu, otomotiv sektörünü doğrudan etkiliyor. Türk Lirası’nın yaşadığı değer kaybı döviz temelli olan otomotiv sektöründe fiyatların fırlamasına sebep oluyor. Temkinli tüketiciler araç satın almaktan uzak durduğu için sigorta şirketleri de bu kriz durumundan dolaylı olarak etkileniyor. Sigorta şirketlerinin krizden etkilenmesi ise sigorta fiyatlarına yansıyor. Tamoniki.com ile anlaşmalı olduğumuz tüm sigorta şirketlerinin tekliflerini karşılaştırabilir ve yaşanan artışa rağmen sizin için en avantajlı olan fiyatı bulabilirsiniz. Türk Lirası’ndaki değer kaybı ve ülkedeki ekonomik istikrarsızlığın devam etmesinden dolayı sigorta şirketlerine yönelik tehdit büyük ölçüde arttı. Türkiye’deki sigorta şirketlerinin tamamen öz kaynakla finanse edilmesi durumu, bankalar ve birçok şirketin aksine döviz krizine daha az maruz kalmasına sebep oldu. Ancak dolaylı yolla da olsa sigorta şirketleri üzerindeki baskı seviyesi yükseldi. Sigorta şirketleri sigorta fiyatlarını yükseltmemeye dirense de TL’nin değer kaybıyla beraber ülkede döviz üzerinden satılan araçların değeri arttı. Bu da sigorta fiyatlarının artışına neden oldu. Araç sigorta bedellerindeki bu artış, halk tarafından zam olarak algılandı.

 

Türkiye’nin kredi notunun düşürülmesi ve bankacılık sektörünün zarar görmesi sigorta şirketlerinin varlık kalitesini olumsuz bir şekilde etkieldi. Bunun yanı sıra araçların yedek parçalarının dolar üzerinden ithal edilmesi, onarım maliyetlerine de büyük ölçüde tesir etti. Ülkedeki enflasyon rakamlarının giderek artması; tüketicinin alım gücünü zayıflatırken bu dolaylı olarak sigorta sektörünü de etkiliyor.

 

Krizden olumsuz etkilenen sigorta şirketlerine bir de hükümetin zorunlu trafik sigortasında tavan fiyat uygulamasını uzatma kararı alması 2018’de sigorta şirketlerinin kazançlarında ciddi bir düşüşe yol açtı. Bu karar sonucunda, Türkiye’de sigorta sektörünün totalde kâr üretmek için yatırım gelirlerine daha bağımlı bir hale geleceği öngörülüyor. Faiz oranlarının yüksek olması ve güçlü yatırım gelirlerinin beklenmesiyle 2018’de nispeten az da olsa sigortacılık sektöründen genel bir kar elde edileceği düşünülüyor.

 

Sigorta fiyatlarındaki artış, fiyat ve kapsam karşılaştırmasının önemini daha da arttırdı. Sizin için en uygun sigorta ve kasko fiyatlarını Tamoniki.com ayrıcalığıyla öğrenmek için tıklayın.