TÜVTÜRK Muayene İşlemleri
Yayınlanma Tarihi : 7 Ağustos 2019

TÜVTÜRK Muayene İşlemleri

Araç muayene işlemlerinde Türkiye çapındaki tek yetkili kurum TÜVTÜRK’tür. Ülke geneline yayılan TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında yapılan ölçüm ve değerlendirmeler ile aracın trafiğe çıkmasında bir sakınca olup olmadığı belirlenir. Muayene işlemleri araç türlerine göre bir veya iki yıllık periyotlarla yapılmaktadır. Araçların muayene periyotları, aşağıdaki gibidir.

 

Araç TürüMuayene Periyotları
Hususi, resmi otomobiller ve her türlü römorklarıİlk 3 yaş ve sonrasında her 2 yılda bir defa
Lastik Tekerlekli Traktör (LTT)İlk 3 yaş ve sonrasında her 3 yılda bir defa
İki veya üç tekerleklik araçlar ve römorklarıİlk 3 yaş ve sonrasında her 3 yılda bir defa
Taksi, kamyon, otobüs gibi ticari araçlar dahil diğer motorlu araçlar ve römorklarıİlk 1 yaş ve sonrasında her yıl bir defa

 

TÜVTÜRK Araç Muayenesi İşlemleri Nelerdir?

Türkiye’deki tüm araç muayene işlemleri TÜVTÜRK istasyonlarında yapılmaktadır. Araç sahiplerinin, araçlarını muayeneye getirmeden önce TÜVTÜRK web sitesi veya 0850 222 88 88 telefon numarası üzerinden randevu alması gerekmektedir.

 

Randevuya gitmeden önce aracın muayeneye girebilmesi için bazı işlemlerin tamamlanması gerekmektedir.

 

 • Aracın Borçları Ödenmeli: Bir aracın muayeneye girebilmesi için üzerine kayıtlı bir vergi veya trafik cezası borcu bulunmaması gerekmektedir. OGS, HGS gibi geçiş sistemlerine olan borçlar da ödenmelidir.

 

 • Zorunlu Trafik Sigortası: Trafik sigortası olmayan araçlara muayene işlemi yapılmamaktadır. Dolayısıyla eğer poliçe dönemi sona erdiyse, muayeneye gitmeden önce trafik sigortası yenilenmeli.

 

 • Geçerli Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü: Aracın muayeneden geçebilmesi için tarihi geçmemiş bir egzoz gazı emisyon ölçümü belgesi gerekmektedir. Eğer elinizde geçerlilik tarihi süren emisyon ölçümü yoksa TÜVTÜRK istasyonlarında egzoz muayenesini ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz. Bu belgeye sahip olmayan araçlar muayenede “ağır kusurlu” olarak kabul edilirler.

 

 • Vekalet Belgesi: Eğer aracı muayeneye getiren kişi araç sahibi değilse, araç sahibinden vekalet belgesi alınmalıdır.

 

 • Gerekli Malzemeler: Araçta bulunması zorunlu olan bazı ilk yardım ve güvenlik malzemeleri vardır. Aracın muayeneden geçebilmesi için bunlarında araç içerisinde bulunması gerekir. Bu malzemeler hakkında detaylı bilgiye “Araçta Bulunması Gereken Belge ve Malzemeler” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Bu belgeler hazırlanarak randevu alındıktan sonra TÜVTÜRK’te muayene işlemleri şu sıra ile devam etmektedir.

 

 • Aracın kilometre bilgisi müşteri kabul görevlisine verilmek üzere not edilir.
 • Ruhsat, trafik sigortası, emisyon ölçüm belgesi ve varsa vekalet belgesi ile muayene ücreti hazırlanarak müşteri kabul görevlisinin çağırması beklenir.
 • TÜVTÜRK muayene istasyonlarında tüm ödemeler nakit olarak yapılmaktadır.
 • Görevliye teslim edilen araç muayene sonrasında araç muayene belgesi ile birlikte geri alınır.

TÜVTÜRK Araç Muayene İşlemlerinde Nelere Bakılır?

TÜVTÜRK muayenesinde, aracın trafiğe çıkması için bir sakıncası olup olmadığına bakılır. Ayrıca, araçta yasal mevzuata aykırı bir aksesuar varsa, bunlar da muayene içerisinde değerlendirilir. Muayene işlemlerinde kontrol edilen teknik detaylar aşağıdaki gibidir.

 

 • Taşıt tanımı
 • Fren sistemi
 • Direksiyon ve direksiyon sistemi
 • Lambalar, farlar, elektrik teçhizatı, yansıtıcılar ve aydınlatma sistemleri
 • Lastikler, dingiller, tekerlekler ve süspansiyon
 • Şasi ve şasi bağlantıları
 • Üçgen reflektör, ilk yardım çantası, yangın söndürme cihazı ve stepne gibi zorunlu ekipman ve malzemeler
 • Gürültü kirliliği ve gürültü kirliliği seviyesinin ölçümü
 • Yolcu taşıyan araçlar için ek ölçümler

TÜVTÜRK Muayene Değerlendirme Sonuçları Nelerdir?

Yapılan ölçüm ve değerlendirmeler sonucunda istasyon yetkilileri tarafından araca 4 farklı teşhis konulabilir.

 

Kusursuz: Yapılan muayene sonucunda araçta hiçbir eksiklik ve kusurun bulunmadığı durumları kapsar. Aracın “kusursuz” raporu alması sonucunda, plakasına muayene geçerlilik tarihini belirten etiket, muayene raporuna da hologram yapıştırılır.

 

Hafif Kusurlu: Araçta, trafiğe çıkmaya engel olmayan küçük kusurlar bulunduğu durumlarda verilir. Araç plakasına geçerlilik tarihini belirten etiket yapıştırılır.

 

Ağır Kusurlu: Aracın, tamire ihtiyaç duyacak derecede büyük bir eksikliği olduğunu belirtir. Bu durumda, aracın muayene raporuna “geçici kusurlu” etiketi yapıştırılır.

 

Ağır kusurluluk durumunda rapor onaylanmaz ve araç sahibine, araçtaki eksiklikleri gidermesi için bir ay süre tanınır. Gerekli tamir ve bakım işlemleri yapıldıktan sonra araç aynı istasyonda veya aynı ildeki diğer sabit istasyonlarda ücretsiz olarak tekrar muayene edilir.

 

Emniyetsiz: Yapılan muayene sonrasında aracın can ve mal güvenliği ile sürüş emniyeti sağlayamadığına karar verildiğini belirtir. Bu durumda aracın durumu en yakın trafik zabıtasına bildirilir. Aracın muayene raporu onaylanmaz ve bir ay içerisinde tamir edilip kusurları giderilerek tekrar muayeneye sokulması istenir.