Vale Kaza Yaparsa Kasko Şirketi Hasarı Karşılar mı?
Yayınlanma Tarihi : 3 Ocak 2019

Vale Kaza Yaparsa Kasko Şirketi Hasarı Karşılar mı?

Kasko yaptırmak, araç ve araç sahibi güvenliği için kritik derecede önemlidir fakat sadece kasko yaptırmak tek başına yeterli değildir. Önemli olan konu; kaskonun hasar anında sunduğu hizmetleri, verdiği güvenceleri bilmektir. Bunları bildiğiniz takdirde kaskonun sunduğu avantajlardan daha iyi bir şekilde faydalanabilirsiniz. Kasko şirketleri, sürücünün alkol ya da uyuşturucu kullanmadığı ve trafik kurallarına uyduğu anlaşıldığı sürece tazminatı ödemekle yükümlüdür.

 

İsteğe bağlı olarak yapılan kasko sigortasının kapsamında olan ve olmayan durumlar vardır. Kaskonun vereceği güvenceler, tüm sigorta şirketleri için aynıdır. Poliçenizde, aracınızı sizin dışınızdaki birinin kullanması halinde meydana gelebilecek hasarlara karşı sınırlandırabileceğiniz tek sürücü muafiyeti yoksa size ödeme yapılır. Peki, poliçede kayıtlı olmayan kişi tarafından gerçekleşen hasarlarda sigorta şirketi hasar bedelini karşılar mı?

Başka Sürücü ile Kaza Yapan Aracın Kasko Sigortası

Kasko, emanet halinde zarar gören araçların sürücünün trafik kurallarına uyması, alkol ve uyuşturucu gibi maddeler kullanmamış olması koşulu ile hasarını karşılamaktadır. Bu gibi durumlarda karşımıza tek sürücü indirimi ve çift sürücü indirimi kavramları karşımıza çıkmaktadır. İndirimlerin geçerli olması için aracınızı sadece tek kişinin kullanması ve bu kişinin isminin poliçede yazılı olması gerekmektedir. Poliçede yazılı olan kişi veya kişiler dışındaki bir kimsenin araca hasar vermesi durumunda hasarda indirim oranı kadar muafiyet uygulanır. Yani hasarın bir kısmını sürücünün kendisi ödeyerek indirim oranı kadar hasar tazminat ücreti alınır.

Vale Kazasını Kasko Karşılar mı?

Vale kazaları sonucunda oluşan hasarları zorunlu trafik sigortası tarafından ödenmiyor. Kanununa göre valelerin bağlı olduğu şirketler, teslim alınan araçlarda oluşan zararlara karşı mali sorumluluk sigortası yaptırmak zorundadır. Böylece kaza durumunda mali sorumluluk sigortası devreye girer. Mali sorumluluk sigortasının yapılmaması halinde; zarar gören araç sahibi, zararı vale şirketinden ya da vale hizmetini sunan işletme sahibinden isteme hakkına sahiptir. Türkiye’de vale şirketlerinin %90’ı zorunlu olmasına rağmen mali sorumluluk sigortası yaptırmıyor.

Vale Kazalarına Karşı Nasıl Tedbir Alınır?

Mali sorumluluk sigortası dışında kasko sigortası da sürücüler tarafından en çok merak edilen konular arasındadır. Valenin aracınızı alıp kaçması durumunda aracı teslim ederken karşılığında bir fiş alınmaz ise sigorta şirketi çalınan araç için tazminat ödememektedir. Hasar bedelini, vale şirketine ya da vale hizmeti veren işletme sahibine devreder. Aracınızı valeye teslim ederken fiş isteyerek ya da işletme sahibine valenin zorunlu sigortasının olup olmadığı sorarak olası hasar durumu için güvence içinde olabilirsiniz.

 

Tamoniki.com üzerinden farklı şirketler tarafından sizlere özel sunulan kasko fiyatlarını karşılaştırmak için tıklayınız.