Yanlış Akaryakıt Dolumunda Ne Yapılmalı?
Yayınlanma Tarihi : 27 Aralık 2019

Yanlış Akaryakıt Dolumunda Ne Yapılmalı?

Yanlış akaryakıt dolumu, çok sık rastlanmayan ancak yapılması halinde araca ciddi ve maliyeti yüksek hasarlar vermektedir. Araçlarda yaşanabilecek yanlış akaryakıt dolumu riskini azaltmak için de bazı önlemler alınmış, bazı güvenceler düzenlenmiştir.

 

Yanlış akaryakıt dolumu farklı şekillerde gerçekleşebilir. Ancak genellikle dizel araca benzin, benzinli araca dizel yakıt konulması şeklinde gerçekleşmektedir. Ayrıca Euro dizel yakıt kullanan araca dizel yakıt veya benzinli araca 95 oktan yerine 97 oktan benzin benzin koyulması da benzer hasarlara sebep olur.

 

Yanlış akaryakıt dolumu ihtimaline karşı alınan ilk önlem, akaryakıt pompalarının ağzının farklı boyutlarda imal edilmiş olmasıdır. Örneğin dizel yakıt tabancasını benzinli bir aracın deposuna sokmak oldukça zordur.

Yanlış Akaryakıt Dolumu Onarımı

Hatalı akaryakıt dolumu onarım ve tamir işlemleri oldukça zor ve maliyetlidir. Ayrıca aracın bir süre kullanılamamasına dahi sebep olabilir. Bu yüzden, bu hasarın gerçekleşmemesi için yapılabileceklere göz atmakta fayda var:

 

  • Yakıt istasyonuna girdiğinizde doğru deponun önünde durduğunuza dikkat edin,
  • Dolum yapıldıktan sonra fişinizde yazan yakıt türünü kontrol etmeden kontağı çevirmeyin,
  • Yola çıktıktan sonra dolum hatası yapıldığını fark ederseniz hemen durun.

Dolum yapıldıktan sonra araç çalıştırılmazsa, ilgili serviste sadece yakıt deposu temizlenerek sorun hızlıca aşılabilir. Ama eğer bu hatalı dolum fark edilmeyerek araç çalıştırıldı ise ilgili servise giderek, araç içerisindeki tüm yakıt dağıtım hattının temizletilmesi gerekmektedir.

Kaskoda Yanlış Akaryakıt Dolumu

Kasko poliçesine ek teminat ile ilave edilebilen “Yanlış Akaryakıt Dolum Teminatı” ile ortaya çıkabilecek masraflar giderilebilmektedir. Kasko sigortası poliçesini hazırlayan sigorta şirketinin tazminat ödeyebilmesi ve rücu işlemlerini yapabilmesi adına, akaryakıt dolumu sonrasında alınan fiş ve faturaların saklanmasında da büyük fayda var. Kaskoda Rücu İşlemleri hakkında detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Ayrıca yanlış akaryakıt dolumu sonucunda ortaya çıkabilecek hasarlar, Tüketici Hakları Kanunu çerçevesinde de güvence altına alınmıştır. Dolum yapan işletmenin kusurunun ispatlanması için bazı teknik incelemeler yapılır. Bu sebeple yine fiş veya faturanın ibraz edilmesi gerekecektir. İşletmenin kusuru, ihmali veya dikkatsizliğinin ispat edilmesi durumunda ortaya çıkan hasar işletmeden tahsil edilir.

 

Bu tür hata ve ihmallere karşı aracınızı güvence altına almak için kasko sigortası yaptırmalısınız. Tamoniki.com ile 7 gün 24 saat kasko karşılaştırması yapabilir, sizin için en uygun poliçeyi dakikalar içerisinde kolayca seçebilirsiniz.