Sürücüler için Yasal Alkol Sınırı Nedir?
Yayınlanma Tarihi : 11 Şubat 2019

Sürücüler için Yasal Alkol Sınırı Nedir?

Bilindiği üzere ticari araç sürücüleri ve kamu hizmetinde çalışan sürücülerin alkollü olarak trafiğe çıkmaları kesinlikle yasaktır. Diğer sürücülerin ise trafiğe çıkabilmeleri için yasal sınır olan bir litre kanda yarım gram alkole denk olan 0.50 promil alkol limiti esas alınır. Kandaki promil oranı kişinin yaşı, cinsiyeti ve metabolizmasına göre farklılık gösterebilir. Bu yüzden kaç kadeh içkinin 0.50 promile denk geldiğini hesaplamak oldukça zordur. İçkiden içkiye alkol miktarı da değiştiği için kişinin promil hesabı yapması pek sağlıklı olmayabiliyor. Bu yüzden alkol kullandığınız vakitlerde trafiğe çıkmak için alkol kullanmayan bir arkadaşınızdan aracı kullanmasını isteyebilirsiniz ya da taksi kullanabilirsiniz. Böylelikle hem ceza almazsınız hem de maddi ve manevi açıdan hasara uğramaktan kaçınabilirsiniz.

Alkollü Araç Kullanma Cezası

Alkollü sürücülerin sebep olduğu kaza sayısının artması sebebiyle buna karşılık olarak yaptırımlar ve denetimler de daha katılaşıyor. Yapılan çevirmede sürücünün alkollü olduğundan şüphelenirse alkolmetreyle ölçüm yapılıyor. Eğer sürücü bu ölçüm sonucunda 0.50 promil üzerinde alkollü çıkarsa 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 48/5 maddesi gereğince hem para cezası ile cezalandırılır hem de ehliyetine 6 aylığına el konulur. Aracı da trafikten men edilerek bağlanır. Alkollü araç kullanırken yakalandığınızda ödemeniz gereken trafik cezaları 2019 yılı için ilk seferde 1.240 TL, ikinci seferde 1.555 TL, üçüncü ve sonraki seferlerde 2.497 TL olarak belirlenmiştir.

 

6 aylık cezanın ardından sürücü tekrar alkollü bir şekilde yakalanırsa cezalar biraz daha da ağırlaşır. Sürücünün ehliyetine bu kez 2 yıl süreyle el konulur. Para cezası ödemesi gerekir ve aracı yine trafikten men edilir.

 

Eğer sürücü üçüncü kez alkollü bir şekilde yakalanırsa bu sefer ehliyetine 5 yıllığına el konulur ve en az 6 ay olmak üzere hafif hapis cezasına çarptırılır. 5 yılın sonunda sürücü belgesini geri alabilmek için psiko-teknik değerlendirmeden geçmesi ve psikiyatri muayenesi alması gerekir.

Alkollü Araç Kullanmak Sigortayı Nasıl Etkiler?

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre, günümüzde meydana gelen trafik kazaları için en önemli risk faktörü alkollü araç kullanmak olarak kabul ediliyor. Yasalar da, sürücülerden en az birinin, sınırı aşan miktarda alkolün etkileri altında olduğu durumları kaza tespit tutanağı doldurulmaması gereken durumlar içine dahil ediyor. Bu gibi durumlarda tutanak tutulmaksızın polis veya jandarmaya haber verilmesi gerekiyor.

 

Alkollü sürücülere sadece devlet yaptırım uygulamıyor. Eğer alkollü bir şekildeyken kaza yaparsanız sigorta şirketi sizin adınıza ödeme yapmaz. Yani alkollü bir şekilde trafiğe çıktığınız takdirde karşı karşıya kalabileceğiniz birçok yaptırım var.