Yurt Dışı Seyahatinde Yeşil Kart Sigortası
Yayınlanma Tarihi : 6 Mayıs 2019

Yurt Dışı Seyahatinde Yeşil Kart Sigortası

Son yıllarda oldukça popüler olan bir tatil türü de kişisel araçlarla yapılan yurt dışı gezileri. Özellikle komşu ülkelere yapılan kısa süreli gezilerde sıklıkla tercih edilen bu tatil çeşidi, bazı gereklilikleri de yanında getiriyor.

 

Yeşil kart sigortası, araç sahiplerinin yaptırmakla mükellef olduğu trafik sigortasının belirli bir süre için yurt dışında da geçerli olmasını sağlayan bir yöntem. Türkiye’nin 1953 yılında katıldığı anlaşmanın ardından bu sigorta, tatil veya ticaret amacıyla yerli plakalı araçların yurt dışına çıkışlarında uygulanabiliyor.

Yeşil Kart Sigortası Nedir?

Asıl adı “Uluslararası Motorlu Taşıtlar Sigortası” olan fakat “yeşil kart sigortası” olarak da bilinen bu sigorta, araç sahiplerini yurt dışında karışabilecekleri kazalarda güvence altına alıyor. Yurt dışına çıkış öncesinde yaptırılabilen bu sigorta belirli bir süre dahilinde, kullanıcının yurt dışında mağduriyet yaşamamasını sağlıyor.

 

Yeşil kart sigortası, esas itibariyle trafik sigortasının kapsamının yurt dışında da devam etmesini sağlıyor. Yani bu sigorta ile sürücüler, yurt dışında karışacakları kazalarda karşı tarafın göreceği hasarı teminat altına almış oluyorlar. Tıpkı trafik sigortası gibi, bu sigorta da kullanıcının kendi hasarını güvence altına almıyor. Fakat yurt dışı seyahatlerinden önce kasko poliçesine ekletilebilen yurt dışı seyahati teminatları ile araç sahibinin kendi aracını da güvence altına alması mümkün.

Yeşil Kart Sigortası Nereden Alınır?

Yeşil kart sigortası, şirketlerin ayrıca sunduğu bir sigorta ürünü değildir. Yurt dışına çıkış öncesinde Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu(TMTB)’nun İstanbul’daki ve İpsala, Hamzabeyli ve Kapıkule sınır kapılarındaki ofislerinde satın alınabiliyor. Yeşil kart sigortası için, araca ait zorunlu trafik sigortasının fotokopisi ve ruhsatın ibrazı yeterli oluyor.

 

15 günden 1 yıla kadar çeşitli vadelerde araç sahiplerine sunulan yeşil kart sigortasında, diğer araç sigortalarından farklı olarak sabit fiyat uygulanıyor.

 

 15 Gün1 Ay2 Ay3 Ay4 Ay5 Ay6 Ay7-12 Ay
Yeşil Kart45,00 €56,25 €78,75 €101,25 €123,75 €146,25 €168,75 €225,00 €
Gider Vergisi2,25 €2,81 €3,94 €5,06 €6,19 €7,31 €8,44 €11,25 €
Toplam47,25 €59,06 €82,69 €106,31 €129,94 €153,56 €177,19 €236,25 €

 

Diğer araç türlerinde uygulanan yeşil kart sigortası fiyatlarına Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’nun web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Yeşil Kart Sigortası Hangi Ülkelerde Geçerli?

Yeşil kart sigortası, bünyesinde yeşil kart bürosu barındıran 46 ülkede geçerli olan bir sigorta türü. Yeşil kart sigortasının ülkemizdeki yetkili kurumu olan TMTB, Türk sürücülerin yurt dışında yaşayabileceği kazar ve hasarları güvence altına alıyor. Yeşil kart sigortası bulunan ve yurt dışında kazaya karışan sürücülerin de, bulundukları ülkenin yeşil kart bürosuna başvuruda bulunması gerekiyor. Devamında tazminat, kusur oranı gibi konular iki ülkenin yeşil kart büroları arasında görüşülüyor.

 

Yeşil kart sigortası, Türkiye sınırları dahilinde zorunlu olarak uygulanan trafik sigortasının tüm teminatlarının yurt dışında da geçerliliğini korumasını sağlıyor. Dolayısıyla trafik sigortasının sağladığı tüm teminatlar, yurt dışında kazaya karışan Türk sürücülere sunuluyor.

Yurt Dışında Yaşanan Kazalarda Ne Yapılmalı?

Yurt dışında yaşanabilecek kazalarda fiziksel hasarlar söz konusu ise doğrudan polise haber verilmelidir. Sadece maddi hasarla sınırlı trafik kazalarında Avrupa Karşılıklı Kaza Beyanı belgesinin eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. Ülkemizdeki Kaza Tespit Tutanağı’nın uluslararası karşılığı olan bu belge, yasal süreçlerde büyük öneme sahiptir.

 

Kaza sonrasında, araçta bulunan yeşil kart belgesinin eki olan kopyası zarar gören tarafa verilmelidir. Kaza sonrasında yabancı plakaya sahip olan aracın yeşil kartının numarası, başlangıç ve bitiş tarihi, düzenleyen sigorta şirketinin ve düzenlendiği ülkenin adı kesinlikle Avrupa Karşılıklı Kaza Beyanı’na yazılmalıdır. Kazaya karışan araç sahibi Türkiye’ye döndüğünde de Kaza Bildirim Formu’nu eksiksiz doldurarak TMTB’ye bildirmelidir.