Kaskoda Anahtar Kaybı ve Çalınma Teminatı
Yayınlanma Tarihi : 14 Haziran 2019

Kaskoda Anahtar Kaybı ve Çalınma Teminatı

Kasko sigortası, en geniş teminat yelpazesine sahip poliçe türlerinden biridir. Sürücülerin ihtiyaç duyabileceği hemen her risk için kasko sigortası dahilinde teminat üretilmektedir. Kaskoya ek sözleşme ile ilave edilebilen bu maddelerle araçlar hem seyahat hem de park halinde iken güven içinde korunabilirler.

 

Kasko sigortası, ana hatlarıyla çarpma, çarpılma, çalınma ve yanma risklerine karşı araçları teminat altına alan isteğe bağlı bir sigorta türüdür. Fakat bu 4 ana teminatın dışında onlarca ek teminat da kasko poliçesine eklenebilmektedir. Böylelikle araç sahipleri de huzur içerisinde araçlarını kullanabilirler. Anahtar kaybı teminatı da kasko sigortasının sunduğu ayrıcalıklardan biridir.

Kaskoda Anahtar Kaybı Teminatı Nedir?

Kasko sigortası sürücülere, gerçekleşebilecek birçok riziko için teminat sağlamaktadır. Ancak burada önemli olan, gerekli olabilecek teminatların poliçeye ekletilmiş olmasıdır.  Kaskonun sayısız faydalarından biri olan anahtar kaybı teminatı da kasko poliçesine ek sözleşme ile eklenebilen bir ek teminattır.

 

Bu teminat ile aracın anahtarının kaybolması veya çalınması gibi durumlarda aracın merkezi kilit sisteminin değiştirilmesi, yeni anahtar hazırlanması ve bu anahtarın kodlanması gibi masraf kalemleri kasko tarafından karşılanır. Ancak bu teminatta dikkat edilen nokta anahtarın, araç sahibinin iradesi dışında yitirilmiş olmasıdır. Örneğin, dolandırıcılık sonucunda rıza ile teslim edilen veya aracın camları açıkken çalınan anahtarlar, bu teminatın kapsamı dışında kalmaktadır. Kısacası bu teminatın işletilmesinde, araç sahibinin art niyeti veya ağır ihmali olmaması gözetilmektedir.

 

Bununla birlikte anahtar kaybı teminatı, aracın anahtarının kapalı bir yerde bulunduğu ve bu mekana zorlayarak veya şiddet uygulayarak girildiği durumlarda açık alanda ise gasp edilmesi durumunda güvence sağlamaktadır.

Anahtar Kaybı Teminatının Ödeme Yapmadığı Durumlar

Aracın anahtarının çalınması veya kaybedilmesi, araç üzerinde başka birçok hasar ve masrafa sebep olabilmektedir. Dolayısıyla anahtarın ne şekil ve şartlar altında yitirildiği, bu teminatın hasarı karşılaması noktasında büyük öneme sahiptir. Sürücünün ihmalinin olduğu durumlarda kasko sigortası, ortaya çıkan hasarları karşılamamaktadır. Bu durumlar aşağıdaki gibi özetlenebilir.

 

  • Anahtarın araç üzerinde bırakılması veya aracın bu şekilde terk edilmesi,
  • Sigorta ettirenin güven, iyi niyet ve davranışlarla yanıltılarak dolandırıldığı ve anahtarı teslim ettiği durumlar,
  • Zor ve şiddet kullanılmaksızın aracın anahtarının ele geçirildiği veya buna teşebbüs edildiği durumlar,
  • Aracın emanet edilmesi ve emanet edildiği kişilerce çalınmaya teşebbüs edilmesi,
  • Sigortalının sürekli veya geçici bir sebeple algı yeteneğinin zayıfladığı ve bunun suistimal edilmesiyle anahtarın alındığı durumlar.

Anahtar Kaybı Teminatında Yedek Anahtar Bildirimi

Anahtar kaybı teminatında yedek anahtar bildirimi büyük öneme sahiptir. Bu teminat ile hazırlanan her kasko poliçesinde aracın bir de yedek anahtarının olduğu farz edilmektedir. Ancak şayet yedek anahtar yok ise, bu durum polis tutanağında “yedek anahtar bulunamıyor” olarak belirtilir. Bunun sonucunda ise sigorta şirketi, yedek anahtarın araç sahibinin ihmali sonucunda kaybolduğunu var sayarak tazminat ödemeyi reddedebilir. Bu sebeple, eğer yedek anahtar sahibi değilseniz, kasko poliçenizin üzerine “aracın yedek anahtarı yoktur” notunu ekletmeniz gerekmektedir.

Anahtarın Kaybolması Durumunda Ne Yapılmalı?

Araç anahtarının kaybedildiği veya çalındığı şüphesinin doğduğu durumlarda vakit kaybetmeden polise başvurup tutanak hazırlanması gerekmektedir. Sigortalı araç sahibi bu tutanak ile sigorta şirketine başvurduğunda, aracın merkezi kilit sistemi, anahtarı ve anahtar kodlamaları hızlıca tamamlanacaktır.

 

Görüldüğü üzere kasko sigortası, sayısız faydaya sahip birçok teminat içerebilmektedir. Dolayısıyla kasko teklifi alırken sigorta poliçelerini karşılaştırmak ve teminat kapsamlarını incelemek büyük öneme sahiptir. Tamoniki.com ile 7 gün 24 saat kasko sigortası tekliflerini karşılaştırabilir, sizin için en uygun poliçeyi dakikalar içerisinde kolayca bulabilirsiniz.