Araç Kasko Bedeli Nedir?
Yayınlanma Tarihi : 5 Temmuz 2019

Araç Kasko Bedeli Nedir?

Araçlar ve yolculuklar için üretilen birçok farklı poliçe türü bulunmaktadır. Bunların içinden sürücüler tarafından en çok tercih edilenlerinden biri de kasko sigortasıdır. Bu sigorta ile araç sahipleri yaşanabilecek kazalara karşı, kusurları olsun olmasın, araçlarını güvence altına alırlar. Böylelikle küçük primler ödeyerek büyük risklere karşı güvence sağlanmış olur. Araç kasko bedeli ise, kasko poliçesi hazırlanırken kullanılan, o aracın ortalama piyasa değerini belirten rakamdır.

Araç Kasko Değer Listesi Nedir?

Mali sorumluluk ve hayat sigorta branşları dışında kalan hemen her poliçe türünde verilen teminatlar, güvence altına alınan durum veya eşyanın bedeline endekslidir. Rizikonun gerçekleşmesi halinde sigorta şirketleri, bu güncel bedeller üzerinden maliyet ve tazminat hesaplaması yaparlar.

 

Araç kasko değer listesi de bu durumlarda kullanılması için, bu konuda yetkili kurum olan Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSB) tarafından oluşturulan listedir. Bu liste, bir aracın marka, model ve yıl bilgilerine dayalı olarak ortalama piyasa bedelini, yani rayiç bedelini belirtir.

 

Araç sigortaları türünde poliçe üreten sigorta şirketleri, aylık olarak güncellenen bu listeye bağlı kalarak teminat limiti, tazminat ve muafiyet miktarlarını kararlaştırırlar. Bu liste hakkında daha detaylı bilgiye “Araç Kasko Değer Listesi Nedir?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Araç Kasko Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Araç kasko bedeli hesaplanırken dikkat edilen birçok etken vardır. Öncelikle araçlar marka, model ve trafiğe çıkış yılına göre tasnif edilirler. Ardından farklı satış kanallarında, otomotiv şirketleri verilerinde ve otomotiv sektöründe süreli yayın yapan organlarda fiyat araştırması yapılır.

 

Günümüzde özellikle online 2. el araç alım-satımının popülerleşmesi, araç kasko değeri hesaplanırken daha doğru sonuçlara ulaşılmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede hem daha fazla aracın satış bedelleri analiz edilmekte, hem de daha sık güncelleme yapmak mümkün olmaktadır.

 

Araç kasko bedeli hesaplamasında baz alınan temel kaynaklar şunlardır:

 

  • Online araç alım-satım internet sitelerindeki fiyatlar,
  • İkinci el araç pazarları,
  • Otomotiv sektöründe hizmet veren şirketler ile distribütörlerden alınan veriler,
  • Piyasaya çıkan sıfır araç fiyatları,
  • Otomotiv sektöründe yayın yapan medya organları.

Araç Kasko Bedeli Nasıl Sorgulanır?

Araç kasko bedeli, kasko poliçesinde aleyhine bir madde bulunmuyorsa, tüm poliçelerde tek standart olarak kabul edilir. Dolayısıyla aracına kasko yaptırmış olan sürücülerin, düzenli olarak kasko bedel listesini takip etmesini gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Ancak, kasko poliçesinde araç kasko bedeli baz alınmaksızın, tek bir sabit bedel üzerinden de işlem yapılabilir. Bunun gerçekleşmesi için poliçe üzerinde araca biçilen fiyatın net olarak belirtilmiş olması gerekmektedir.

 

Araç kasko bedeli sorgulama işlemleri genellikle sigorta şirketleri tarafından tercih edilmektedir. Çünkü bu şirketler, her ay TSB tarafından güncellenen kasko değer listesine göre işlem yapmaktadır. Ancak isteyen herkesin araç kasko bedeli sorgulaması yapması ve herhangi bir araç modelinin kasko değerine, yani güncel ortalama piyasa değerine ulaşması mümkündür. Tamoniki.com Kasko Değer Listesi üzerinden güncel kasko değerlerine ulaşabilirsiniz.

 

Fakat araç kasko bedeli sorgulaması yapılırken dikkat edilmesi gereken bir konu bulunmaktadır. Bu liste, sigorta şirketlerinin kullanımı için hazırlanmıştır. Bu yüzden sadece kasko yapılabilen araçları kapsamaktadır. Bu sebeple, 15 yaş ve üzerindeki araçlar, araç kasko değer listesinde bulunmaz.