Araç Kasko Değeri Hesaplama Nasıl Yapılır?
Yayınlanma Tarihi : 18 Mart 2019

Araç Kasko Değeri Hesaplama Nasıl Yapılır?

Araç kasko değer listesi, kasko poliçesi düzenlenirken ve Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri hesaplanırken kullanılan, bir çeşit piyasa değer ortalamasıdır. Araç fiyatlarını etkileyen birbirinden farklı birçok değişkenin bulunduğu piyasa ortamında standart bir değer üzerinden işlem yapması gereken kurumlar, Türkiye Sigorta Birliği (TSB) tarafından yayımlanan ve aylık olarak güncellenen bu listeyi kullanırlar.

 

Peki, kasko değer listesini etkileyen faktörler nelerdir? Bir aracın kasko bedeli hesaplanırken neler göz önünde bulundurulur?

Kasko Değerini Etkileyen Faktörler

Bir aracın ortalama değerini etkileyen birçok faktör vardır. Aracın piyasaya çıkış tarihinden, mevsim ve coğrafyaya kadar birçok etken, fiyat üzerinde oynamalara sebep olabilmektedir. Dolayısıyla az sayıda değişkene bağlı bir kasko değer hesaplama sistemi mevcut değildir.

 

Araç kasko bedeli hesaplanırken bakılan başlıca faktörler aşağıdaki gibidir.

 

  • Online satış platformları: Günümüzde birçok sıfır ve ikinci el ürün internet üzerinden kendisine alıcı bulmaktadır. Hal böyle, daha çok verinin işlenmesi ve ortalama değerin daha gerçekçi olması mümkün olmaktadır. Bu doğrultuda, kasko bedeli hesaplama sürecinde araç satışı yapılan internet siteleri aktif olarak kullanılmaktadır.
  • Araba pazarları: Araba pazarları, her şehirde farklı tarihlerde kurulan satış kanallarıdır. İkinci el araç fiyatları da tabii ki araç bedeli belirlenirken göz önünde bulundurulmaktadır. Araç sahiplerinin kendi araçlarına biçtikleri fiyatların en yalın haliyle değerlendirilebildiği araba pazarları, kasko değer listesi güncellemelerinde de oldukça etkilidir.
  • Galeriler: Araç satışı, yalnızca internet platformları ve araba pazarlarındaki gibi ilk elden yapılmamaktadır. Satışın ticari boyutu da göz önünde bulundurularak, araç galerilerindeki fiyatlar da kasko değer listesi güncellemelerinde değerlendirilmektedir.
  • Diğer kaynaklar: İthalat ve ihracat yapan şirketlerin sunduğu veriler, otomotiv sektörü hakkındaki süreli yayınlar, sigorta şirketlerinin sunduğu veriler ve araba satışlarındaki faturalar da araç kasko değer listesi oluşturulurken göz önünde bulundurulmaktadır. Böylelikle daha sağlıklı bir ortalama fiyat çıkarılabilmektedir.

Araç Kasko Değer Listesi Nerede Kullanılır?

Kasko değer listesinin başlıca kullanım alanı sigorta sektörüdür. Sigorta şirketleri, her ay verileri güncellenen bu listeye bakarak, araçlara değer biçer ve ona göre poliçe hazırlar. Dolayısıyla bu liste, ortalama kasko fiyatları üzerinde de etkilidir. Bunun dışında araç alım satım işlemlerinin olduğu her alanda kasko değer listesi önemli bir referans olarak değerlendirilmektedir.

 

Örneğin, kaza sonucu pert olmuş bir araç için sigorta şirketinin yapacağı ödeme, araç kasko değer listesine göre belirlenir. Pert, hasarlı aracın tamiri için gereken masrafın araç değerinin %70’ini aştığı durumlarda geçerli olan bir sigorta terimidir. Dolayısıyla, ağır hasar alan bir araç için sigorta şirketinin yapacağı ödeme miktarı kadar, aracın pert olup olmadığı da kasko değer listesi verilerine göre anlaşılır. Kasko değer listesinde, değeri 70.000 TL olarak belirtilen bir aracın tamir maliyeti 49.000 TL’nin üzerindeyse, bu araç sigorta şirketi tarafından pert sayılacaktır.

 

Kasko değer listesi, aynı zamanda Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemelerinde de baz alınır. MTV, kendi kural ve standartları olan bir vergi türü olmakla beraber, yasaya göre bir aracın MTV ödemesi kasko değer listesindeki kasko bedelinin %5’inden fazla olamaz. Dolayısıyla araç kasko bedeli, MTV ödemeleri için de bir üst limit işlevi görmektedir.

Araç Kasko Değeri Aracın Net Fiyatı mıdır?

Kasko değer listesi, bir aracın marka, model ve üretim yılına göre piyasa değerinin ortalamasını belirtir. O aracın, mevcut dönem içerisinde ortalama piyasa değeri, kasko değer listesiyle belirlenerek, sigorta şirketleri ve diğer kurumlara iletilir. Fakat araç kasko bedeli, aracın hasar geçmişine, ulaştığı kilometreye göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin bir aracın güncel kasko bedeli 50.000 TL iken, ağır hasar geçirip tamirata uğramış aynı model başka bir aracın gerçek değeri 30.000 TL olabilir. Kasko değer listesi, bağlayıcılığı olan bir liste değildir; özü itibariyle sadece bir referans noktasıdır. Aracın kendine özgü şartları, araç değerini değiştirebilir. Sigorta şirketleri kasko fiyat teklifi oluştururken, kasko bedeliyle beraber aracın ve sürücünün hasar geçmişini de göz önünde bulundururlar. Hasar durumunda da, aracın güncel kasko bedeli baz alınmaktadır.

Tamoniki.com Kasko Değer Listesi üzerinden güncel kasko değerlerine ulaşabilirsiniz.

Tamoniki.com ile 7 gün 24 saat kasko ve trafik sigortası teminatlarını karşılaştırabilir, birbirinden avantajlı birçok teklif alabilirsiniz.