Aracınızın Çalınmaması için Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yayınlanma Tarihi : 25 Şubat 2019

Aracınızın Çalınmaması için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gün geçtikçe artan oto hırsızlığı ve otomobilden hırsızlık hepimizin korkularından biridir. Hayallerinizi süsleyen arabayı alabilmek için belki de yıllarınızı verdiniz ve bir gün park yerinde olmadığını fark ettiniz. Elinizde olmadan da olsa böyle olaylar başınıza gelebilir. Peki, oto hırsızlığına karşı neler yapılabilir? Çalınma halinde en zarar ile nasıl atlatılır?

 

Çalınan arabaların çoğunun içinde araca ait önemli belgelerin ve yedek anahtarın bırakıldığı gözlemlenmektedir. Aynı şekilde trafikte anahtarı üzerinde bırakılan birçok araç görmüşsünüzdür. Kazanılmış kötü alışkanlıklar, hırsızlar için iyi bir davet olmaktadır.

 

Çalınan aracın kazaya karışması, araçla soygun vb. suçların işlenmesi yine araç sahibine büyük bir sorun teşkil edecektir. Bundandır ki alınan tedbirler hayatınızı kolaylaştıracaktır. Karayolları Trafik Kanunu’na göre aracınızın çalınması durumunda tüm önlemleri almış olduğunuzu ve olayda bir kusurunuzun olmadığını kanıtlamanız gerekir.

Oto Hırsızlığının Nedenleri Nelerdir?

Aracınızın çalınması başınıza gelebilecek en kötü olaylardan biridir. Bir de üstüne aracınızın parçalandığını ve parçaların farklı insanlara satıldığını öğrenmek geri dönüşü olmayan durumlar arasındadır. Hırsızlar, yedek parça satmak dışında aynı marka ve renge sahip hasarlı başka bir aracın motor numarasını sizin aracınızla değiştirebilir. Yurt dışına çıkarak aracınızı satabilir ya da sahte plaka ve ruhsat ile Türkiye içinde satabilir. Bununla da kalmayıp araç ile suç işleyebilir.

Oto Hırsızlığına Karşı Alınabilecek Tedbirler

En temel önlemler arasında otomobil üzerinde anahtar bırakmamak, aracınızın kilit sistemindeki arızaları tamir ettirmek ve camlarınızı kapalı tutmak gelmektedir. Yapacağınız bu basit davranışlarla mağdur olmanın önüne geçebilirsiniz.

 

Ayrıca oto hırsızlarının dikkatini çekebilecek hiçbir eşyanızı (çanta, ceket, cüzdan vb.) aracınızın içinde bırakmamak gerekir. Araca kesinlikle alarm sistemi kurulmalıdır. Alarm hem caydırıcı olacaktır hem de çalınma halinde size gelecek bildirim ile hırsızlığın önüne geçmiş olursunuz. Aracınıza taktıracağınız GPS ile mobil cihazlardan bile takip edebilir ve çalınma anında yer tespitini kolaylıkla yapmış olursunuz. Lüks kategorisine giren bir araca sahipseniz kapalı otopark tercih etmek iyi bir yol olacaktır.

 

Verilere göre tenha yerlerde ve tek olan aracın çalınma olasılığı daha yüksektir. Bu yüzden aracı güvenlikli bir yere bırakmak çözüm olacaktır. Çevrenizde bir otopark bulunmuyor ise Mobese kameralarının açısına giren alanlarda araç yine korunmuş olur.

 

Hastane, otopark gibi yerlerde görevlilerin orada çalıştıklarından emin olmak sizi koruyacaktır. Görevlinin belirli bir kıyafeti olsa bile sizden aracınızı alırken makbuz istemeniz sizi teminat altına almış olacaktır.

Alınabilecek Diğer Tedbirler

Aracın kişiselleştirilmesi çalınma halinde bulunmasını kolaylaştırmaktadır. Yapacağınız küçük modifiye ile polisler aracınızı daha hızlı bulabilir. Ayrıca aracın şasi numarası en ayırt edici özelliklerinden biridir. Şasi numarasını aklınızda bulundurmak işinize yarayacaktır.

 

Aracınızı ikinci el alacaksanız yedek anahtarı kesinlikle istemelisiniz. Eğer yedek anahtar yoksa araç kilidini yenilemekte yarar vardır. Ayrıca gizli kontak ve baston kilit kullanmak hırsızları caydırıcı yöntemlerin başında gelmektedir.

 

Bu maddelerden en önemlisi ise aracınıza kasko yaptırmak olacaktır. Tamoniki.com üzerinden üç aşamalı sistem ile kasko sorgulaması yaparak hızlı ve kolay şekilde farklı sigorta şirketlerinin tekliflerini öğrenerek karşılaştırma yapabilirsiniz. Son bir tavsiye kasko yaptırırken fiyattan ziyade teminatların neleri kapsadığına dikkat etmekte fayda var.