Dar ve Genişletilmiş Kasko Arasındaki Farklar Nelerdir?
Yayınlanma Tarihi : 3 Ocak 2019

Dar ve Genişletilmiş Kasko Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sigorta gibi önemli konular, genellikle zorunlu olmadığında ertelenen şeyler arasındadır. Bu nedenle kasko gibi konularda ilk reaksiyonumuz, konuyu enine boyuna araştırıp, artılarını ve eksilerini tarttıktan sonra harekete geçmek olmalıdır. Bunun için doğru bilgiye ulaşmak gereklidir.

 

Kasko türleri en temelde üçe ayrılır. Bunlardan ilki, genel kasko olarak bilinen ve aracın başına gelme olasılığı yüksek olan teminatları sağlayan kasko çeşididir. İkinci olarak dar kasko, ihtiyacınız olmayan teminatların poliçeden çıkarılarak daha az prim ödemesi alan kasko çeşididir. Son olarak genişletilmiş kasko, daha fazla teminata ihtiyacı olan araç sahipleri için hazırlanan kaskodur.

Genel Kasko Teminatları Nelerdir?

Genel kasko teminatları arasında ilk etapta düşündüğümüzde aklımıza gelmeyen ama bizleri istenmeyen durumlardan koruyan pek çok madde vardır, bunlar;

  • Aracınızın başka araçlara, canlılara ve taşınmazlara çarpması veya size çarpılması
  • Aracınızın çalınması
  • Aracınızda yangın çıkması
  • Üçüncü kişilerin aracınıza hasar vermesi

Dar Kasko ile Genişletilmiş Kasko Arasında Fark Var!

  • Dar kasko, yukarıdaki genel sigorta teminatlarından yalnızca bir ya da birkaçının temin edildiği kasko çeşididir. Araç sahipleri dar kaskoyu daha düşük prim ödemek ve maddi olarak kendilerini zora sokmamak için tercih ederler. Fakat dar kasko risklidir, güvencelerinizden vazgeçmenizi gerektirir.
  • Genişletilmiş kasko ise genel kasko talimatlarının tamamını kapsayan, hatta üzerine ilave teminatlar veren bir sigorta çeşididir. Genellikle araç sahipleri genişletilmiş kaskoyu tercih eder. Çünkü güç bela alınan aracınızın öngörülemeyen riskler neticesinde yok olmasını istemezsiniz.

Genişletilmiş Kasko Neleri Kapsıyor? Ek Teminatlar Neler?

Deprem ve Yanardağ Püskürmesi Teminatı: Yalnızca Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerli olan bu teminat, aracınızın aldığı hasarı karşılama teminatıdır.

 

Sel ve Su Baskını Teminatı: Yine yalnızca Türkiye Cumhuriyeti sınırları dâhilinde geçerli teminattır. Aracınızın sel ve su baskını dolayısıyla aldığı hasarı karşılar.

 

Enflasyon Teminatı: Sigortaladığınız aracın değerini TEFE-TÜFE’ye göre %10 enflasyon ile sınırlı olacak şekilde enflasyona karşı değer koruması sağlar.

 

Kullanım ve Gelir Kaybı Teminatı Özellikle ticari araçların kaza veya diğer hasarlar sonucunda kullanılamaması durumunda, kazanacağı geliri ödemeyi taahhüt eden teminattır.

 

Yüzlerce ek teminat, sigorta şirketleri tarafından size sunulacaktır. Bu ek teminatları dikkatli okumalı, gerekirse alabileceğiniz teminatların tam listesini istemelisiniz.

 

Kasko poliçelerindeki teminat detaylarını incelemek ve kasko teklif fiyatlarını karşılaştırabilmek için Tamoniki.com’a göz atabilirsiniz.