En Avantajlı Kasko Nasıl Bulunur?
Yayınlanma Tarihi : 30 Temmuz 2019

En Avantajlı Kasko Nasıl Bulunur?

Kasko sigortası, yaşanan kazalarda araç sahibinin hasarını güvence altına alan, sürücüler tarafından sıkça tercih edilen bir sigorta türüdür. Oldukça geniş bir teminat yelpazesi sunan kasko sigortası, yine bu sebeple geniş bir fiyat aralığına sahiptir.

 

Farklı fiyatlar ve teminatlarla karşılaşan araç sahipleri ise hangi poliçeyi satın almaları gerektiğine karar vermekte zorlanmaktadırlar. Bu noktada yapılması gereken en önemli iki şey, ihtiyaçları doğru analiz etmek ve fiyat karşılaştırması yapmaktır.

İhtiyaç Duyabileceğiniz Teminatları Belirleyin

Kasko sigortası 4 ana teminat ve sayısız ek teminat sunan geniş bir havuz olarak düşünülebilir. Sürücüler ise ihtiyaç duyabilecekleri teminatlara sahip olan poliçelere yönelirler. Her aracın ve her sürücünün kendine has teminat ihtiyaçları olabilir.

 

  • Kasko yaptırılmak istenen araç, birden fazla kişi tarafından kullanılıyor ise “ikinci sürücü teminatı” önem kazanmaktadır. Bu teminat ile birlikte, araç sahibi haricinde, poliçeye adı kaydedilen ikinci kişinin karıştığı kazalar da kasko sigortası kapsamına girmektedir. Özellikle ticari amaçla kullanılan araçlar ve aileler için oldukça kullanışlı bir teminattır.

 

  • Gün içinde yoğun trafiğe daha çok giren, daha dar alanlara park edilen veya yük taşınan araçlar için ise “mini onarım teminatı” avantajlı olabilmektedir. Bu teminat ile birlikte, birçok küçük hasar, sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır. Ticari amaçların da ötesinde, eğer acemi bir sürücü iseniz veya aracınızı park ettiğini alan darsa, bu teminatı tercih etmenizde büyük fayda var.

 

  • Örneğin, kapalı otoparkta muhafaza edilen ve gün içinde açık alanda çok sık bulunmayan bir araç için, “sel ve su baskını teminatı” tercih edilmeyerek, daha uygun fiyata kasko sahibi olmak da düşünülebilir. Aynı teminat, açık alanda park edilen bir araç için ise hayati öneme sahip olabilmektedir.

 

Görüldüğü üzere, kasko sigortasında hem uygun fiyat, hem de avantajlı ve kullanışlı teminatlara sahip olmak mümkündür. Ancak, ihtiyaçları doğru analiz etmek ve hangi teminatın hangi hasarı karşıladığını bilmek önemli. Kaskonun sunduğu teminatların hangilerini, nasıl daha avantajlı bir şekilde kullanabileceğiniz hakkında daha fazla bilgiye “En Uygun Kasko Teklifi için Püf Noktalar” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bütçenizi Doğru Kullanın

Aracına kasko yaptırmak isteyen sürücülerin yaşadığı en büyük problemlerden biri de, ayrılan bütçenin yetersiz kalmasıdır. Bu noktada, bazı yöntemler ile uygun fiyatlı bir kasko poliçesine sahip olmak mümkündür.

 

Muafiyetli Kasko: Hem kaskonun avantajlarından faydalanmak, hem de düşün miktarda sigorta primi ödemek için tercih edilecek yollardan biri da muafiyetli kaskodur. Bu ürünün çalışma mekanizması, aracın kasko değerinin belirlenen kısmına kadar olan hasarların sürücü tarafından karşılanmasıdır.

 

Buna göre, örneğin 60.000 TL kasko değeri olan bir araç için %25 muafiyetli bir kasko poliçesi hazırlanırsa, yaşanan hasarlarda 15.000 TL’ye kadar olan masraflar sürücü tarafından karşılanır. Bu miktarı aşan masraflarda sigorta şirketi, aşan kısmı öder.

 

Bu ürün, kasko için yüksek bir bütçe ayırmayan ve kaskoyu büyük masraflar için kullanmak isteyen sürücüler için idealdir.

 

Tamoniki.com Kasko Değer Listesi üzerinden güncel kasko değerlerine ulaşabilirsiniz.

 

Sıfır Araç Kaskosu: Hasar sonrasında sürücülerin en büyük maliyetlerle karşı karşıya kaldığı araçlar sıfır araçlardır. Piyasa değeri ve dolayısıyla tamiratı çok yüksek olan bu araçlar, tamir edilseler bile, hasarlı oldukları için satış durumunda büyük değer kaybederler. Yüksek kasko primleri ödemeden, sıfır alınan bir aracı güvence altına almak da mümkündür.

 

Sıfır araç klozu adı verilen bu teminat ile aracın perte çıktığı, yani tamir edilemeyecek derecede hasarlı bulunduğu kazalardan sonra sigorta şirketi, aracın güncel anahtar teslim bedelini sürücüye öder. Bu sayede yüksek değerli bu araçları büyük risklere karşı korumak ve düşün primler ödemek mümkün olur.

 

Mini Onarım Teminatı: Bu teminat cam kırılması, tampon ezilmesi ve çizilmesi, yan ayna hasarları gibi birçok küçük hasarı, hasarsızlık indirimini bozmadan karşılayan bir güvencedir. Bu teminat ile hem kaskonun avantajlarından faydalanmak, hem de hasarsızlık indirimi bozmayarak, gelecek dönemde de uygun teklifler almak mümkündür.

En Avantajlı Kasko için Fiyat Karşılaştırması

Görüldüğü üzere, hem fiyat hem de teminat bakımından avantajlı bir kaskoya sahip olmanın birçok karmaşık yolu bulunmaktadır. Teminatlar teker teker araştırılmalı, farklı sigorta şirketlerden farklı teklifler alınmalı.

 

Tamoniki.com ile bunların hepsini aynı ekranda yapmak mümkün. Sadece 2 dakika içerisinde, birçok farklı sigorta şirketinden kasko teklifi alabilirsiniz. Üstelik bu poliçeleri tüm teminatları ile birlikte en ince detaylarına kadar inceleyebilir; teklifleri fiyat ve teminat bakımından kolayca karşılaştırabilirsiniz.