En Uygun Kasko Fiyatı Nasıl Bulunur?
Yayınlanma Tarihi : 8 Nisan 2019

En Uygun Kasko Fiyatı Nasıl Bulunur?

Sürücüler, trafikteki olası risklere karşı araçlarını teminat altına almak için günlerce en uygun kasko teklifini aramak zorunda kalabiliyor. Birçok araç sahibi en ucuz kaskoyu tercih ederek bu süreci tamamlasa da teminatları iyice okunmadan alınan bir sigorta poliçesi, hasar sonrası üzücü sonuçlara sebep olabiliyor.

 

Hal böyle olunca sürücüler hem fiyat bakımından uygun, hem de teminat bakımından kapsayıcı bir kasko poliçesine nasıl ulaşacaklarını merak ediyorlar. Doğru sigortayı bulmak için birçok farklı etken söz konusu olabiliyor. Teminat ve fiyatları karşılaştırmak kadar, sigorta primini aşağı çekecek farklı yöntemler de dikkate alınarak, uygun ve geniş kapsamlı bir kaskoya sahip olmak mümkün.

Kapsamları İhtiyacınıza Göre Daraltın

Kasko poliçeleri, ana teminatlar bakımından her araç sahibinin ihtiyaç duyabileceği durumları kapsamaktadır. Sürücüler, bu ana teminatlardan ihtiyaç duymadıklarını poliçeden çıkarabilir veya ihtiyaç duyabilecekleri ek teminatları sigortalarına ekleyebilirler. Kasko fiyatını düşük tutmak için, ana teminatların bazıları poliçeden çıkarılabilir.

 

Ana teminatların bir veya birkaçının olmadığı kasko poliçelerine “dar kasko” denir. Dar kasko, sadece belirli ihtiyaçlara yönelik olarak yapılan bir kasko türüdür. Kasko sigortasının ana teminatları aşağıdaki gibidir:

  • Çarpma: Aracın trafikte hareket halinde iken başka bir araca, cisme veya kişiye çarpması sonucu oluşabilecek olan hasarları karşılar.
  • Çarpılma: Aracın park halinde veya trafikte seyir halindeyken başka bir aracın, cisim ve nesnenin veya kişinin çarpması sonucu oluşan hasarları teminat altına alır.
  • Yanma: Aracın kaza sebebiyle yanması sonucunda oluşabilecek olan hasarları karşılar.
  • Çalınma, çalınmaya teşebbüs: Aracın çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilirken oluşabilecek hasarlar ve çalındıktan sonra karışacağı hasarları teminat altına alır.

Aracınızı uygun bir kasko poliçesiyle teminat altına almak için, bu ana teminatlardan ihtiyaç duymadıklarınızı sigorta poliçenizden çıkarabilirsiniz. Örneğin, kendine ait otoparkı ve güvenliği olan bir sitede oturuyorsanız, aracınızın çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi ihtimali daha az olacağından, bu konudaki ana teminatın poliçeden çıkarılmasını talep edebilirsiniz. En uygun dar kasko poliçeleri hakkında daha detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Uygun Fiyatlı Muafiyetli Kasko

Aracına kasko yaptırmak isteyen araç sahiplerinin tercih ettikleri bir diğer alternatif de muafiyetli kasko. Özellikle şehir içi ulaşımda aktif olarak kullanılan ve küçük hasarlara maruz kalan araçlar için makul bir seçenek. Muafiyetli kasko, kasko bedelinin bir kısmının araç sahibi tarafından üstlenilmesi temeline dayanıyor. Örneğin %3 muafiyet oranına sahip bir kasko poliçesinde, aracın güncel kasko değerinin %3’lük kısmına kadar olan ufak hasarları araç sahibi karşılıyor. Böylelikle hem aracınızı kasko ile büyük hasarlara karşı koruyor, hem de %40’a varan indirim oranı ile kasko sahibi olabiliyorsunuz. Muafiyetli kasko hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Mini Onarım Teminatını İnceleyin

Mini onarım teminatı, günümüzde birçok sigorta şirketinin kullanıcılarına sunduğu bir alternatif. Sigorta poliçenizde mini onarım teminatı bulunması halinde birçok küçük hasarı kasko şirketiniz karşılıyor ve bu hasarlar sebebiyle hasarsızlık indiriminiz de bozulmuyor. Böylelikle, gelecek yıllarda kullanacağınız kasko poliçelerinde hasarsızlık indirimi alarak daha uygun sigorta primleri ödemeye devam edebilirsiniz.

Kasko Karşılaştırması Yapın

Kasko poliçesi seçerken araç sahiplerinin yaptığı en büyük hatalardan biri de karşılaştırma yapmamak. Birçok sigorta şirketinden farklı teklifler alarak en uygun kaskoyu kolaylıkla bulabilirsiniz. Kasko karşılaştırma yaparken yalnızca fiyat değil, sigorta poliçesinin kapsam ve teminatları da değerlendirilmelidir. Dolayısıyla aracınız ve sizin için en uygun fiyat ve en kapsamlı teminatları bulmak da oldukça önemlidir.

 

Tamoniki.com ile 7 gün 24 saat online olarak kasko karşılaştırma işlemlerinizi yapabilirsiniz. Sigorta şirketlerinden alacağınız teklifleri ve teminatları kolayca karşılaştırarak, sizin için en uygun kaskoyu 2 dakika içinde bulabilirsiniz.