Engelli Statüsündeki Araç Kaskosu Nedir?
Yayınlanma Tarihi : 3 Ocak 2019

Engelli Statüsündeki Araç Kaskosu Nedir?

Türkiye’de engelli nüfusun genel nüfusa oranı %12,29. Bu denli yüksek bir oran söz konusu olunca devlet, ihtiyaç gereği olarak birçok uygulamaya gitmeyi politikasına ekledi. Bunlardan biri de araç satın alımlarında engelli bireylere ve ailelerine tanınan ÖTV indirimidir. Kayıt altına alınan verilere göre 2013-2017 yılları arasında ÖTV indirimi kapsamında engelli bireyler 188 bin araç satın almışlardır. Böylece araç sahipleri tarafından kasko yaptırma talebi ciddi bir oranda artmıştır. Fakat özel durumlardan kaynaklanan istisnalar; kaskonun yanında engelli statüsündeki araç kaskosunun oluşmasına sebep olmuştur. Engelli statüsündeki kasko, isteğe bağlı olarak yapılan bir sigorta türüdür. Aracın çalınması, yanması ve doğal afetler gibi konularda standart teminatları kapsamaktadır. Ayrıca araç sahibinin isteği halinde ek teminatlar sigorta kapsamını genişletebilmektedir. Poliçede araç için sonradan eklenen özellikleri belirterek kasko poliçenizi yaptırırken onları da garanti altına almak güvende hissetmenizi sağlayacaktır.

Engelli Kişi Adına Alınan Araçları Kimler Kullanabilir?

Engelli bireyler adına aracın kimler tarafından alınabileceği ve kullanılabileceğine dair bilgiler Engelli Hakları Kanunu çerçevesinde açıklanmıştır. %90 ve üzeri engelli raporu bulunan kişi kendi adına beş yılda bir kez olmaya mahsus olacak şekilde ötv indirimden yararlanarak araç satın alabilmektedir. Ayrıca engeli olan kişinin üçüncü dereceye kadar yakın olan hısımlarından sürücüler de aracı kullanma hakkına sahiptir. %90’ın altında engeli bulunan kişilerde ötv indirimden yararlanarak araç sahibi olabilmektedir fakat bu durumda aracın hareket ettirici aksamında engelliliğe uygun tertibat yaptıracak bir engel söz konusu olması gerektiği kanunda belirtilmiştir. Ayrıca engelli kişinin üçüncü dereceye kadar yakın olan hısımlarının noter tarafından belirlenmiş olması gerekmektedir.

Engelli Aracı Kullananlar Kaskodan Ödeme Talep Edebilir mi?

TÜİK verilerine göre Türkiye’de beş milyonun üzerinde engelli vatandaş bulunmaktadır. Vergi muafiyeti, fatura indirimi ve otomobilde düşük fiyat gibi konularda birçok hak engelli vatandaşlara sunulmaktadır. Bunlardan biri de engelli statüsündeki araç kaskosudur.

Engelli yakınları, engelli kişi yerine kendi üstlerine araç satın alırlarsa bir kaza olması halinde kaskodan muaf tutulmaktadırlar. Yüksek mahkeme, engelli yakınlarının üzerine aldığı aracı kullananların kaza yapması durumunda kasko şirketinin ödeme yapmayacağını hüküm altına almıştır. Kasko sigortası yaptırırken poliçeye bazı özel hükümler konulmuşsa ve bu hükümlere uyulmamışsa sigorta şirketi hasarı ödememektedir. Aynı şekilde sürücülerin isimleri poliçeye eklenmişse ve kazayı bu kişilerin dışında birisi yaşadıysa hasar yine ödenmemektedir.

Engelli Kasko Başlangıç ve Bildirim Süreleri Nedir?

Engelli statüsündeki araç kaskosu, poliçe ödemesinin yapıldığı tarihte başlar. Poliçe bedeli taksitle ödenecek ise peşinatın ödendiği gün ve tarihte kasko sigortası başlamaktadır. Kasko sigortasında, sigortalı aracın zarar gördüğü günden itibaren 5 iş günü içinde zararın gerçekleştiğini sigortacıya bildirmekle yükümlüdür.

 

Tamoniki.com ile farklı sigorta şirketlerinin araç kargosu tekliflerini karşılaştırabilir, detayları sorgulayıp engelli statüsü için sigorta şirketleriyle iletişime direkt geçebilirsiniz.