Farklı Sürücünün Yaptığı Kazayı Kasko Karşılar mı?
Yayınlanma Tarihi : 26 Mart 2019

Farklı Sürücünün Yaptığı Kazayı Kasko Karşılar mı?

Gündelik hayatta karşılaşılabilecek kazalarda sürücüler kendi araçlarını güvence altına almak için kasko sigortasını tercih ediyor. Birçok türü ve seçeneğiyle araç sahiplerine sunulan kasko poliçeleri, farklı alternatifleri bünyesinde barındırabiliyor.  Trafik sigortasından farklı olarak, isteğe bağlı bir sigorta türü olan kasko, bu vesileyle daha çeşitli bir kapsam alanı sağlayabiliyor.

 

Trafik sigortası trafiğe çıkan bir araç için tanımlı zorunlu bir sigorta olup, kaza anında direksiyonda kimin olduğuna bakılmaksınız sigorta işlemleri yürütülebiliyor. Fakat kasko sigortası isteğe bağlı bir sigorta olduğu için kazayı yapan kişinin kimliği ve poliçede tanımlı olup olmadığı sigorta şirketleri için önem arz ediyor.

Emanet Araçla Yapılan Kaza Kasko Kapsamında mı?

Trafiğe çıkan her aracı her zaman ruhsat sahipleri kullanmayabiliyor. Böyle durumlarda gerçekleşebilecek trafik kazaları ise araç sahiplerinin aklını kurcalıyor. Emanet verilen aracın kaza yapması durumunda, aksi yönde bir madde poliçeye eklenmediyse hasarı kasko sigortası karşılıyor. Fakat birçok sürücü, kasko fiyatları üzerinde indirim sağlayabilmek için farklı opsiyonları değerlendirmeye alıyor. Bu opsiyonlar sayesinde kasko primleri düşüyor fakat bu defa da emanet verilen aracın kazaya karışması durumu kasko kapsamı dışında kalabiliyor.

Kaskoda Tek ve Çift Sürücü İndirimi

Bahsettiğimiz indirimin başlıcası tek sürücü indirimi opsiyonu. Bu indirimi kasko poliçenize ekletmeniz durumunda, sigorta şirketine aracı sadece bir kişinin kullanacağını taahhüt edebilir, bu sayede daha düşük kasko primleri ödeyebilirsiniz. Fakat ruhsat sahibi olduğunuz aracı her zaman siz mi kullanıyorsunuz? Eşiniz, bir aile ferdiniz veya yakın bir arkadaşınıza aracınızı zaman ödünç vermeniz kuvvetle muhtemel. Böyle durumlarda da kaskodan faydalanabilmek için ise, daha iyi bir değerlendirme yapmalısınız.

 

Kasko sigortası yenileme işlemleri öncesinde aracınızı sizden başka kimin en çok kullandığını düşünerek, çift sürücü indiriminden faydalanmanız mümkün olacaktır. Örneğin ruhsat sahibi olduğunuz aracı eşinizle birlikte kullanıyorsanız “çift sürücü indirimi” opsiyonunu kullanarak poliçeye eşinizin de adını ekletebilirsiniz. Yeni kasko poliçeniz bu haliyle daha uygun prim ödemeleri sağlayacaktır. Tek sürücü indirimi ise çok daha fazla prim düşüşü sağlarken, riski de artırmış olacaktır.

Farklı Biri Aracınızla Kaza Yaparsa Ne Olur?

Poliçenizi, tek veya çift sürücü indirimi seçerek yaptığınızı farz edelim. Bu şartlar altında poliçede adı geçen kişi veya kişilerin karıştığı kazalarda kasko poliçenizin sağladığı her avantaj ve teminattan faydalanabilirsiniz. Peki tek veya çift sürücü indiriminin eklendiği bir kasko, başka birinin yaptığı kazada kaskoyu karşılıyor mu? Bu gibi durumlarda poliçede belirlenen indirim oranı kadar muafiyet söz konusu oluyor. Yani poliçede belirtilen kişi veya kişilerin karıştığı kazalarda belirlenen muafiyet oranına kadar araç sahibi mesul oluyor ve geri kalan miktarı sigorta şirketinden tazmin edebiliyor.

 

Tamoniki.com ile şartlarınız için en uygun kaskoyu, teminat kapsamlarını karşılaştırarak kolayca bulabilirsiniz.