Genişletilmiş Kasko Nedir?
Yayınlanma Tarihi : 23 Temmuz 2019

Genişletilmiş Kasko Nedir?

Genişletilmiş kasko, isteğe bağlı bir sigorta çeşidi olan kaskonun bir alt türüdür. Bu ürün kasko sigortasının ana teminatlarının yanı sıra en az bir adet de ek teminat içerir. 2018 yılında Türkiye’de yazılmış olan kasko poliçelerinin %98’i genişletilmiş kasko ürünüdür.

Genişletilmiş Kaskonun Ana Teminatları Nelerdir?

Kasko sigortası, esas itibariyle 4 ana teminat içerir. Bu ana teminatlar, araç sahiplerinin karşılaşma riskinin en yüksek olduğu hasar ve masrafları güvence altına almaktadır. Kaskonun ana teminatları aşağıdaki gibidir:

 

  • Çarpma: Aracın trafikte başka bir araca, duvara, eşyaya, nesneye veya kişiye çarpması sonucunda ortaya çıkabilecek hasarlar,
  • Çarpılma: Araç trafikte seyrederken veya park halinde iken araca başka bir araç, nesne, eşya veya kişi tarafından çarpılması,
  • Çalınma ve Çalınmaya Teşebbüs: Aracın çalınması, çalındıktan sonra oluşabilecek hasarlar ve araç çalınmaya teşebbüs edilirken ortaya çıkabilecek anahtar sistemi bozulması gibi hasarlar,
  • Yanma: Aracın, kaskonun kapsamındaki bir hasar türü sebebiyle yanması.

 

Bu ana teminatlar, bir kasko poliçesinin nasıl adlandırılacağına da yön verir. Sadece 4 ana teminatı bulunduran, başka bir teminat barındırmayan poliçelere kasko; en az bir ana teminatı içermeyen poliçelere dar kasko; en az bir ek teminat içeren sözleşmelere genişletilmiş kasko; tüm ana ve ek teminatları içeren poliçelere ise tam kasko adı verilir.

Genişletilmiş Kaskonun Ek Teminatları Nelerdir?

Kasko sigortası, en kapsamlı sigorta türlerinden biridir. Bir araç sahibinin ihtiyaç duyabileceği hemen her güvence kasko sigortası kapsamında sunulmaktadır. Bu ek teminatlar, ek sözleşme ile kasko poliçesine eklenmektedir.

 

Sıkça tercih edilen bazı genişletilmiş kasko teminatları aşağıdaki gibidir:

 

  • İhtiyari Mali Mesuliyet Teminatı: Kasko sigortası kapsamında sunulan en önemli güvencelerden biridir. Yaşanan bir kaza sonucunda, karşı tarafa verilen hasar teminat limitleri ile sınırlı olarak trafik sigortası tarafından karşılanır. Limitleri aşan kısım ise sürücüye aittir. İşte ihtiyari mali mesuliyet teminatı, bu limitleri aşan kısımları karşılar. Bu teminat hakkında daha detaylı bilgiye “Kaskoda İhtiyari Mali Mesuliyet Teminatı” yazımızdan ulaşabilirsiniz.
  • Yol Yardım Teminatı: Araç sahiplerinin kaza sonrasında yaşadıkları en büyük mağduriyetlerden biri de aracı çektirmek ve seyahatin bölünmesidir. Yol yardım teminatı barındıran bir kasko poliçesi ile hasarlı araç çekici tarafından çekilerek servise götürülür. Seyahat ise, ikame araç teminatı sayesinde, sigorta şirketinin tahsis edeceği araç ile devam edebilir.
  • Sel ve Su Baskını Teminatı: Özellikle son yıllarda sıkça yaşanan sel felaketleri araç sahipleri için büyük masraflar yaratmaktadır. Kasko sigortasında bulunan sel ve su baskını teminatı ile bu afetlerden kaynaklanan hasarlar güvence altına alınabilir.

 

Genişletilmiş kasko sigortası kapsamında sunulan diğer ek teminatlar hakkında daha detaylı bilgiye “Kasko Ek Teminatları Nelerdir?” içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

 

Tamoniki.com ile online olarak kasko teklifleri alabilir, kolayca fiyat ve teminat karşılaştırması yapabilirsiniz.